Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Zazimování skalky: práce před zimou

  

I když se může zdát, že je skalka téměř samoúdržbová, bude se jí dařit lépe, pokud ji věnujete trochu péče. Správná údržba skalky je důležitá obzvláště před zakončením sezóny. Zazimování skalky pomůže přečkat zimní období tak, aby rostliny přežily a na jaře znovu rozkvetly.

Jaké práce je potřeba udělat před zimou?

Podzim je asi nejzásadnějším obdobím pro správnou údržbu a péči o skalku. Starost vyžaduje v průběhu podzimu včetně přípravy na zazimování skalky. Jaké práce byste neměli vynechat?

1. Odstranit spadané listí

V průběhu podzimu byste si měli dávat pozor na případné plísně, proto je nutné pravidelně odstraňovat opadané listí a větvičky. Mohou mít také různé houbové choroby, které pro drobné rostlinky na skalce mohou být rychle likvidační. I kdyby listí bylo zdravé, je potřeba jej odstranit, především stálozelené skalničky potřebují světlo i přes zimu.

2. Odstranit suché rostliny

Na skalce se mohou vyskytovat uschlé nebo uvadlé rostliny. Odstraňte takové rostliny, aby nešířily nemoce a hmyz do zdravých rostlin a rovněž jim nechaly prostor.

3. Přidat mulč

Kořenům rostlin můžete pomoci přidáním vrstvy mulče, která nejen že chrání rostliny před mrazem, ale pomáhá i udržovat půdu vlhkou. Vhodný mulč je přírodní v podobě listí, sláma, kúra.

4. Ochrana před mrazy

Možností ochrany před mrazy je celá řada. Cílem je, aby ochrana pomohla rostlinám udržet teplo a nebyly vystaveny přílišným mrazům. Můžete využít netkanou textílii či speciální ochranné fólie. Další ochranou, která navíc působí na skalce hezky, jsou větvičky jehličnatých stromů, díky kterým vytvoříte rostlinám přírodní peřinku. Pro citlivé druhy rostlin je vhodné vytvořit stříšku, která lze vyrobit ze skla nebo plastu a podložit kameny.

5. Ochrana před vlhkostí

Přebytečnou vlhkost byste měli na skalce hlídat především při tání sněhu nebo za vydatných dešťů. Přílišná vlhkost může způsobit hnilobu kořenů a poškození rostlin. Pomoci před vlhkem může správně připravená drenáž, která se dělá při zahájení výstavby skalky. Před zimou si ale můžete pomoci vykopáním kanálů na místech, kde voda neodtéká.

6. Ochrana před hlodavci

Můžete použít ochranné sítě, abyste rostliny během zimy uchránily od případných hlodavců (myší a králíků).

7. Průběžná kontrola

Skalku je vhodné v průběhu zimy kontrolovat, abyste zjistili, zda je správně zazimována. Pokud byste našli nějaké uhynulé rostrliny, je potřeba skalku zazimovat ještě lépe.

Jak a kdy odzimovat skalku?

S odkrytím skalky by se nemělo pospíchat. Odzazimování skalky se doporučuje v plném jaře, až když venku začne být stálejší počasí bez výkyv teplot. Brzy z jara je ale možné už odstranit slehlé listí z jarních cibulovin. 

Odkrytí vyrobených stříšek rostlin by také nemělo proběhnout uprostřed dne za plného slunce. Rostliny byly několik měsíců v úplném bezpečí a je nutné na ně jít pomalu. Ideální pro odkrytí je jarní den pod mrakem. 

Po odkrytí také zkontrolujte, jak rostliny vypadají, některé pravděpodobně vytáhl mráz trochu z půdy ven, tak je pečlivě přimáčkněte zpět, aby měly dostatek vláhy a neuschly.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články