Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak zajistit soukromí na zahradě?

  

Ve chvíli kdy se nastěhujete do domu, těšíte se nejen z něj, ale také s přilehlé zahrady. Těšíte se, až si zasadíte první bylinky, koupíte novou sekačku a zastřihnete trávu a vzrostlé keře. Už se vidíte, jak si postavíte velký prostorný bazén a budete se tam s ratolestmi těšit z vodních radovánek. Ale když se poprvé vydáte na svou vlastní zahradu, zjistíte, že soused o vás ví od chvíle otevření balkónových dveří a kolemjdoucí se tiše baví a pochvalují vaše křivky a kritizují vaše zahradní úspěchy. Tak jste si to jistě nepředstavovali.

Zahrada má být oázou klidu a místem uvolnění. Nechcete se krčit v koutu a neustále upravovat šaty. Jak si tedy dodatečně zajistit tu správnou dávku ochrany svého soukromého života?

Na výběr je hned z několika možností. Některé trvají déle, jiné jsou realizovatelné prakticky ihned. Do postavení pergoly budete muset investovat několik tisíc, ale do vysázení pár keřů nebudete muset sáhnout hluboko do kapsy.

4 jednoduché triky

  1. První co vás jistě napadne, je postavit plot. Dejte však pozor, abyste nevypadali jako za hradbami. Nejen sousedé by nebyli potěšeni. Volte tak, abyste se cítili v zákrytu, ale zároveň nepůsobili jako nedostupná osoba. Zkuste polopropustný plot nebo nasaďte živý zelený. Ten stačí párkrát za rok zastřihnout a máte po starostech. Oblíbená je taky kombinace obou. Můžete laťky plotu nechat obrůst popínavými rostlinami. Růže jsou moc hezké a dlouho kvetou. Také se často za hranici hrazení vysazují stromy a ozdobné keře. I ty poskytnou pěkné zázemí.
  2. Lze také privátní zahradu zajistit, aby každý kdo jde kolem vašeho pozemku, hned nevěděl, co nosíte za spodní prádlo, tak, že odvede pozornost pozorovatele jinam. Vysaďte pestré květiny na záhony předzahrádky, do oken postavte barevné truhlíky a na vstupní bránu vytvořte dekorace ze sušených větviček a květin.
  3. Potřebujete se schovat před světem při pití kávy a posezení s přáteli a rodinou? Postavte si pergolu. Nejen, že vám poskytne stín a ochranu před sluncem a deštěm, ale navíc vymezí místo k odpočinku a ozvláštní kus vašeho pozemku. Vybírat můžete z mnoha typů. Lze pak do nich zavěsit lehké závěsy, pořídit markýzy nebo jinou stínící techniku. Pěkně vypadá taky stěna z latěk osázená drobnými květinami.
  4. Máte rádi paravány? Ty lze pořídit v krásných barevných variacích a v mnoha typech. Velkým plusem je to, že jej lze snadno přemístit a uložit.

Nechte své zahradě volnost, stromy povyrostou, keře se roztáhnou do šíře. Rostliny obejmou plot a svislé konstrukce a zahrada bude hned působit přívětivěji a útulněji.

Soukromí zahrady lze zajistit i správným rozvržením její plochy. Centrum pro posezení a místo pro grilování vybudujte hned u domu. Nebudete muset nosit jídlo a náčiní přes celý trávník a zároveň taková terasa slouží jako prodloužení interiéru do exteriéru. Záhony a plochy k pěstování naopak směřujte na nejodlehlejší část. Jednotlivé zóny oddělte zelení. Nasázejte stromy nejen podél plotu ale i do středu trávníku. Zajistí vám příjemný stín a schovají vás před světem i ze shora. V zabydlených oblastech je na to třeba myslet. Zástavy jsou blízko u sebe a lidé z vyšších pater vás mají jako na dlani.

Proč se chceme cítit na zahradě jako doma

Proč je pro nás soukromí tak důležité? Nestačilo by pozemek obehnat pletivem a nad ručník si zapíchnout do země velký slunečník? Tak se můžete chovat na dovolené nebo někde na návštěvě. Z dlouhodobého hlediska, by takový otevřený prostor působil špatně na vaši psychiku.

Místa k odpočinku, schovaná zákoutí a exteriérové stěny z přírodních prvků odbourávají následující problémy:

  • Hluk z okolí
  • Pocit pozorování
  • Neustále být na očích
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články