Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak kombinovat keře v zahradě?

  

Zahrady vždy měly estetickou funkci již od dob dávnověku. Jakmile člověk přišel na to, že se dají pěstovat krom užitkových plodin také květiny a jiná okrasná zeleň, staly se zahrady chloubou panovníků a zahradníci byli velmi žádanými občany. Ti by vám také řekli, že rozhodně není jedno, kterou rostlinku vysadíte vedle které.

Nejen, že by vám některé druhy k sobě nesedly vzhledem, žijeme v době "designu" a pod drobnohledem módních policistů a jiných estetických maniaků je takřka všechno, ale všechno co žije nebo roste potřebuje určité podmínky a rozhodně by nedělalo dobrotu, kdybyste dali například kaktus vedle leknínu. To samé platí i o keřích.

Protože nikdo není dokonalý, ani Děd Vševěd a každý z nás zkrátka nemůže být zahradníkem, nemějte si za zlé, že použijete tento malý taháček...

Proč vysazujeme keře?

Nad touto věcí je důležité se zamyslet, než začneme vybírat. Možné jsou dva důvody:

  1. Praktický - tím jsou například živé ploty či jakýkoli jiný druh odstínění nebo ohraničení jiného pozemku, nějakého nevzhledného objektu anebo jako přechod mezi užitkovou a okrasnou částí zahrady vaší. Keřová hradba opravdu vypadá lépe než plot. Tím pádem je vysazujeme, kde je potřeba. podél pozemku či jiné hranice, již je potřeba vytvořit.
  2. Estetický - prostě se vám ty keříky líbí a mají za úkol zdobit! Ale v tomto případě máme dvě možnosti. Buď vytvoříme skupinku (což je odborníky častěji doporučováno) a tu umístíme třeba někam do rožku, což je velmi sympatické řešení, nebo si zvolíme tzv. dominantu a tím pádem vysadíme jeden nějakým způsobem zajímavý keř samostatně někam do prostoru, aby vyniknul.

Jak vybírat?

  • Pokud chceme živý plot, vybíráme nejlépe keře stejného druhu. Na tyhle "zástiny" se vyplatí vybírat dřeviny, které rostou rychle, protože rychle zakryjete, co potřebujete, ovšem nezapomeňte, že tím pádem je třeba se o ně pořádně starat a zastřihovat je. Obecně platí, pokud chci krýt, nekombinuji! I když chci zakrýt pouze nějaký nevzhledný kouteček, kdykoli se mi objeví skupinka keřů, vyplatí se všechny nechat od jednoho druhu.
  • Jako solitéru vybíráme keříky, které jsou zajímavé svým tvarem, plodem, květem, zbarvením atp.

Jak kombinovat?

Nikdo vám nikdy nedá přesný seznam se soupisem keřů, nebo rostlin obecně, které se k sobě hodí a které ne. Byl by velmi rozsáhlý, kombinací by byla neuvěřitelná škála a stejně by se to nikomu nechtělo číst. Co pro vás ale můžeme udělat, je poskytnout vám klíč, podle kterého můžete vybírat a čarovat.

Tak jako u všeho, co v životě děláme nebo chceme dělat, jsou základem informace! A taky jasná představa toho, jak by měla zahrádka vypadat. Než něco bezhlavě nakoupíte, běžte na zahradu a uvědomte si:

  1. Jam moc úrodnou máte zeminu - to se dá také svým způsobem ovlivnit, když pořídíte příhodný zahradnický substrát, nemusí být tento faktor překážkou. Uvědomte si ale, že se vám značně zkomplikuje údržbu.
  2. Jak moc k vám svítí slunce - to souvisí jak s teplotou, tak množstvím vstřebaného UV záření. I proto je dobré si všechno dopředu rozplánovat, abyste případně mohli počítat i s nějakým tím zastíněním jiným keřem.
  3. Kolik vláhy se ke keříkům dostane - je třeba uvažovat přirozenou vlhkost půdy, ale i jiné zdroje, jako jsou podzemní vody, jezírka a tak podobně. Samozřejmě ji můžete regulovat zaléváním.

Když už tohle všechno víte, okruh výběru se vám znatelně zúžil, pojďme se podívat na estetická kritéria:

  • Vybírejte keře různorodě. Různé velikosti a tvary rozmístěte různě po zahradě.
  • Velké a tmavé keře umisťujte spíše do pozadí za ty světlé a nízké.
  • Co se týče květů, je lepší kombinovat velké a pestré květy s těmi nevýraznými a nejlépe tak, aby každý z keřů kvetl v jinou roční dobu, aby vám zkrátka váš keřovitý koutek kvetl co nejdelší dobu. Navíc vám to vytvoří zajímavá proměnlivý obraz.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (4 hlasy)






Související články