Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat travní směs pro založení krásného trávníku?

  

Při výběru travní směsi je dobré pamatovat na to, že trávník je tvořen různými druhy rostlin. Z toho důvodu je možné vybírat mezi travní směsí určenou spíše na slunné stanoviště, do stínu či na hodně namáhané plochy. Správný výběr kvalitní travní směsi je přitom jedním z nejvíce důležitých kritérií pro úspěšné založení krásného trávníku, který bude při správné údržbě optimálně prosperovat.

V čem se travní směsi liší?

Rozdíly mezi jednotlivými travními směsmi jsou dány především jejich složením. Konkrétně je důležité, jako druhy rostlin se zde vyskytují. Travní směs je totiž zpravidla složena z více druhů rostlin a jejich vzájemný poměr pomáhá vytvořit trávník, který bude správně prosperovat v daných podmínkách. Například pro zátěžové plochy je vhodné vybrat takovou směs, kde bude z velké části obsažený jílek vytrvalý spolu s lipnicí. Pro slunná místa s výraznějšími změnami počasí se zase bude hodit směs s kostřavou červenou. Výrobci navíc většinou travní směs označují již podle toho, pro jaké účely je vhodná, což může samotný proces výběru usnadnit.

Když chcete klasický okrasný trávník

V případě výběru travní směsi pro klasický okrasný trávník je opět dobré uvažovat nad tím, jestli bude namáhán. V takovém případě by se ve směsi měla vyskytovat lipnice luční. Pro umístění na spíše slunné stanoviště, kde by mohlo hrozit prosychání bude vhodné zvolit takovou směs, která ve svém složení bude mít na jednom z prvních míst kostřavu červenou. Ta může být doplněna například o kostřavu ovčí nebo smělku. Pro vlhčí stanoviště a pro případ, že půjde o pravidelně zavlažovaný trávník, přidává se do směsi také psineček tenký, který však vyžaduje časté sekání a správnou údržbu.

Mezi travní směsi vhodné pro klasický okrasný trávník patří například:

  • Travní směs Agro Park
  • Travní směs Král trávníků
  • Travní směs Garden Boom Park
  • Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 100
  • Kiepenkerl Profi Line - Dark Green Tmavozelený trávník

Při výběru klasického okrasného trávníku na zahradu se orientujte nejenom podle plánované zátěže a podmínek stanoviště, ale i podle toho, jak velkou péči chcete trávníku věnovat. Prémiové směsi navíc mnohdy nabídnou ideální založení trávníku v potřebné hustotě. Nezapomínejte také na výběr správné směsi pro případné dosévání.

Travní směsi pro hřiště

V tomto případě jde o místa, která jsou vystavena extrémní zátěži. Z toho důvodu je nutné, aby si s tím použité druhy rostlin dokázaly dobře poradit a byly rychle rostoucí. Tyto oba parametry perfektně splňuje především jílek vytrvalý a lipnice luční, přičemž její podíl by měl převládat. Mezi travní směsi určené pro použití na hřiště patří například:

  • Aros travní směs hřištní          
  • UNI 3 Play – Exkluzivní hřišťová směs
  • VV-9/1 Směs pro dosev hřišť s lipnicí luční
  • Hřištní směs ROŽNOVSKÁ

Speciální travní směsi

Kromě těchto směsí existují i speciální varianty. Konkrétně se může jednat o oblíbené směs pro vytvoření luční louky či bezúdržbového trávníku, který však poroste více do výšky. Toto řešení je vhodné přidat například na kousek zahrady, kde vytvoříte zajímavý koutek. Speciální luční travní směsi jsou navíc cenným zdrojem potravy pro včely a motýly, takže na svou zahradu přilákáte i veselý život. Luční travní směs s obsahem kopretin a chrp má navíc i dekorativní účel, kdy jednoduše krásně vypadá i na pohled.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)