Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak porazit strom?

  

Kácení stromů je práce, která vyžaduje určité zkušenosti. V případě, že uděláte chybu, tak už nejde jen o výslednou kvalitu, ale někdy i o život! Proto je dobré si o tom napřed něco přečíst, zjistit, čeho byste se měli vyvarovat, nebo se domluvit s někým, kdo má s dřevorubectvím zkušenosti, a kdo vám na začátek pomůže. Podívejme se tedy na celou problematiku společně trochu blíže.

Co ke kácení potřebujete?

Každý profesionální dřevorubec vám jistě potvrdí, že vyrazit do lesa s pilou, nebo sekerou ke zdárnému a hlavně bezpečnému poražení stromu nestačí. Vybavení, které nesmíte zapomenout, je mnohem více. Co tedy potřebujete?

  • Dostatečně výkonnou a dlouhou pilu
  • V případě motorové pily benzín a olej na doplnění
  • Nářadí na opravu pily
  • Sekeru
  • Dlouhé lano
  • Klíny
  • Bezpečnostní pomůcky (helma, rukavice)

Teprve, pokud s sebou všechno výše zmíněné máte, můžete se vydat do lesa s jistotou, že vám žádný strom nebude klást dlouhý odpor.

Bezpečnost při práci

Jak jsme již řekli, bezpečnost je u takové práce samozřejmostí. Její nedodržení by mohlo mít fatální následky. Na co tedy musíte dát pozor? Nikdy nesmíte stát ani vy, ani vaši pomocníci, ve směru pádu stromu! Stejně tak mohou být potenciálním nebezpečím větve padajícího stromu. Vždy tedy stůjte na opačné straně, a dávejte pokud možno pozor na odlétávající třísky. Ty se mohou při pádu stromu odštípnout. Při tom všem je také nutné dodržet veškeré zásady bezpečné práce s motorovou pilou. 

Jak postupovat?

Především, než přistoupíte k samotnému kácení, si musíte určit směr pádu stromu. Ten by měl být takový, aby byla co největší jistota bezpečnosti. Měl by také odpovídat náklonu stromu nebo svahu, protože těžko budete strom výrazně nakloněný k severu převracet na jih, a pokud možno byste měli pádem ohrozit co nejmenší počet dalších stromů. V tomto směru byste měli udělat směrový zářez a vyříznout klínek, který bude mít sklon asi 45° a bude dosahovat asi do třetiny stromu. To by mělo stačit na to, aby kmen převážil.

Pak přijde na řadu řez z bezpečnější strany stromu. Ten byste měli vést rovně, směrem k úrovni směrového zářezu. Ovšem pozor, nesmíte přeříznout celý kmen. Jinak by se vám pila pod kmenem zachytila, a pravděpodobně byste ji během vyprošťování zničili. Pokud se vám i tak zasekne, můžete ji vyprostit pomocí klínků.

Může se samozřejmě stát, že ani dva takové řezy strom neporazí. V praxi se s tím určitě setkáte. Řešením je zde buďto zatloukání klínu z nepádového směru, nebo uchycení dostatečně dlouhého lana kotvou (bezpodmínečně musí být delší, než je výška stromu) a zkusit zatáhnout. To by už mělo znamenat téměř stoprocentní jistotu, že se vám strom podaří skácet. Tím je tedy váš cíl splněn.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.6/5 (5 hlasů)

Související články