Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Kde postavit kadibudku?

  

Kadibudka není překonaným vynálezem. Kde se s ní stále ještě setkáte a jak vypadá její moderní varianta?

Kde a jak realizovat kadibudku

Bytostní romantici v suchém WC spatřují nostalgické kouzlo venkova. Kadibudka má ale mnohde stále i svůj praktický význam.

Především nachází uplatnění tam, kde není zajištěn přívod vody. Typicky to bývá na chatě či na zahrádce nebo na pozemku, kde máte sezónně využívaný zahradní domek, případně přes letní sezónu zaparkovaný karavan. Poptáván je tento typ toalety také pro oplocené pozemky na otevřeném prostranství, případně na vyložené samoty.

Ovšem pozor, určitě nelze kadibudky stavět tam, kde je vysoka spodní voda. Hrozí riziko, že ji zamoříte fekálními bakteriemi. A to nejen sobě, tyto bakterie se poměrně ochotně šíří i do širokého okolí. Samozřejmě se také vyhněte blízkosti cest nebo sousedova pozemku.

Jak na samotnou realizaci? Zruční kutilové si klasickou dřevěnou kadibudku s pověstným srdíčkem na dveřích vyrábějí i sami. Většinou se pro tento účel používají prkna a palubovky.  Nejsou-li ale manuální práce zrovna váš „kůň“, zamiřte do hobby marketu, hotové řešení tam zaručeně najdete.

S kadibudkou se dá i kompostovat

A když už jsme u těch hotových výrobků. Věřte, že moderní technologie ovlivnily i tuto sféru. Na trhu se objevilo ekologické nebo také kompostovací WC. To se obejde bez připojení na vodu a odpad, ale také bez nežádoucí chemie, která je finančně poměrně náročná.

Navíc „produkt“ z něj vzniklý využijí všichni zahrádkáři. Lidská moč se považuje za přírodní tekuté hnojivo, které je bohaté na dusík i prospěšné minerály. Podobně jsou na tom exkrementy, byť se to mnoha lidem může zdát jako nápad značně avantgardního ražení. Studie švýcarských a německých vědců nicméně v roce 2023 potvrdila, že tento materiál použitelný je, neboť se není potřeba obávat případných zbytků léků, které by se touto cestou dostaly do potravinového řetězce.

U nás se sice jedná o novinku, ve Skandinávii jsou ale tato zařízení známa už dvě desítky let. Běžně se tu kompostovací WC používají dokonce i v domácnostech a ve firmách. Rozhodně se totiž nemusíte obávat toho, že by kolem sebe takové WC šířilo nelibý odér.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články