Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit wc mísu od kamene? Rady

  

Čištění záchodu je činnost, do které se většinou nikdo z nás příliš nehrne. Obzvlášť tehdy, pokud máme v domácnosti tvrdou vodu. Ta totiž způsobuje usazování vodního kamene, který vytváří na povrchu záchodové mísy nevzhledné usazeniny.

Jak se toho zbavit?

Vodní kámen nejlépe odstraníme pomocí přípravků obsahujících nějakou kyselinu, nebo použitím kyseliny samotné.

Volně dostupné kyseliny

  • kyselina octová neboli běžný ocet – velmi oblíbený eokologicky smýšlejícími jedinci, má jednoduché a bezpečné použití. Litr octu přivedeme do varu (pokud použijeme varnou konvici, vyčistíme zároveň i ji). Pro zvýšení účinku přidáme jedlou sodu, rozmícháme a nalijeme do záchodové mísy.
  • kyselina citronová – rozpustíme ve vroucí vodě a opět nalijeme do záchodové mísy.
  • kyselina solná (chlorovodíková – HCl, 35%) -  nejúčinnější, ale může poškodit povrch záchodové mísy. Při manipulaci s HCl si vezměte rukavice a v míse ji nechte působit jen krátkou dobu.

Ocet i kyselina citronová jsou běžným sortimentem potravin, ale pro kyselinu chlorovodíkovou se budete muset vypravit buď do specializované drogerie, nebo do některého z hobbymarketů.

Čisticí prostředky

V každé drogerii najdeme široký sortiment různých čističů na vodní kámen, často jsou přímo specializované na záchody. Tyto čističe většinou obsahují kyselinu fosforečnou a někdy i sloučeniny chloru. Na chlor ale pozor! Jak už bylo výše zmíněno, chlorové sloučeniny mohou poškodit povrch mísy a její čištění pak bude mnohem obtížnější. Které čističe patří mezi nejoblíbenější?

  • Fixinela -  obsahuje pouze kyselinu fosforečnou, velmi účinná.
  • Domestos – směs několika látek, včetně peroxidu vodíku, při nanášení si raději vezměte rukavice.
  • Savo WC  - obsahuje mezi jinými i kyselinu chlorovodíkovou, pokud nechcete riskovat poškození povrchu mísy, nenechte Savo působit příliš dlouho.
  • Bref WC - ve formě gelu nebo desinfekčních kuliček

Na trhu je čisticích prostředků celá řada, a to nemluvíme o privátních značkách některých obchodů (např. W5 nebo Denkmit). Můžete si tak vybrat podle svých preferencí, ať už se díváte jen na složení, nebo vybíráte i podle vůně. K čističi si nezapomeňte koupit i kvalitní štětku na záchod, tu byste měli čistit stejně často, jako záchod, tedy minimálně jednou týdně, a měnit co čtvrt roku.

Mýtus zvaný Coca-Cola

V mnoha diskuzích se dočteme o zázračných účincích tohoto nápoje, aspoň co se čistících schopností týče. Ano, Coca-Cola obsahuje sice kyselinu fosforečnou, která je i v běžných čističích, ale v množství, které na silně znečištěný záchod určitě stačit nebude. Pokud tedy nepoužijete koncentrát do postmixu. Jinak doporučujeme raději Coca-Colu vypít a získanou energii využít třeba právě na dlouho odkládaný úklid.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.33/5 (6 hlasů)

Související články