Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit zašlé spáry u obkladů v koupelně?

  

Koupelna je v každé domácností místem denního používání a zároveň prostorem, kde má hygiena výsadní postavení. Zářivě čistotná, to je přívlastek, který by chtěl své koupelně přiřadit každý. Na nějakou špínu však obyčejné mytí nestačí. Například takové spáry u obkladů, to je pořádný oříšek. Jak je rozlousknout?

Prevence již od začátku - V první řadě si uvědomme, že základy zářivě čistých spár a kachliček se pokládají již při stavbě. Vybrat správnou barvu a spárovací hmotu je stejně důležitým krokem, jako následný pravidelný úklid. Nejlepší barevnou volbou pro spáry je šedá či béžová. To jsou univerzální barvy, které navíc ladí k většině odstínů kachliček. Na oko jsou takové spáry méně špinavé. Naopak čistě bílá spárovací hmota je naprosto nevhodná, pokud dbáte na prvotřídní čistotu a pokud po pár letech nechcete znovu volat obkladači, aby hmotu vyměnil. Ona totiž postupem času šedne a žloutne. 

Dobrým krokem k udržení čistoty po co nejdelší čas je nanesení impregnace na spáry. Vznikne tak ochranná vrstva, přes kterou nečistota a vlhkost proniká jen velmi těžko. 

Speciální čistící prostředky - Pomalu se dostáváme k samotnému čištění. Jistě víte, že se prodávají speciální prostředky na čištění spár u kachliček. U těch se připravte na trochu vyšší cenu oproti běžným čistícím přípravkům, což však vzhledem k faktu, že se takový důkladný úklid provádí jednou za delší čas, není tak srdcervoucí zprávou. Bavíme-li se o specializovaných pomůckách, vězte, že existují také kartáče přímo na čištění spát. Ty můžete jednoduše nahradit obyčejným rejžákem či při dobré dávce trpělivosti zubním kartáčkem. 

Pomocník parní čistič - Komu nevyhovuje namáhavé ruční drhnutí, ocení jistě parní čistič, které je spolehlivým pomocníkem pro podobné čištění. Funguje na principu čištění horkou párou. Pokud se bojíte, že jednotlivé dlaždice tlak a teplotu páry nevydrží, vaše obavy jsou zcela liché. 

Jak na to?

Pokud parním čističem nedisponujete, určitě se nevyhnete fyzické dřině s kartáčem a nějakým tím přípravkem. Ať už budete používat jakýkoliv z široké nabídky na trhu, doporučujeme jej nejdříve vyzkoušet na místě, které není viditelné. Zamezí tak případným nedokonalostem, pokud by používaný prostředek nebyl pro vaše kachličky vhodný. Je také dobré se soustředit na správné ředění přípravků, jelikož mnoho z nich vyžaduje právě použití této techniky. Jako příklad si uveďme univerzální savo, které mimochodem také funguje a používá jej až třetina domácností. Pokud byste savo nenaředili, mohli byste se se svými obklady rovnou rozloučit. 

Vrhnete-li se již do samotné práce, předpokládá se, že uklízíte nejen spáry, ale celou dlažbu. V tom případě byste měli tyto činnosti provádět v následujícím pořadí: nejprve dlaždice, následně spáry mezi nimi. Nakonec vše spláchnout teplou vodou.  

Při nanášení přípravku na spáry dbejte na jeho rovnoměrné rozložení. Poté nechte několik minut (10) působit a následně přistupte k mechanickému čištění. Celý proces v nelepším případě před opláchnutím teplou vodou ještě jednou opakujte. 

Tipy a triky

Jestli se vám nechce investovat do průmyslově vyráběných prostředků, vězte, že na čištění spár existuje celá řada vychytávek, které dáte do kupy z běžně dostupných věcí. 

Prášek do pečiva 

Nemusíte zrovna péct bábovku, ale pokud prášek do pečiva smícháte s trochou vody, vytvoří se vám poměrně hustá kaše, jež je vhodná pro nanesení na spáry. 

Ocet 

Obdobně jako výše, i ocet se míchá s vodou, a to v poměru 1:2 (2 díly vody). Po použití tohoto principu se projevuje jeho nedostatek, tedy typický octový zápach. Nesmutněte však, lze jej částečně eliminovat. Přidejte trochu jedlé sody, která onen zápach zmírní. 

Zubní pasta 

Zubní kartáček je pro dokonalé vyčištění spár v podstatě nezbytný. Pokud vám na něm zbyde trocha zubní pasty, není to vůbec na škodu. Má totiž bělící účinky nejen na zuby, vrátí lesk i vašim spárám. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.67/5 (3 hlasy)

Související články