Jak vyčistit záchod vodní kámen?

Vodní kámen dokáže čas od času potrápit snad každou hospodyňku. A pro ty, co bydlí v lokalitách s tvrdou vodou, je bez nadsázky řečeno, hotovou noční můrou. 

Vodní kámen vzniká díky postupnému uvolňování minerálů, zejména vápníku a hořčíku, z vody. A mnohdy vlastně ani nevypadá jako kámen. Je to spíše bělavý nebo zašedlý povlak, který se usazuje na všech místech, která přichází do styku s vodou. Pokud máte tvrdou vodu, najdete ho ve varné konvici, na kachličkách v koupelně, ve sprchovém koutě, na vodovodních bateriích i v záchodové místě. Zde dokáže nadělat, v kombinaci s močí, pěknou paseku. Nejen, že WC mísa s nánosem vodního kamene nikdy nebude vypadat jako čistá, ale také se díky usazeninám více line nelibá vůně moči.

Naštěstí existuje řada přípravky nebo receptů, jak se vodního kamene v záchodové míse zbavit. Jako u řady jiných věcí, taky zde však platí, že prevence je lepší než „léčba“. Pokud tedy víte, že máte tvrdou vodu, snažte se s vodním kamenem bojovat dříve, než se usadí na stěnách toaletní mísy.

V obchodech s drogerií najdete hned celou řadu chemických přípravků speciálně určených na WC s vodním kamenem. Jejich cenová hladina je různá a liší se od sebe také kvalitou. Rovnice dražší výrobek = lepší účinnost v tomto případě neplatí. Pokud nemáte ten svůj oblíbený, je potřeba zkoušet, popřípadě se ptát na zkušenosti sousedů, kteří mají stejný vodovodní zdroj a tudíž nejspíš stejné problémy s vodním kamenem.

Někdy je však vodní kámen silnější soupeř a klasické úklidové prostředky na něj nezabírají. Pokud je i váš boj s vodním kamenem zatím bezvýsledný, můžete vyzkoušet jednu z následujících babských rad.

Na vodní kámen funguje pára

Některé hospodyňky jdou na vodní kámen s parním čističem. Moderní čističe mají speciální nástavce, se kterými se snadno dostanete i pod okraj záchodové mísy. Pak stačí jen trpělivost a pomalu parním čističem vyčistit záchodovou mísu kousek po kousku. Pára a vznikající vlhkost by měla vodní kámen odstranit.

Opravář záchodu

Autor: Alexas

Vezměte si na pomoc ocet

Možná doma nemáte parní čistič, ale téměř stoprocentně máte doma ocet. To je další spolehlivý pomocník v boji s vodním kamenem. A spolehlivě zabírá i v místech pod vodní hladinou a zbaví vás silných nánosů vodního i močového kamene. Je to jednoduché. Večer, těsně před tím než půjdete spát z WC mísy vyšťouchejte štětkou veškerou vodu, která v míse zůstává. Místo ní pak nalijte jeden až dva litry octa, a nechte do rána působit. Pak stačí spláchnout a vodní kámen by měl být minulostí. Pokud se však ještě drží, zkuste jej mechanicky odstranit WC štětkou.

Vyzkoušet můžete také kombinaci jedlé sody a octa. Ve varné konvici nebo v hrnci převařte litr octa. Pokud to uděláte ve varné konvici, odstraníte vodní kámen i zde. Mezitím z WC opět vyšplouchejte vodu, která je v toaletní míse. Na dno nasypte jednu až dvě lžíce jedlé sody. Místo jedlé sody můžete klidně použít prášek do pečiva. Sodu, popřípadě prášek do pečiva, zalijte horkým převařeným octem a nechte chvíli působit. Neděste se, když to bude hodně šumět a pěnit. To je žádoucí chemická reakce, která na vodní kámen zabírá.

Na vodní kámen v toaletní míse zabírá i obyčejná sůl. Půl sáčku naspypejte opět do prázdné WC mísy, nechte zhruba půl hodiny působit a pa vydrbejte záchodovou štětkou.

Zázračná Coca-cola

Kdyby náhodou výše uvedené prostředky a rady selhaly, sáhněte do lednice nebo do spíže pro Coca-colu. Ta zabere spolehlivě. Opět začněte tím, že z WC mísy vyšťoucháte vodu a místo ní nalijete dvoulitrovou láhev Coca-coly. Měla by to být opravdu Coca-cola, žádné náhražky nebo Coca-Cola bez cukru. Tu necháte působit, ideálně opět přes noc. Ráno můžete WC ještě vydrbat štětkou. A pak stačí spláchnout. A vodní kámen by měl být minulostí.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.75/5 (36 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články