Pozemek

Jak se dá odvodnit pozemek?

Zavodnil se vám nebo sousedovi pozemek a hledáte způsoby, jak to rychle vyřešit? Nebo jen zakládáte novou zahradu a promýšlíte odvodnění vaší zahrady? V článku najdete tipy na to, jak to vyřešit i tipy, jak se tomu příště vyvarovat.

Jak vypadá exotický plot?

Plot můžete pojmout i netradičně. Živý plot lze vysázet i z různých exotických rostlin. Jak na to?

Katastr nemovitostí a vše, co o něm potřebujete vědět

Co je katastr nemovitostí?

Pokud se potřebujete dozvědět informace o pozemcích, stavbách či bytových jednotkách, v katastru nemovitostí (KN) naleznete všechny potřebné údaje. Stručně řečeno, KN je soubor údajů o nemovitostech, nacházejících se na území České republiky. KN poskytne např. údaje o tom, v jakém katastrálním území (k.ú.) a obci se předmětná nemovitost nachází, na jakém listu vlastnictví (LV) je zapsaná, jakou má výměru, o jaký druh pozemku a způsob využití se jedná a v neposlední řadě zde naleznete také informace o tom, kdo danou nemovitost vlastní. V případě, že danou nemovitost vlastní více vlastníků, katastr poskytne také údaje o tom, jaký podíl kdo vlastní. V případě, že na dané nemovitosti probíhá řízení, úplně dole lze najít číslo řízení včetně datumů a důvodu zahájeného řízení.

Jak opravit vady trávníku?

Krásný zelený trávník je ozdobou každého dvora, zahrady či předzahrádky, V porovnání s jinými úpravami povrchu venkovních ploch se vyznačuje celou řadou výhod, mezi které patří především pocitově příjemný charakter a poměrně měkká struktura. Aby si trávník dlouhodobě požadovaný homogenní vzhled, je potřeba se o něj správně starat a udržovat jej pravidelným hnojením a kosením. Přísun živin stejně jako zarovnávání jsou důležitými aspekty správné péče o traviny, pokud nejsou prováděny odpovídajícím způsobem, může dojít k nerovnoměrnému nebo zpomalenému růstu, či se začnou v trávníku objevovat holá místa, plevel či nemoci. Oprava trávníku pak může být poměrně vysokým nákladem, zejména v případě, že vyžaduje komplexní ošetření vhodným přípravkem.

Jak se provádí skrývka ornice a k čemu se dá použít?

Ještě před zahájením běžných stavebních prací a vytvořením základové desky domu přichází na řadu důležité úkony v podobě vyrovnání a přípravy podkladu. Součástí je také skrývka ornice. Jak to funguje, co všechno skrývka obnáší a k čemu se dá využít? To všechno se dozvíte přímo v tomto textu.

Co čekat od stavebního pozemku ve svahu?

Není to jen sen, ale skutečnost. Mnoho z nás by ráda domek ve svahu nebo v kopci. Přináší to sice obtíže při realizaci, ale ty výhledy a romantika. Pojďme se však podívat na odpovědi na otázku: "Co čekat od stavebního pozemku ve svahu?". Úžasný domek s výhled je tady vyvážen náročností na procese i finance investora.

Zaměření stavby (cena a kdo jej dělá, koho poptat)

Jakákoliv změna na pozemku nebo přímo stavbě, jejíž provedení je podmíněno schválením stavebního úřadu (ať už se jedná o vydání rozhodnutí o povolení stavby, kolaudační rozhodnutí či územní rozhodnutí), vyžaduje vždy dodání příslušné dokumentace, jejíž součástí bývá geodetický plán. Plánujete-li výstavbu rodinného domu nebo chaty, jejich změnu (nadstavbu, přístavbu), či jen zapsání do katastru nemovitostí, bude po vás vyžadováno provedení zaměření stavby, které určí její přesnou polohu vůči pozemku i ostatní okolní zástavbě, a také výškové usazení do terénu. Provedení zaměření stavby je obvykle podloženo speciální dokumentací a vždy jej realizuje profesionál – geodet s příslušným oprávněním.

Jak zaměřit pozemek?

Koupili jste pozemek, na kterém plánujete postavit svůj nový domov? Pokud již máte vybrán konkrétní typ stavby a rozřešen prvotní návrh, je potřeba provést zaměření pozemku (jak na zaměření domu, ceny zaměření), které určí základní výškové poměru a umožní tak vytvoření výkresové dokumentace konkrétní stavby včetně situačních výkresů. Zaměření pozemku lze provést vlastními prostředky, pokud je však vyžadováno pro konkrétní úkon, který je například zmíněné zadání zpracování projektové dokumentace stavby, vždy je nutné využívat služeb příslušné geodetické kapacity (jednotlivce nebo ekonomického subjektu) s odpovídajícím oprávněním. Vlastní zaměření pozemku lze realizovat v rámci orientačního stanovení výměry nebo rozsahu.

Jak na zasíťování pozemku?

Soukromá výstavba, ať už jejím výsledkem bude rodinný domek nebo jiný obytný prostor, začíná vždy výběrem pozemku. Pokud naleznete vyhovující pozemek, jeho cena se bude odvíjet od několika faktorů, které kromě lokality a velikosti budou zahrnovat také zasíťování, tzn. přivedení základních energetických rozvodů. Pozemky se prodávají v obou variantách, jako zasíťované i nezasíťované, je-li kupovaná nemovitost již k výstavbě připravena, obvykle má inženýrské sítě na hranici pozemku již přivedeny, u nezasíťovaných pozemků je pak zahájení stavby o to složitější, jelikož jak přístup k vodě, tak k elektřině je potřeba prakticky již poté, co je položena základová deska.

Co je a k čemu se využívá pachtovní smlouva na pozemky

Pachtovní smlouva na pozemky je jednou z možností, jak pronajmout pozemky. Řeší se především u pastvin, polí nebo rybníků. Pomáhá upřesňovat práva v případě pronájmu zemědělských pozemků a s nimi souvisejícími nemovitostmi.

Jak zabezpečit pozemek proti zlodějům?

Doba kdy jedinou možností, jak zabezpečit pozemek, byl hlídací pes, je pryč. Dnes už máme k dispozice mnoho dalších variant, které nám zaručí ochranu našeho majetku. Díky novým technologiím můžeme mít téměř dokonalý přehled o tom jestli jsou naše věci na svém místě a v pořádku. Jak ale vybrat tu nejlepší ochranu proti zlodějům? Pojďme se teď na to podívat trochu zblízka.

Jak najít majitele pozemku?

Rádi byste si ověřili, zda Katastr nemovitostí již zanesl do svých map změny, o které jste žádali? Nebo kupujete nový stavební pozemek a rádi byste si ověřili informace o jeho majiteli, které jste dostali od realitního makléře? Či bydlíte v panelovém domě a rádi byste zjistili jak je to s vlastnictvím okolních bytů? Ať tak či tak, ve všech případech potřebujete vědět, jak si rychle a zejména zdarma opatřit potřebné informace. Zvláště když to vůbec není těžké.

Optimální velikost pozemku pro stavbu domu

Stavba rodinného domu je životním krokem a rozhodnutím, které nás bude provázet nejspíše po zbytek našeho života. Proto bychom měli velmi dobře zvažovat, kde a jaký dům si postavit. A jedním ze zcela zásadních kritérií, kterým se musíme zabývat, je optimální velikost pozemku pro stavbu domu. Pojďme se tedy podívat na to, co nás dovede k ideální volbě.

Pozemek jako výhodná investice

Pozemek - část zemského povrchu s možností různého využití, avšak takového, který se řídí územním plánem daného místa.

Majitelé pozemků mají různé názory - někteří se jich zbavují okamžitě za účelem zisku, jiní naopak šetří pro další generace v rodině nebo kupují další za vidiny výhodné investice. Která z variant je však správně? Vlastnit či zakoupit pozemek je vlastně ideální i bezpečná investice do naší budoucnosti i budoucnosti našich potomků. Můžeme si být jisti, že naše peníze budou uloženy bezpečně a zároveň v případě potřeby hotovosti můžeme pozemek kdykoliv prodat s jistým ziskem.

Kolik stojí zaměření pozemku a budoucí novostavby?

Cenu zaměření pozemku i novostavby ovlivňuje řada faktorů, a to zásadním způsobem. Při výběru geodeta, který tento úkon vykoná, je však vhodné brát zřetel i na jiné ukazatele, než je jen nejnižší cena. Volbu by měly ovlivnit i termíny a lhůty, jeho vytíženost a samozřejmě také případné recenze.

Jak na provizorní oplocení pozemku při stavbě domku?

Účelem dočasného oplocení pozemku je především zabránění přístupu na tento pozemek osobám, které k tomu nemají oprávnění. Tedy ochrana majetku a zároveň zajištění potřebné bezpečnosti na stavbě, neboť na zhotovitele stavby jsou z hlediska zajištění staveniště kladeny nemalé požadavky.

Jak udělat ze zahrady stavební pozemek?

Přišla chvíle, kdy jste se rozhodli změnit zahradu na stavební pozemek. Jednoduše chcete stavět a získat nové větší a lepší vysněné bydlení pro rodinu. Důležité je vlastnit pozemek, na kterém můžete stavět. Většinou nestačí jen údaje získané z katastru nemovitostí, protože tento úřad eviduje pouze základní informace o pozemku a jeho druhu. A co tedy dělat, když jste zjistili, že pozemek je zahradou a ne stavební parcelou? Právě to se od nás dozvíte.

Kolik stojí pozemky pro stavbu domů? Kde zjistit pravou cenu?

Zní to jako sen - zahrada a nový dům přesně podle našich plánů. Krásná představa, ale v realitě nám ještě mnoho chybí... Základem je, pokud jsme nedostali parcelu darem, koupit nějaký přijatelný pozemek. To však není až tak lehké, jak se může stát, přeci jen poptávka je v této oblasti vyšší než nabídka a výběr pozemků, mimojiné, ovlivňuje i spousta dalších kritérií....

Jak zabezpečit dům a pozemek?

Idylické doby, kdy jste mohli nechat dům a pozemek volně přístupný a nic se neztratilo, jsou už bohužel minulostí. V současnosti je třeba dům nejen dobře pojistit, ale hlavně pořádně zabezpečit. A to platí i o jiných nemovitostech. Jak konkrétně, to závisí nejen na typu nemovitosti, ale i na tom, kde se nachází.

Jak zřídit přípojky sítí na novém stavebním pozemku

Přípojky k sítím jsou nutnou součástí každé výstavby na novém pozemku. Co vás během praktické realizace čeká?

Který pozemek je nejvhodnější pro stavbu domu?

Pokud se rozhodnete postavit si vlastní vysněný dům, musíte v první řadě zvážit, kde. A protože dům není krátkodobá investice, je třeba si vše dobře promyslet a volit nejen kvalitní architektonický návrh, ale také si vybrat vhodné místo pro váš nový dům. Co byste měli sledovat a čeho si všímat, abyste se při výběru parcely nespletli?

Jak získat nejlepší stavební pozemek?

Jednoduše řečeno – velmi těžko. Samozřejmě záleží na lokalitě a vašich finančních možnostech, ale skutečně stavební pozemek je úzkoprofilové zboží v podstatě v každé aspoň trochu atraktivní obci po celé republice, zvlášť pokud ho chcete ve starší zástavbě a ne mezi parcelami, které jsou si podobné jako vejce vejci. A většinou pak i domy na nich. Za originalitu v jakémkoli smyslu toho slova si připlatíte.

Jak postupovat při prodeji pozemku?

Chcete prodat pozemek, ale nevíte, jak na to? Nejsnadnější cestou je najmutí realitní kanceláře, ale to ne každému vyhovuje. A taky ne všichni mají s realitkami pozitivní zkušenosti. Proto přinášíme souhrn kroků, na které byste neměli zapomenout.

Jak koupit pozemek?

Zatoužili jste po vlastním bydlení a chystáte se začít stavět? Pak musíte mít samozřejmě v první řadě kde. Čeká vás nejprve koupě pozemku. Jak postupovat a na co si dát pozor?

Jak najít parcelní číslo?

Parcelní číslo přesně identifikuje určitý pozemek. Parcelní čísla jsou přidělována v číselných řadách v rámci konkrétního katastrálního území a používají se v katastru nemovitostí či na katastrálních mapách. Parcelní číslo se používá i při popisu budov, které nejsou zapsány v katastru nemovitostí nebo nemají přiděleno domovní číslo. V České republice existují dva typy parcel – stavební a pozemkové, které v některých katastrálních územích existují vedle sebe, v jiných územích je řada společná.

Jak najít vodu na pozemku?

Rozhodli jste se na svém pozemku vybudovat studnu. Pro ni v první řadě potřebujete zdroj s dostatkem vody. Jak ho najít?

Jak vyřešit přístup na pozemek?

Byli jste zvyklí, že se na svůj pozemek dostanete jaksi samozřejmě, protože máte chápavého souseda, který vám v ničem podobném nebrání? Vězte, že stačí drobný konflikt, který přeroste v otevřenou sousedskou válku, a vy můžete mít velký problém! Proto se jistě vyplatí dopředu vědět, jakým způsobem se můžete v okamžiku, kdy vám bude bráněno v přístupu na pozemek, bránit!

Jak upravit svažitý pozemek?

Pozemky ve svahu jsou problémem a výzvou zároveň. Dají se upravit naprosto klasickým způsobem, ale také způsobem mnohem složitějším. Záleží na konkrétních půdních podmínkách, na orientaci vzhledem ke světovým stranám, na výši možné investice do výsadby, případně na přítomnosti vodního zdroje.

Oplocení pozemku živým plotem

Nejeden majitel rodinného domu řeší při pohledu do své nové rodící se či starší zahrady otázku, čím ohraničí svůj pozemek a jakou částku do ní bude muset investovat. V úvahu musí pochopitelně vzít nejen členitost terénu, ale i obvod pozemku stejně jako jeho využití, aby mu vše dokonale ladilo. Zásadní otázka ale stojí takto - zvolím klasický (ale pro mnohé přežitý) sloupkový plot s pletivem nebo modernější laťkový s kb bloky?

Vyhledávání

Aktuální články