Druh pozemku
Velké množství lidí na počátku svých plánů o výstavbě nového domu nezná účel pozemku, na kterém by měl domek stát. Právě proto bychom nejprve měli navštívit katastrální úřad nebo jeho webové stránky (https://nahlizenidokn.cuzk.cz/), kde najdeme nejen informace o výměře, ale také o druhu pozemku, který vlastníme. V případě, že zjistíme, že se jedná o louku nebo zahradu, tak není třeba zoufat. I tyto dva typy zemědělské půdy mohou být převedeny na stavební parcely, které je možno zastavět. Jen je třeba zjistit další informace.
Územní plán
Další kroky povedou na obecní, městský nebo stavební úřad, do jehož evidence pozemek spadá. Tyto úřady mají k dispozici tzv. územní plány, ve kterých se ověří, zda byl pozemek zahrnut do zastavitelného území v dané obci. Pokud to tak je, pak máte z velké části vyhráno a vše je na dobré cestě. Zjistíte-li naopak, že dle územního plánu pozemek nebyl zahrnut do zastavitelného území obce, nebo dokonce jsou na něm zakázány jakékoli stavby, pak vás čeká dlouhá cesta. Budete se muset pokusit iniciovat změnu územního plánu.
Změna územního plánu:
Změna územního plánu (ÚP) je dlouhý a velmi složitý proces, ke kterému lze pomoci, ale musíte:
- Ziskát informace, zda obec plánuje vypracování nového ÚP
- Iniciovat změny ÚP z vašeho popudu na obecním úřadu
Iniciace změn ÚP je velmi složitý proces, při kterém budete zajišťovat mnoho dokumentů od žádosti, přes případné studie a mnoho dalších "lejster" a přesto nakonec nemusí dojít k vámi požadované změně. Je třeba se obrnit trpělivostí a nevzdávat se, přesto vám cestu změny územního plánupodobně jako černou stavbu s dodatečně získaným stavebním povolením moc nedoporučujeme.
Inženýrské sítě
Pokud zjistíte na obecním úřadu, že zahradu lze změnit na stavební parcelu, pak musíte prověřit možnost napojení svého budoucího rodinného domu na inženýrské sítě. Znamená to především zajištění přívodu elektříny, vody, případně plynu a také napojení na komunikaci, ze které by k vašemu domu měla vést přístupová cesta, která musí vyhovovat šířkou a pevností příjezdu pro vozidla integrovaného záchranného systému (hasiči, lékař, policie).
Pokud získáte pozitivní stanovisko a splníte podmínky, které řeší prováděcí vyhláška 501/2006 Sb., pak se opět vydáte na stavební úřad, kde projednáte svůj záměr s příslušnými úředníky a následně si zajistíte projektovou dokumentaci, na jejímž základě vám úřad vydá stavební povolení. A máte zelenou, stavba je povolena.