Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jakou zahradní sekačku na trávu?

  

Ne každý bere sečení trávy jako příjemnou relaxaci, při které spálí pár kalorií, projde se na čerstvém vzduchu, protáhne tělo a vyčistí hlavu. Většina z nás bere údržbu zelených stébel jako nutné zlo, které k radostem vlastnit zahradu či zahrádku zkrátka patří. Jak se říká – něco za něco. Když už tuto činnost pro příjemný pohled na krásně posečenou zahradu musíme vykonávat, proč si ji neusnadnit správným výběrem sekačky na trávu.

Pokud máte představu, nebo se necháte zlákat triky obchodníků, kteří chtějí prodat za každou cenu, že je v podstatě jedno, jakou sekačku na trávu si pořídíte, opak je pravdou. Ano, vaši zahradu poseče každá, ovšem to, jak vy se u sečení nadřete, jak dlouho vám bude údržba trvat, nebo jak moc se budete rozčilovat, na to už má každá sekačka jiný vliv. Proto, pokud nechcete při sečení trpět, a spíše si to možná chcete i tak trochu užít, čtěte dál...

Zahradní sekačky

...pro každou zahradu existuje ta pravá...

Stejně jako když jste si vybírali svou zahradu a dobře jste si prohlédli nabídku a sepsali své požadavky a představy, tak nachlup stejně postupujte při výběru sekačky na trávu. Odpovězte si na následující otázky:

  • jaká je velikost zahrady
  • jak je zahrada členitá – množství vysázených stromků, keřů, posezení, hrací prvky pro děti
  • jaké jsou případné nerovnosti terénu
  • zda je zahrada ve svahu
  • zda je na pozemku přívod elektřiny
  • kdo bude sekat nejčastěji – zda žena či muž, starší osoba

Když znáte své odpovědi, můžeme se pustit do představení jednotlivých druhů a jejich výhod, kladů i záporů. Snadno tak mezi nimi poznáte tu svou vyvolenou pro svou zahradu.

Elektrická

Vyniká svou nízkou pořizovací cenou a nižší lehkostí i hlučností. Dobře se s ní tedy manipuluje a je tak vhodná více pro starší zahradníky, něžné pohlaví a všechny, kdo nechtějí při sečení vypustit duši. Pro její provoz je však zapotřebí elektřina, což je dost limitující, stejně jako přívodní kabel, který musíte za sebou vláčet a dávat pozor, aby jste jej nepřesekli. Nehodí se proto do příliš členitých zahrad – hrozí věčné zamotávání šňůry, při rozhlehlé zahradě zase musíte řešit prodlužovací kabel. Elektrická sekačka na trávu je ideálním pomocníkem pro předzahrádky a menší zahrady s rovným terénem.

Benzínová

Benzínová sekačka na trávu váží o něco více, je také hlučnější a cenově náročnější. Její schopnosti a klady však tyto zápory snadno převáží a výhody které vám přinese oceníte. Benzínová sekačka je dokonalým pomocníkem na zahradách, které jsou příliš členité, jejich povrch je nerovný nebo dokonce ve svahu. Pokud si totiž vyberete variantu s pojezdem, je to jakoby jste se jen příjemně procházeli a vezli třeba kočárek. Rychlost jízdy si sami určujete, rozhodně se nenadřete a ještě si svou zahradu nádherně posečete. Benzínovou sekačku s pojezdem zvládnou obsluhovat ženy i senioři, je tak všestranným pomocníkem. Navíc odpadají problémy s přívodním kabelem, žádný totiž není. Jediné na co nesmíte zapomenout je nakoupit benzín :)

Akumulátorová

Ideálním spojením výhod elektrické a benzínové sekačky je sekačka akumulátorová. Dokáže dokonale posekat trávu, nemusíte však řešit ani nákup benzínu, ani za sebou tahat přívodní kabel. Elektřinu potřebujete, ale jen k nabití, takže si ji snadno můžete vzít s sebou na chalupu, kde nemáte elektřinu. A pokud nechcete na nabíjení čekat a přerušovat sečení, můžete si dokoupit náhradní baterii, čímž také zvýšíte životnost té první – budete je totiž mezi sebou střídat. Velkou výhodou akumulátorové sekačky je také její naprosto nehlučný chod – můžete tak sekat trávu kdykoli, žádný nerudný soused na vás nevyběhne :)

Robotická

Tak to už je přímo vyšší dívčí. Ano, opravdu už existuje, a není to jen hudba budoucnosti. Od robotických vysavačů jsme se přehoupli i k robotickým sekačkám na trávu. Naprogramujete den a čas, a vůbec nemusíte být doma, nebo naopak jen usadíte rodinu na terasu, dáte si kávičku a dortík a pozorujete jak robotická sekačka zvládá práci za vás. Sekačka sama dokáže posoudit výšku trávy a upravit tak sama svůj žací program, sama se vrátí na základnu když potřebuje dobít, nebo když má práci hotovou. Dokáže posekat zahradu o velikosti až 4000m² a zvládne sekat i za deště.

Strunová

Neměla by chybět žádnému zahrádkáři jako doplněk sekačky klasické. Díky ní si udržíte dokonalý vzhled zahrady. Zvládne posekat trávu kolem stromů, plotů, pod keři, kolem záhonů či dětského pískoviště.

Vřetenová

Pokud máte rádi anglický trávník, vřetenová sekačka ve vaší zahradní výbavě rozhodně nesmí chybět. Nepotřebuje ani benzín, ani elektřinu, funguje jen na principu otáčení nožů. Hodí se na předzahrádky a dokáže dokonale udržovat nízký trávník. Pořídit si ji můžete i na klasickou zahradu a udržovat si s ní třeba jen nejvíce využívané místo kolem bazénu, terasy či pergoly.

Pomohli jsme vám s výběrem? Už víte, která zahradní sekačka na trávu bude ta vaše vyvolená?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články