Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 

Jak často natírat kovový nebo dřevěný plot?

  

O ploty je důležité se dobře postarat, pravidelná údržba i nátěr pomohou zvýšit životnost plotu o několik let. Jak často ploty natírat většinou záleží na celkové kvalitě plotu, nátěru, který byl použit i pečlivosti jeho nanášení. Existují ale obecná doporučení, která se vám budou hodit.

Dřevěný plot

O dřevěný plot je potřeba se starat pravidelně. Četnost jeho údržby závisí na kvalitě předchozího nátěru, dobré údržbě také přispívá, pokud je dřevěný plot vzdálen asi 10 cm od země. Obecné doporučení je natírat plot jednou za 2-3 roky. S nátěry plotu je hodně práce, takže myslete na to, že čím lépe se nátěr provede, tím déle vydrží.

Nejedná se totiž jen o samotný nátěr. Před natíráním je potřeba nejprve obrousit nečistoty z plotu, aby barva dobře držela. Pomoci si můžete bruskou, brusným papírem nebo kartáčem. 

Na samotný nátěr se hodí lazurovací laky, které jsou ředitelné vodou, mívají dlouhou životnost a dobře se s nimi pracuje. Také je možné použít syntetické barvy, které zase lépe přilnou. Nátěr by měl obsahovat nejméně tři vrstvy. Výjimečně pečliví bychom měli být na části dřevěných planěk, po kterých voda nemůže stékat - typicky horní hrana plotu.

TIP: Odolnost dřevěných planěk zvýšíte, pokud je shora seříznete do oblouku nebo do špičky, aby po tom mohla lépe stékat dešťová voda.

Kovový plot

Tento plot vyžaduje méně častou údržbu, i tak ale platí pravidlo, že správnou údržbou nejen zlepšíme vzhled plotu, ale i jeho životnost. Kovový plot by se měl jednoznačně natírat, jakmile na něm uvidíte začínající korozi. Lze provádět i udržovací nátěr, pokud bude barva oprýskaná. Podle těchto dvou indicií lze nejlépe posoudit, kdy je nátěr nutný, obvykle v průběhu 5-7 let.

Před nátěrem je potřeba plot důkladně očistit, pokud už je viditelná rez, je nutné ji všechnu odstranit - pomoci může u velké rezi špachtle, případně drátěný kartáč nebo smirkový papír. Poté je nutné plot odmastit (horkou vodou nebo vodou se saponátem) a může se natírat. Použít se musí nátěr stejného typu (barva může být jiná), aby dobře přilnul k té předchozí. 

TIP: Důležité je vybrat počasí na nátěr, vyvarujte se nejen dešti, ranní rose a mrholení, ale i horkým letním dní, kovový plot by neměl být příliš rozpálený.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články