Jak vyčistit ... ?

10 tipů, co dělat s bazénem v průběhu letní sezóny

S bazénem na zahradě si lze užít spoustu zábavy, osvěží vás v horkých dnech a vyblbnout se v něm dokáží nejen děti. Bazénu je ale nutné také věnovat dostatek péče, stejně jako všemu, co chcete, aby vám dobře a dlouho sloužilo. 

Jak vyčistit mastnou zeď za sporákem?

I když se snažíme sebevíc, neubráníme se, aby nám občas při vaření nevystříkla nějaká mastná tekutina na zeď za sporákem. Nehezké skvrny se nevyjímají dobře na žádném povrchu, ale z obkladů nám půjdou odstranit o dost jednodušeji než z omítnuté zdi nebo tapety.

Jak vyčistit staré teraco?

Podlahy namáhaných prostor nebo teras vyžadují pevnou krytinu, která odolá náročnému dynamickému zatížení. Vedle betonové a keramické dlažby je pro její provedení možné využít také velmi pěkných dílců z umělého kamene, nebo přímo lité směsi – teraca. Teraco je pohledové zajímavou variantou, která se s oblibou používá nejen jako podlahová krytina pro kryté venkovní plochy, ale také na chodbách či pro řešení nášlapné vrstvy schodišťových stupňů. Velkou výhodou teraca je jeho přirozený a poměrně honosný vzhled evokující skutečný přírodní kámen a poměrně jednoduchá údržba (zvláště je-li při jeho pokládce dodržen požadovaný postup provedení ochranné svrchní vrstvy). Dlouhodobým provozním zatížením dochází i teraca především k zanášení nebo vydrolení v místech mechanického poškození nášlapného povrchu. V takovém případě je potřeba provést vhodné začištění a renovaci, které mu vrátí jeho původní vzhled i funkci.

Jak vyčistit textilní vnitřní žaluzie?

Vnitřní textilní žaluzie představují praktický a zároveň estetický prvek pro využití v interiéru. Skvěle poslouží pro regulaci světla i zakrytí před zvědavými zraky z ulice. Mnoho lidí však často má problém s tím, jak takové žaluzie vlastně správně vyčistit. V tomto článku najdete rady a nápady, s jejichž pomocí budou vaše textilní žaluzie vypadat jako nové a snížíte riziko jejich poškození nevhodnou manipulací.

Jak vybrat čističku vzduchu? 10 základních pravidel

Není vám lhostejné, jaký vzduch dýcháte? Trpíte alergiemi a rádi byste si alespoň doma odpočinuli od jejich projevů? Pak určitě potřebujete čističku vzduchu. Čistí vzduch od bakterií, pylu, prachových částic, výtrusů plísní i výkaly roztočů. Zkrátka od všeho. Vybrat si tu správnou čističku není úplně jednoduché. Když se budete řídit následujícími deseti pravidly, rozhodně se nespálíte.

Jak funguje kořenová čistička odpadů?

Čistá pitná voda se pomalu, ale jistě stává jednou z nejcennějších surovin ve světě. Tento vývoj je bohužel nevyhnutelný ze dvou důvodů: jednak je nezbytná pro přežití každého člověka a jednak se veškeré zdroje pitné vody postupně stávají kontaminovanými, tudíž nepoužitelnými. Proto je třeba začít s takovou cenností zacházet šetrně a patřičně si jí vážit, což znamená omezit její používání místo vody užitkové.

Jak odstranit dehet z komínu?

Usazování dehtu v komíně může mít různé příčiny a představuje velmi nebezpečný jev. Díky například mokrému dřevu nebo palivu, které by v kamnech (kotli) nemělo vůbec co dělat, se můžete dočkat i požáru.

Jak vyčistit pračku?

Možná si ještě jako já pamatuje takzvané velké prádlo, kdy se ve staré mechanické pračce a samostatné ždímačce vypralo všechno najednou. Byla to dřina, takže maminka byla schopná zapojit nejen tatínka, ale i kohokoli z nás dětí, kdo dostatečně rychle neutekl. Ale naprostá většina lidí už zná jen pračky automatické. Podle Českého statistického úřadu je má 94 % českých domácností. Jsou pohodlné a jejich ovládání je natolik jednoduché, že si s nimi poradí i muži.

Jak vyčistit wc mísu od kamene? Rady

Čištění záchodu je činnost, do které se většinou nikdo z nás příliš nehrne. Obzvlášť tehdy, pokud máme v domácnosti tvrdou vodu. Ta totiž způsobuje usazování vodního kamene, který vytváří na povrchu záchodové mísy nevzhledné usazeniny.

Jak na ucpaný odpad?

Jedna z věcí, které se přihodí vždy, když se to hodí nejméně. Třeba kombinace plné pračky a ucpaného odpadu je skutečně výživná. Ať už se to týká kuchyňského dřezu, umyvadla, vany nebo toalety, problém je to vždycky, ale řešení není příliš komplikované. Jen to není vždy úplně příjemná práce.

Jak nejlépe umýt okna?

Mytí oken nepatří mezi nejpopulárnější lidské činnosti. Jedna kamarádka dokonce říká, že okna se myjí až tehdy, když přes ně není vidět. Ale většina z nás to takhle extrémně nevidí. Jak tedy nejlépe umýt okna?  

Jak vyčistit nerezový dřez

Jedním z nejvíce namáhaných míst každé skutečně používané kuchyně je dřez. Myjeme v něm potraviny, nabíráme vodu, omýváme nádobí, oplachujeme si ruce. A právě voda je tím, co na nerezovém dřezu nechává nejčastěji stopu – zaschlé kapky.

Jak vyčistit rychlovarnou konvici?

Rychlovarné konvice provázejí rána skoro v každé domácnosti, ale používáme je často a rádi i jindy. Protože ale na většině území České republiky je středně tvrdá nebo tvrdá voda, většina z nás má také jeden problém – vodní kámen v konvici. Pokud se neřeší, může to skončit i poruchou topného tělesa. A to při ceně dnešních oprav většinou znamená koupi konvice nové. Takže čas od času musíme konvici vyčistit. Cesta jsou na to dvě – chemie, nebo domácí prostředky.

Jak čistit mosaz?

Mosaz je slitinou známou již tisíce let a díky svým vlastnostem je velmi populární i v současnosti. Jeho nevýhodou je, že se může po čase zakalit a špínu a mastnotu dost přitahuje, ale vyčistit jí můžete jak chemickými přípravky z drogerie, tak i za pomoci domácích metod.

Jak vyčistit mikrovlnku?

Pokud máte normální rodinu, poklop do mikrovlnné trouby je asi používat nedonutíte. Takže čas od času budete potřebovat ji pořádně vyčistit.

Jak čistit granitový dřez?

Granit je stále populárnější variantou jiných materiálů pro kuchyňské dřezy. Granitové dřezy mají perfektní vzhled a také výborné uživatelské vlastnosti. Vyrábějí se z polymerové pryskyřice s obsahem malých částeček kamene.

Tento kompozitní materiál připomíná kámen díky tomu, že obsahují okolo 80 % drcené žuly, přírodních křemičitých písků nebo kameniva. Právě proto jsou dřezy z granitu odolné proti nárazu, škrábancům, znečištění i některým chemickým látkám a vysokým teplotám.

Jak na čištění trouby bez chemických prostředků?

Jen máloco je tak nepříjemné, jako čištění trouby, snad s výjimkou čištění odpadu v koupelně nebo filtru pračky. Znáte se snad někoho, kdo by troubu čistil po každém použití? Já ne. Občas se něco připeče, někde něco vyteče, případně zapadne tam, kam nemá. A když se to nevyčistí hned, vznikne mastná nevzhledná vrstvička, kterou už odstranit musíme.

Jak vyčistit koberec od moči?

Mít v domácnosti psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka obnáší celou řadu výhod a nevýhod. Jednou nepříjemnou záležitostí jsou loužičky a o to horší, pokud je udělají na koberec. Z linolea nebo dlažby jdou snadno setřít, ale jak vyčistit moč z koberce? Aby koberec nezapáchal a neměl patrné skvrny, je nutné moč ihned odstranit. Ve článku vám prozradíme triky, jak na to.

Jak vyčistit odpad u vany?

Zanesený odpad u vany nám může způsobit nemalé potíže. Pokud pozorujete, že voda neodtéká tak, jak by měla, měli byste odpad vyčistit. Jestliže se odtok zcela nezastaví, jednoduše si poradíte sami. V opačném případě je nasnadě přivolat na pomoc instalatéra.

Jak vyčistit čalounění sedací soupravy?

Ježí se vám vlasy na hlavě pokaždé, když objevíte novou skvrnu na vaší sedačce? Toto nemilé zjištění zažil každý z nás. Pokud pořádáte posezení s přáteli, občas se stane, že nějaká kapka vína ulpí jinde než ve skleničce. Pokud je dům plný dětí, zkrátka neuhlídáte, kde skončí plná lžička přesnídávky nebo kde zanechá stopu čokoládová tyčinka. A takhle je to pořád dokola. Nedaří se vám skvrny vyčistit a už došla zásoba malých polštářků, kterými nečistoty maskujete? Zde je několik typů, jak čalounění sedací soupravy oživíte a navrátíte mu perfektní vzhled beze šmouh.

Jak vyčistit pračku od usazenin?

Pračka je nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Americký styl veřejných prádelen se totiž u nás moc neuchytil. Své prádlo si raději pereme doma a v soukromí. Ať už perete jednou týdně, nebo skoro denně, každá pračka potřebuje čas od času pořádně vyčistit, pokud se v ní má prádlo skutečně vyprat a ne spíš umazat. Neexistují univerzální návody, na stav pračky má vliv mnoho faktorů od kvality a tvrdosti vody až po to, co v ní pereme. Manželka kominíka na tom bude asi trochu hůř než třeba lékařka.

Jak vyčistit vteřinové lepidlo?

Vteřinové lepidlo umí být v domácnosti pomocník k nezaplacení. Když není doma náhodou po ruce, je to katastrofa! Mnoho domácností si život bez něj vůbec nedokáže představit. Obzvlášť máte-li děti nebo hravá zvířátka, či dokonce onu vražednou kombinaci - obojí dohromady! Slepí velmi spolehlivě to, co slepit chcete, ale stejně tak dobře bohužel i to, co nechcete.

Jak vyčistit odpad v kuchyni?

Chtělo by se říct, tedy spíše napsat, že nejlepší by bylo, kdyby se odpad vůbec nezanášel. Důkladné používání sítka, neházení a hlavně nevylévání do dřezu nic co do něj nepatří, to vše by nám následné starosti výrazně ulehčilo. Jenže v reálném životě to jde jen stěží, a tak se ucpanému odpadu neubrání čas od času ani ta nejsvědomitější hospodyňka.

Jak vyčistit ucpaný dřez? Návod pro ženy

Proč verze pro ženy? Klidně i pro muže, proč by ne. Pokud však vaše každodenní mytí nádobídoprovází vaše „zuření“ ve smyslu: „Na co toho chlapa vlastně doma mám, ani odpad nevyčistí...“, pak jsou tyto řádky určeny, milé dámy, přesně vám. Všem těm z vás, které jsou buď ve svém příbytku osamoceny, nebo máte to štěstí v podobě drahé polovičky, ta však jaksi veškeré domácí, ryze chlapské, práce zcela ignoruje a odmítá. Došla-li vám tedy trpělivost, a nehodláte už ani o den déle koukat na ucpaný dřez v koupelně, kuchyni či na podobně zlobivý odtok vany či sprchového koutu, čtěte prosím dál.

Jak vyčistit mikrovlnku octem?

Často stačí jediné ohřívání trochu mastného jídla nebo nějaké omáčky k tomu, aby vaše mikrovlnka získala jen těžko vyčistitelné skvrny. Obyčejná voda s octem přitom přináší levný a ekologický způsob, jak takovou nečistotu odstranit někdy i lépe než chemické prostředky.

Spáry obkladů jak vyčistit?

Čištění obkladů a zejména jejich spár může být poměrně náročnou a tudíž neoblíbenou činností. Na druhou stranu se snažíme, aby naše koupelny, podlaha v hale nebo v kuchyni vypadala stále, tak pěkně jako nová. 

Jak vyčistit kopanou studnu?

Je potřeba dodržovat zásady!Kopaná studna by se měla pravidelně čistit. Teoreticky je vhodné studnu vyčistit jednou za dva až tři roky. Čištění studny přitom není věc nikterak náročná pro člověka, co se nebojí trochy těžké a nečisté práce. Je však nutné dodržovat některé zásady, aby nedošlo k chybě.

Jak vyčistit a dezinfikovat studnu?

Voda je nejdůležitějším zdrojem pro život, proto je důležité pokud využíváme vodu ze studny, abychom vodu udržovali čistou a nezávadnou. Ačkoli nám do studny přitéká čistá voda, může se znečistit právě z usazenin a nečistot ve studni. Tyto usazeniny vznikají v průběhu let užívání, kdy vnikají do studny spolu s dešťovou a povrchovou vodou. 

Jak vyčistit připálenou troubu?

Před samotným čištěním trouby, bychom si měli přečíst uživatelskou příručku, zejména tedy pokud čistíme troubu poprvé. Vyvarujeme se tím především estetickému poškození některých druhů povrchů, jelikož při působení některých látek na různé slitiny existuje určité riziko vzniku skvrn.

Jak vyčistit zoxidovaný hliník?

Hliník se používá k výrobě různých předmětů. K nim patří například kuchyňské nádobí, příbory, okna nebo dveře. Pro svou dobrou vodivost je hliník používán také jako součást elektrických vodičů. Podobně jako u dalších kovů i zde může dojít k jeho oxidaci. Poškozená místa lze odstranit pomocí vosku nebo různých chemických přípravků.

Jak vyčistit chrom?

Během vlastnictví motorky nebo auta jste se mohli setkat s postupným znečišťováním chromových částí. Alespoň v případě motorek narazíme na tento křehký kov poměrně často. Dokáže každého uchvátit svým čirým leskem. Když se ale skrývá pod vrstvou špíny, pohled už tak vábný není. Určitě vás jako první věc napadne dát příslušné věci do specializované dílny, kde vše perfektně vyčistí. Rázem vám odpadnou všechny starosti. Také však nezapomeňte, že si současně naúčtují nemalý finanční obnos. Řešení může být daleko jednodušší, než předpokládáte. Za pár minut lze dosáhnout identického výsledku v pohodlí domova. Přitom vás tato práce nebude stát skoro nic, možná jen trochu úsilí.

Jak vyčistit troubu bez chemie? Přehled čističů.

Jestli hospodyňky při uklízení v kuchyni něco opravdu nemilují, je to čištění trouby. Nebo snad znáte někoho, kdo by se rád patlal s mastným, hnědým a mazlavým povlakem a ještě u toho klečel na podlaze? Maminky a babičky by asi řekly, že musíme troubu čistit po každém použití a nemusíme pak používat ani žádnou chemii. Rada hezká, ale v dnešní hektické době poněkud nerealizovatelná.

Jak vyčistit mramor?

Již v dobách antiky staří Řekové věděli co je krásné, a tak využívali mramor jako exkluzivní podlahovou krytinu. Dnes se setkáváme s mramorovými povrchy především u náhrobků na hřbitovech, u  luxusních podlah či v kamenosochařství. Tento krystalický vápenec obsahuje ve své původní podobě více než 95% kalcitu, i když dnes je už za mramor považován téměř každý vápenec, který lze vyleštit. A tak je zřejmé, že i zacházení s touto prastarou horninou bude specifické. Zvláště, pokud se rozhodnete začít čistit skvrny.

Jak vyčistit a vydezinfikovat studnu?

Pořádek je zapotřebí udržovat nejen ve vaší domácnost, ale také ve studni. Co vám může taková dlouho nečištěná studna přinést? Odrazí se na vašem čerpadle, které si touto cestou spolehlivě rozbijete. Což je ovšem ještě ten drobnější zádrhel. Jak to? Možná zjistíte, že vaše studna potřebuje údržbu, když to uvidíte. Z kohoutku začne téct voda, která je zakalená. Možná to ovšem nezjistíte, protože přítomnost bakterií ve vodě nebudete rozhodně s to detekovat zrakem, chutí ani čichem. Znečištěná voda vás tak může ohrozit na zdraví! Většinou ve vodě najdeme koliformní bakterie. Jejich požití vám přinese zažívací problémy jako průjmy nebo zvracení.

Jak vyčistit nerezový sporák?

Nerezové spotřebiče jsou elegantní, jednoduché a krásně se vyjímají v jakékoliv kuchyni. Ale když si je s velkým nadšením pořídíme, často netušíme, jak náročná údržba nás čeká. Nemusí to ale být zase takové peklo, protože nerezové spotřebiče a zejména pak sporák lze čistit poměrně snadno díky několika chytrým trikům – a to klidně i bez chemie.

Jak vyčistit granitový dřez?

Kuchyňské dřezy už dávno nejsou jen smaltované či nerezové. Moderní alternativou může být třeba dřez granitový, který nejen skvěle vypadá, ale má také vynikající užitné vlastnosti.

Jak vyčistit záchod vodní kámen?

Vodní kámen dokáže čas od času potrápit snad každou hospodyňku. A pro ty, co bydlí v lokalitách s tvrdou vodou, je bez nadsázky řečeno, hotovou noční můrou. 

Jak vyčistit zašlou vanu?

Vaše vana může vypadat zašle, i když ji pravidelně čistíte. Takového problému se můžete zbavit mnoha způsoby. Vyberte si ten nejvhodnější právě pro vaši vanu.

Jak vyčistit nerezovou digestoř?

Nerezové spotřebiče jsou symbolem nadstandardního přístupu a cítění k celkovému vzhledu kuchyňského prostoru. Určitě si ještě teď vzpomenete na ty krásné chvíle, kdy se před vámi objevily úplně nové, lesklé, že by se daly používat na místo klasického zrcadla.

Jak vyčistit zadehtovaný komín?

Dehet je velmi nebezpečným a rizikovým faktorem vznikající nekvalitním pálením v kotli na tuhá paliva nebo v krbové vložce. Mnoho lidí se domnívá, že kotel slouží pouze k přikládání a není třeba se o něj výrazněji start. Jaké je pak jejich zjištění, když dojde na pozdní čištění a je třeba volat profesionální kominíky, kteří z bezpečnostních opatření dehet vypalují, jelikož je hodně hořlavý a snadno se tak vznítí.

Jak vyčistit mosazný předmět?

Předměty z mosazi vynikají svou výjimečností i krásou a interiér halí do starodávné atmosféry. V tom působí kontrastně (v případě moderního interiéru) nebo do něj krásně zapadají (pokud máte interiér v antickém duchu).

Mosazné předměty si můžeme koupit, o hodně vyšší cenu však mají ty na půdě nalezené. Nejčastěji se jedná o lustry, svícny, hmoždíře, kliky a jiné předměty z mosazi, které vám připomenou jejich původního majitele. Avšak dříve než nalezené předměty zaujmou své místo v interiéru, je potřeba je řádně vyčistit: 

Jak vyčistit krbová skla?

Zakončení večera u plápolajícího ohně slibuje okamžité navození psychické pohody. Praskající dřevo propouští k vašim nohám příjemné teplo. Romantické chvíle nebo jen uklidňující momenty v naprostém soukromí. Kdo by se nechtěl poddat té podmanivé atmosféře, na kterou dnešní uspěchaná společnost pomalu zapomíná a odvrací se ke konzumnímu způsobu života s nedostatkem odpočinku a odbourávání stresu.

Jak vyčistit zašlou betonovou dlažbu?

Ačkoli je betonová dlažba velmi odolným materiálem, kterému nevadí teplotní výkyvy ani déšť či sníh, ani u ní se nevyhneme běžné údržbě, včetně nutnosti ji alespoň občas vyčistit. Snad nikomu se nemůže líbit, když dlažba pod nánosem nečistot změní svou podobu nebo dokonce i barevnost.

Jak vyčistit elektrický sporák?

Neradi čistíte kuchyňský sporák? Nejste jediní. Čistit sporák není zrovna nic příjemného. Jak si tuto činnost ulehčit? Jednoduchý recept je, provádět základní úklid po každém vaření u plotýnek a vrchní desky sporáku a v troubě po každém pečení. Ne každému se však chce a ne každý má po několikahodinové práci v kuchyni ještě náladu na to, věnovat se této činnosti.

Jak vyčistit odpad a jaké jsou alternativní řešení?

V dnešní době si lidé zvykli, že na všechno co se jim v domácnosti porouchá, zavolají odborníka, aby jim to opravil. Někdy je to nezbytné a nic jiného nezbývá, zejména když se porouchá třeba pračka či lednice, ale když se ucpe odpad, je mnohdy zbytečné hned volat specializovanou firmu na čištění odpadů, aby za nás vyřešila problém, který můžeme nejdříve zkusit odstranit sami svým přičiněním.

Jak vyčistit zašlé spáry u obkladů v koupelně?

Koupelna je v každé domácností místem denního používání a zároveň prostorem, kde má hygiena výsadní postavení. Zářivě čistotná, to je přívlastek, který by chtěl své koupelně přiřadit každý. Na nějakou špínu však obyčejné mytí nestačí. Například takové spáry u obkladů, to je pořádný oříšek. Jak je rozlousknout?

Jak vyčistit parkety? - 3 jednoduché návody

Ruční čištění parket není velkou vědou, stačí jen kartáč, hadr případně mop a čistič určený pro dřevěné povrchy. Tam, kde je znečištění větší, lze zkusit kápnout citrón.