Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit kopanou studnu?

  

Je potřeba dodržovat zásady!Kopaná studna by se měla pravidelně čistit. Teoreticky je vhodné studnu vyčistit jednou za dva až tři roky. Čištění studny přitom není věc nikterak náročná pro člověka, co se nebojí trochy těžké a nečisté práce. Je však nutné dodržovat některé zásady, aby nedošlo k chybě.

Studnu nečistěte bez asistence

Důležité je nezůstávat při čištění studny osamocen, protože hrozí, že u dna se bude nacházet vrstva jedovatých plynů, takže je zapotřebí se zajistit za pomoci lana a v případě nouze může čističe studny někdo vytáhnout. Určitě si pořiďte provazový žebřík, jelikož po štaflích se do hluboké studny jednoduše nedostanete. Při vyčerpávání studny využijete čerpadlo, nicméně malé kalové čerpadlo bohužel studnu nevyčerpá, takže bude nutné si vypůjčit profesionálnější vybavení.

Oškrabejte nečistoty

Po zapůjčení profesionálního kalového čerpadla s hadicí se můžete dát do vyčerpání vody ze studny do zahrady. Následně už můžete vybrat kaly ze dna. Nezapomeňte oškrábat různé pavučiny, mechy, řasy a podobné nečistoty ze stěn studny. Pokud máte silné prameny snášející do studny nečistoty, vysypte jejich dno vrstvou kačírku, aby se voda nekalila. Po odstranění nečistot vyčistěte tlakovou vodou. Zaměřte se na vyspárování skruží a případně opravte cementovou mazaninu. K běžné hranici hladiny natřete cementové mléko s chloraminem, což se využívá k potlačení nového přírůstku řas.

Savo pomůže

Po vyčištění studny a jejím ošetření opět vyčerpejte veškerou vodu a do natékající vody přidejte jeden kalíšek sava. Následně počkejte minimálně do následujícího dne, kdy se usadí zbytky kalů a písku na dně. Posléze už se totiž může voda používat jako užitková. Po vyprchání účinku sava, což je podle popisu na obalu většinou dobu kolem dvanácti až čtyřiadvaceti hodin, můžete studnu plně využívat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)

Související články