Pravidelný úklid vám usnadní práci
Pokud provedete vždy lehké omytí, nebudou se na sporáku tvořit nánosy mastné špíny. Odpadne nutnost dělat pravidelný generální úklid. Na pravidelný úklid v podobě mytí po každém vaření se výborně osvědčuje utěrka z mikrovlákna.
Pravidelnou očistu vyžadují zejména plotýnky elektrického sporáku. Ty velmi brzy rezavějí a nevypadají potom dobře, nehledě na to, že koroze omezuje jejich funkci. Jak postupovat, aby plotýnky zůstaly dlouho v dobrém stavu?
- Snažte se plochy odmastit mycími prostředky a nechte je úplně uschnout.
- Budete potřebovat smirkový papír. Ideální je ten se zrnitostí 60. Vezměte kotouč smirkového papíru a opatrně osmirkujte povrch od rzi. Odstraňte prach ze rzi.
- Můžete plochu plotýnky natřít vypalovací stříbřenkou, která se používá na ošetřování komínových rour. Nátěr obnovte, jakmile se opálí.
- Výborné je pláty plotýnky pravidelně ošetřovat jedlým olejem předtím, než je zapnete. Oleje samozřejmě nemusí být mnoho, stačí plotýnky jenom lehce přetřít.
Potírání olejem zajistí ochranu
Důležité je plotýnky olejem ošetřit pokaždé, když vám na ně něco vyteče, například voda či polévka. Jestliže nezapomenete na pravidelné potírání olejem, docílíte u plotýnek přirozeného vzhledu, jaký je běžný u opáleného kovu. Potom plotýnky nebudou rezavět a nebudete muset ani používat stříbřenku na jejich přetírání. Počítejte ale s tím, že pokud jste péči o plotýnky podcenili už v začátcích, nyní už je pozdě. Hloubkovou korozi neodstraníte, museli byste použít strojní brusku. A to je náročné nejenom z celkového hlediska, ale samozřejmě také finančně.
Stačí vám běžně dostupné mycí prostředky
Jak ale účinné vyčistit také vrchní desku elektrického sporáku od připálenin nebo také elektrickou troubu od nánosů mastnoty? Nemusíte vždy kupovat ty nejdražší čisticí prostředky, i když výrobci tvrdí, že jedině s nimi v boji proti mastnotě uspějete. Často velmi dobře poslouží i mnohem jednodušší prostředek vyrobený z běžně dostupných surovin. Co máme na mysli? Třeba několik věcí, které má doma každá domácnost. Stačí se podívat třeba do vaší spíže nebo potravinové skříně. Určitě máte doma:
- Prášek do pečiva
- Jedlou sodu bikarbonu
Připravte si tedy buď jedlou sodu, nebo prášek do pečiva, podle toho, co doma zrovna máte. Nasypte si ho na suchý povrch sporáku nebo vnitřek trouby, který jste předtím očistili běžně dostupnými mycími prostředky. Zakápněte prášek jednou čajovou lžičkou vody. Ze směsí si opatrně vyrobte jemnou pastu, kterou nanesete na hadřík. Místa, kde se nachází dosud neodstraněná špína, potom čistěte touto pastou. Nečistoty by měly pustit. Samozřejmě nezapomínejte na to, že pokud se jedná o skutečně zašlou špínu, je třeba daný postup i několikrát opakovat, dokud nepustí. Nakonec ještě vezměte čistý hadřík, který mírně navlhčíte a jím dokončete úklid. Poslední fází je celkové rozleštění čištěných ploch a váš sporák je opět jako nový.
Čtěte také: Jak na čištění mosazných předmětů? | Čištění krbových skel | Čistíme svépomocí betonovou dlažbu