Jak vyčistit mosazný předmět?

Předměty z mosazi vynikají svou výjimečností i krásou a interiér halí do starodávné atmosféry. V tom působí kontrastně (v případě moderního interiéru) nebo do něj krásně zapadají (pokud máte interiér v antickém duchu).

Mosazné předměty si můžeme koupit, o hodně vyšší cenu však mají ty na půdě nalezené. Nejčastěji se jedná o lustry, svícny, hmoždíře, kliky a jiné předměty z mosazi, které vám připomenou jejich původního majitele. Avšak dříve než nalezené předměty zaujmou své místo v interiéru, je potřeba je řádně vyčistit: 

Technika čištění mosazi

Jelikož je mosaz velice křehká na poškození povrchu, musí se tomu přizpůsobit i technika čištění. V žádném případě byste neměli použít hrubou sílu. Tu by měla nahradit něžnost a zejména trpělivost. Je možné, že velice znečištěný předmět bude potřebovat opakované čištění než se znovu vrátí do své mosazné krásy. Vhodnými nástroji pro čištění je tak dobře savý hadřík, kterým čistící hmotu nanesete nebo měkký kartáček, kterým lze mosazný předmět také dobře vyčistit. 

Ale jak vyčistit mosazný předmět? Existuje spousta ověřených rad a doporučených tipů, způsobů které fungují i které se minuly účinkem. Pojďme si říct o těch, které ze zaprášeného a pavučinami opředeného předmětu vykouzlí výstavní kousek. 

Pomoc najdete v drogerii 

Budete se možná divit, ale účinnou pomoc najdete hned v první drogerii. Existuje totiž spousta dražších i levnějších přípravků na chemické bázi, které si se zašlou mosazí poradí jedna, dvě! Mezi nimi Sitol ( dříve Sidol), Silichrom, Aurex a jiné. Obecně se jedná o přípravky, které jsou agresivní k pokožce, proto si při čištění vezměte raději gumové rukavice. Výše zmíněné přípravky se hadříkem nanesou na znečištěnou plochu, kde musí chvíli působit. Pak už jen zbývá mosaz doleštit. Při velkém znečištění doporučujeme akci opakovat. Sami budete překvapeni, jak blýskavý dostane mosaz kabát! 

Předměty z mosazi

Čištění mosazných předmětů pomocí domácích prostředků

Se zašlou mosazí si však můžeme poradit i v případě, když chuť vyčistit si mosazný svícen dostaneme v pozdních večerních hodinách,kdy je drogerie obvykle zavřená. Jednoduše použijeme metodu co dům dal. Věřte nebo ne, ale i vaše spíž může obsahovat účinný čistič mosazi. Efektivně vyčistit babiččinu mosaznou konvici může kyselina citrónová, ocet se solí, olivový olej nebo kečup. 

  • Kyselina citrónová - kyselinu citrónovou má ve spíži snad každý, aby také ne. Vždyť je to to nejuniverzálnější, co v domácnosti můžete mít. Používá se při vaření, konzervování potravin, odvápnění varných konvic i praček a samozřejmě zatočí i se zašlou mosazí. K tomuto účelu použijeme roztok kyseliny citrónové, do kterého předmět namočíme. Po určité době mosazný předmět jen doleštíme. Akci opakujeme pokud je to třeba. 
  • Ocet a sůl - podobně jako kyselina citrónová působí i roztok octu a soli. Postup je stejný jako u kyseliny citrónové. Pak už jen zbývá doleštit a najít pro blýskající se mosaz vhodné a čestné místo. 
  • Olivový olej - i olivový olej může vstoupit do hry o čistější mosaz. Zašlý svícen nebo kliky ponoříme do olivového oleje, kde necháme 24 hodin působit. Pak jen doleštíme. 
  • Kečup - většina z nás má ráda kečup spíše k hranolkům, věděli jste ale, že si poradí i se zašlou mosazí? 'Kečup, vážně kečup?', říkáte si možná, ale jakkoliv nepravděpodobné se to může zdát, existují ověřené účinky oblíbené rajčatové směsi na zašlý mosazný předmět. Ten do kečupu namočíte na několik hodin. 

Způsobů, jak vyčistit mosazný předmět je celá spousta. Dobře pořídíte s klasickou zubní pastou, s oblíbenou coca-colou nebo třeba s jemným popílkem z kamen. Před jakýmkoliv čištěním doporučujeme zašlý mosazný předmět nejprve pořádně odmastit saponátem a horkou vodou.  I váš na půdě nalezený mosazný předmět může zářit novotou, přitom si zachovat svůj historický ráz. Ať už vyzkoušíte některý z chemických čističů nebo zvolíte variantu 'co dům dal' věříme, že budete spokojeni. 


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.86/5 (64 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články