Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak postavit a vybavit zahradní jezírko

  

Zahradní jezírka patří mezi jednu z nejkrásnějších ozdob zahrady. Zvláště, pokud do něj majitel umístí barevné rybičky, vodotrysk nebo jiné zajímavé dekorace. U zahradního jezírka ale platí zásada, že je potřeba věnovat čas do jeho pravidelné údržby, jinak se z krásného zahradního prvku může stát spíše na pohled odstrašující záležitost. Špinavé zapáchající jezírko na zahradě nikdo mít nechce. V následujícím článku vám poradíme, jak postavit pěkné zahradní jezírko svépomocí a na co všechno by se měl majitel zahrady při budování jezírka zaměřit.

Jak vybrat místo pro jezírko

Správný výběr umístění zahradního jezírka je jedním z nejdůležitějších aspektů před samotným začátkem stavby. V zahradním jezírku bývají obvykle ryby, a proto je nutné vybrat místo, na které bude dopadat sluneční záření nejlépe okolo 6 hodin denně. Polovičního stínu můžeme dosáhnout mimo jiné tak, že kolem vysázíme neopadavé stromy anebo pokryjeme hladinu lekníny; lekníny potom v jarních a letních měsících v době kvetení jezírko i celou zahradu pěkně ozdobí. Je dobré vyhnout se umístění jezírka pod opadavými stromy, padající listí totiž jezírko bude na podzim velmi znečišťovat; navíc by mohlo dojít k poškození dna jezírka kořeny.

Po správném výběru místa si majitel musí rozmyslet plánovanou velikost a tvar jezírka a naznačit si hranice jámy, kterou bude kopat. Minimální doporučená hloubka jezírka je 1 metr, aby v zimě voda v jezírku nezamrzala a ryby zde tak mohly přezimovat. V příliš mělkém jezírku by se také v létě mohla voda příliš přehřívat. Je dobré vyhloubit jámu s různou hloubkou v různých místech, aby jezírko vypadalo přirozeněji. Pokud majitel plánuje použít hotovou plastovou nádrž, musí se při kopání jámy samozřejmě řídit rozměry plánované nádrže.

Koi ryby

Ryby v jezírku Autor: RoyBuri

Žluté ryby

Žlutý Koi kapr Autor: schlappohr

Jezírko u terasy

Malé jezírko u terasy Autor: cocoparisienne

Stavba jezírka

Zahradní jezírko může být určeno i ke koupání, k tomu je potřeba vybrat vhodné filtrační zařízení a přidat proto v nejhlubším místě jezírka ještě 25 cm k umístění sacího koše čerpadla. Pokud plánujeme vytvořit z jezírka přírodní biosystém, který nebude určen ke koupání, můžeme do něj vysadit různé vodní rostliny a ryby podle vlastního výběru.

Když je tedy vykopána jáma na jezírko, je nutné jámu vyčistit od kořenů a kamenů a nasypat do ní cca 10 cm vrstvu písku. Okraje a zóny zakončete lemem bránícím sjíždění písku, kamenů a rostlin do nižších vrstev. Na písek umístíme ochranou geotextilii proti protržení fólie. Fólie by měla přesahovat zhruba 50 cm přes okraj jezírka; okraj fólie lze na závěr zakrýt kameny a vytvořit tak přirozený efekt. Je nutné vybrat kvalitní fólii, která bude odolná vůči nízké teplotě i UV záření. Také nesmí obsahovat látky škodlivé pro vodní rostliny a živočichy. Podle plánované velikosti a hloubky jezírka musí majitel vybrat také příslušnou tloušťku fólie. Při pokládání fólie dbejte na to, aby nebyla nikde příliš napnutá a nepraskla; případné svařování jednotlivých dílů je potom lepší svěřit do rukou odborníkovi. Pokud majitel plánuje zabudovat jako součást jezírka vodotrysk, je potřeba do konstrukce jezírka zapojit také hadici napojenou na zařízení vodotrysku. Další možností je zavést do jezírka potůček s přepadem vodopádu. Pokud si plánujete jako zahradní jezírko pořídit zmíněnou plastovou nádrž, je potřeba ji do země na vybraném místě dobře usadit, aby nepraskla.

Po umístění kvalitního a výkonného čerpadla s filtrací zbývá již „vybavit“ jezírko podle vlastního vkusu a účelu jezírka. Osázejte jezírko vodními rostlinami v košících, květináčích nebo použijte sázecí kapsy zatížené kameny a napusťte vodu. Při umisťování jednotlivých prvků do jezírka záleží zcela na fantazii majitele. Jednou z možností je také instalovat do jezírka vhodné osvětlení, zvláště pokud máte rádi večerní posezení na zahradě.

Vhodné umístění vodních rostlin a ryb

Při okraji rybníčku by mělo být vyhloubené první nejvíc mělké patro, jehož hloubka se pohybuje do 10 cm. Zde se bude dařit všem bažinatým rostlinám, jako jsou např. pomněnky, řeřišnice nebo čechrava. Ve druhém patře hlubokém mezi 20 až 40 cm vysadíme např. orobince, vodní kosatce či šípatku. V největší hloubce (nad 60 cm) se daří rostlinám, které mají listy na hladině, např. lekníny.

Pro osázení šikmých stěn jezírka můžeme použít speciální tkaninu. Ta udrží rostliny na svém místě a po určité době se sama zcela rozpadne. Můžeme využít speciální sázecí koše, které zabraňují nekontrolovatelnému množení se rostlin. Také je s nimi jednodušší manipulace při přesazování rostlin. V souladu s přírodou je nejvhodnější sázet rostliny na jaře.

Co se týče rybiček a vodních živočichů, které plánujeme do jezírka umístit, tak je nutné dbát na to, co daný druh potřebuje a v jakém prostředí prospívá. Před samotným zakoupením ryb by si tedy měl majitel zjistit příslušné údaje o konkrétních druzích. Mezi nejběžnější druhy ryb, které bývají často vysazovány do zahradních jezírek, patří například koi kapr, karas nebo jeseter.

Do malého jezírka (do 1000 litrů objemu) není moc velký výběr ryb, kterým by se zde dařilo. Nejlepší je karas, a to max. 15 jedinců do velikosti 10 cm. Sehnat se ale dá celá řada barevných variací, od zlaté klasiky přes bílou, žlutou až sytě červenou formu. Výjimkou nejsou ani barevně žíhaní jedinci. Další možností je slunka, která dorůstá maximální velikosti 10 cm.

Do většího jezírka o objemu okolo 2500 litrů můžete kromě karasů (maximálně 5 ks o velikosti do 15 cm) nasadit jeseny (maximálně 20 ks o velikosti do 10 cm) či líny (maximálně 5 ks o velikosti do 15 cm). Další možností jsou hořavky duhové, koljušky či střevle potoční. Do takového jezírka je možné pořídit už i oblíbené koi kapry, ale pouze 10 jedinců o velikosti do 15 cm. Obecně platí, že čím více různých druhů ryb chceme v jezírku mít, tím je potřeba snížit počet jedinců od jednotlivých druhů.

Do velkých zahradních jezírek o obsahu od 10000 litrů výš se hodí jesen (maximálně 50 ks o velikosti do 10 cm), karas (maximálně 25 ks o velikosti do 15 cm), lín (maximálně 10 ks o velikosti do 15 cm) a koi kapr (maximálně 20 o velikosti do 15 cm). Vhodným doplňkem rybí kolonie je také jeseter, který spolu s koi kapry patří mezi nejpopulárnější jezírkové ryby. Za zmínku stojí i americký veslonos a vyza velká.

Jak se zbavit nežádoucích elementů v jezírku

Kromě znečištěné hladiny jezírka, o kterou je potřeba se starat, se může objevit i problém s vodními řasami. Proti řasám pomáhá písková filtrace, polostín, čištění vody od listí i UV lampa. Rozvoji řas můžeme také zabránit vysazením příslušných rostlin, jako je např. rdest nebo bahničky. Tyto rostliny je dobré umístit v nejhlubším patře jezírka. Lze také koupit přípravky – zde je ale potřeba dát pozor na to, aby byly vybrané přípravky neškodné pro faunu a flóru jezírka. Před aplikací chemie čerpadlo vypneme, přípravek by totiž zahubil prospěšné mikroorganismy ve filtru. Voda bude mléčná, bělošedě zbarvená a dojde k vločkování po dobu 4 až 6 hodin. Na dně se vysráží zelenošedý kal, který vysajeme bazénovým vysavačem nebo vybereme jemnou síťkou. Při pravidelné údržbě budeme mít zahradní jezírko stále v dobrém stavu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (1 hlas)