Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Výroba kompostéru na zahrádku

  

Důvodů ke kompostování bio odpadu může být celá řada. Smrdí vám odpadkové koše plné tlejících zbytků? Chtěli byste výjimečně kvalitní hnojivo zadarmo? Místo vyhazování kilogramů bio odpadu do popelnice můžete posekanou trávu, slupky od brambor nebo třeba ohryzky od jablek třídit do hezkého, levného a především velmi praktického kompostéru z palet.

Materiál

Pro výrobu dřevěného kompostéru nebudete potřebovat žádné speciální vybavení ani materiály. Bohatě vám postačí čtyři palety, které se dají sehnat ve velkoobchodech, kde je často nechávají k rozebrání, nebo si je můžete koupit v některých domácích potřebách či v prodejnách stavebních materiálů. Stačí se poptat ve svém okolí, palety mají široké využití a jistě někdo ve vašem okolí bude ochotem vám čtyři palety poskytnout. Dále budete potřebovat několik větších hřebíků a kladivo.

Připravte ideální místo

Pro úspěšné kompostování je zcela zásadní kromě vhodného výběru bio odpadu také místo, které pro svůj kompostér vyberete. Není dobré stavět jej na zpevněnou plochu, například betonový plac, do směsi ke kompostování by se nedostávali půdní živočichové, kteří jej rozkládají na humus a jejich činnost je pro správné kompostování zásadní. Také není vhodné, aby na kompost svítily přímé sluneční paprsky, nejvhodnějším místem se tedy zdá částečně zastíněný roh zahrady.

Zkompletujte palety

Samotné sestavení kompostéru není v zásadě vůbec těžké. Nejdříve si z palet na vhodném místě sestavte jakoby krabici, resp. kostku. Každou z palet postavte delší stranou k zemi, aby byl kompostér delší na šířku a o něco nižší na výšku. Praktické to bude především pro pozdější manipulaci s materiálem ke kompostování. Čím nižší bude, tím lépe se do něj budou dávat například hromady posečené trávy.

K upevnění palet vám postačí několik delších hřebíků, kterými přitlučete spojné body palet, mělo by stačit, když na každém horním a dolním rohu zatlučete jeden. Vyrobte si však vlastní kompostér tak, aby se vám líbil a byl stabilní pro případ pozdějších přesunů. Pokud by hřebíky nedostačovaly a spoje palet se oddělovaly, můžete použít také vruty, jejichž připevnění je složitější, zato však zajišťují absolutní stabilitu kompostéru.

Kompostér na terase

Pokud se rozhodnete kompostovat také na větší terase, je zapotřebí myslet především na dvězákladní věci. Půdní živočichy, tedy především žížaly a malé brouky je třeba do kompostu přidat a jejichž počet později regulovat. Druhým logickým doporučením je pod kompostér nainstalovat pevné dno, například větší desku nebo stlučená prkna, která budou organický materiál izolovat od podlahy. Stejně jako u venkovního využití je třeba také dbát na nepříliš slunečné umístění, kvůli kterému by slunce kompost postupně zcela vysušilo. 

Aby se kompostu dařilo

Při vlastním zpracovávání bio odpadu se můžete těšit na extrémně kvalitní hnojivo a pocit z dobře odvedené práce. Je však dobré dodržovat několik doporučení, aby se vám s kompostérem žilo dobře, nezapáchal a zároveň plnil svoji funkci. Do kompostéru rozhodně patří posečená tráva, zeleninové a ovocné slupky a odpady, čajové pytlíky nebo trus drobných zvířat, aby kompost nezapáchal a nebyl příliš vlhký, je dobré jej občas prosypat pilinami třískami nebo dřevitou vlnou.

Nevhodné ke kompostování je naopak přidávat zbytky jídel, především maso a masné výrobky. Brzy tlejí a především lákají do našich kompostů menší i větší zvířata, která si na zbytcích chtějí pochutnat, a tak byste mohli v kompostu potkat nezvané návštěvníky. Také plevelovité rostliny, které se rychle usazují, nemají v kompostu své místo, stejně jako cokoliv nepřírodního, barveného či chemicky ošetřeného.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články