Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vyčistit odpad v kuchyni?

  

Chtělo by se říct, tedy spíše napsat, že nejlepší by bylo, kdyby se odpad vůbec nezanášel. Důkladné používání sítka, neházení a hlavně nevylévání do dřezu nic co do něj nepatří, to vše by nám následné starosti výrazně ulehčilo. Jenže v reálném životě to jde jen stěží, a tak se ucpanému odpadu neubrání čas od času ani ta nejsvědomitější hospodyňka.

První pomocí jsou svaly a trocha zručnosti

Je to spíše mužská část práce, ale najdou se i šikovné a zdatné paní domu, které hravě zvládnou použití zvonu či vyčištění sifonu. Odpad v kuchyni se často zanáší nejvíce zbytky jídel a mastnotou, která ulpívá právě v sifonu. Stačí si připravit nádobu na zachytnutí vody, která může po odšroubování sifonu vytéci a sifon odšroubovat a vyčistit. Je dobré rovnou vyměnit také těsnění a zkontrolovat, zda odtoková trubka není také zanesená. Pokud i po namontování sifonu zpět odtok stále zlobí, zkuste zvonem „prošťouchnout“ - s pomocí síly, vody a vzduchu - trubky o kousek dále. Většinou zvon hravě zvládne první příznaky ucpání odpadu a vy ušetříte peníze za chemii.

Chemické čištění je rychlé řešení

Nejrůznější přípravky, ať už na bázi granulí, prášku či gelu, zakoupíte v každé drogerii i obchodním domě. Jejich aplikace je snadná, vždy však pečlivě čtěte návod a přísně dodržujte doporučení výrobce. Neopatrné použití může způsobit poleptání potrubí, vyplavení kuchyně kyselinou, ale především poškození vašeho zdraví. Některé přípravky, které se zalévají horkou vodou, totiž často způsobí opravdu bouřlivou reakci a z odpadu doslova prskají a bublají. Může tak dojít k poškození nejen kůže, ale především vašeho zraku. Proto, i když jsou chemické přípravky vysoce účinné, nepodceňte obezřetnost a bezpečnost při jejich aplikaci.

Jde to bez síly i bez chemie? Samozřejmě!

Prášek do pečiva či jedlá soda se běžně najde ve výbavě většiny kuchyní, pokud ne, za pár korun je koupíte v každých potravinách. Pokud tedy milujete přírodu a jste odpůrci chemie, stačí prášek do pečiva nasypat do odpadu v kuchyni a zalít horkou vodou třeba z varné konvice. Opět pozor na bublání a možné potřísnění horkou vodou. Prášek do pečiva zbaví odpad nečistot a navíc také zápachu. Jedlá soda zatočí s usazeninami také skvěle. Stačí jí dvě lžíce nasypat do odpadu, přidat dvě deci octa a nechat působit cca 2 minuty. Poté stačí zalít horkou vodou a máte hotovo. Pokud nejste s výsledkem hned spokojeni na sto procent, stačí proces zopakovat.

Na závěr jednoduchý trik pro péči o váš kuchyňský odpad. Pokud používáte sítko pečlivě, ale odtok stále občas zlobí, zkuste preventivně zatočit s mastnotou, které se nevyhnete. Stačí do odpadu nalít dvě lžíce přípravku na nádobí, poté napustit plný dřez horkou vodou a vypustit jej. Tato lázeň se vašim trubkám zalíbí, mastnotě už tolik ne, a tak se ráda odporoučí ...

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články