Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit krbová skla?

  

Zakončení večera u plápolajícího ohně slibuje okamžité navození psychické pohody. Praskající dřevo propouští k vašim nohám příjemné teplo. Romantické chvíle nebo jen uklidňující momenty v naprostém soukromí. Kdo by se nechtěl poddat té podmanivé atmosféře, na kterou dnešní uspěchaná společnost pomalu zapomíná a odvrací se ke konzumnímu způsobu života s nedostatkem odpočinku a odbourávání stresu.

Pro zachování optimální funkčnosti je však zapotřebí se o krb řádně starat a teď nemyslíme pouze o jeho vnitřní prostory. Pravidelné vynášení popela je jednou otázkou věci, nyní máme na mysli důkladné čištění skel. V případě, že přes ně nebude vidět, nevyužijete potenciál očního kontaktu s ohněm na maximum. V tomto článku se podíváme na to, jak se krbová skla čistí.

Čištění skel jemným popelem

Ve své podstatě se jedná o bezprizorní řešení, které zabije dvě mouchy jednou ranou. Není zapotřebí kupovat žádné předražené chemické přípravky. Stačí když si připravíte savý novinový papír či ubrousek a po otevření dvířek jej jakoby namočíte do jemného popele, za jehož vznikem stojí hoření. Právě v tom je největší výhoda celého postupu, skla se znečišťují hořením a hořením vzniká jemný popel. Připravte si několik ubrousků a krouživými pohyby sklo vyčistěte.

Krb

Čistý pohled na plápolající oheň v krbové vložce.

Čištění krbového skla saponátem

Při dlouhodobém odstavení krbu se skla samozřejmě ušpiní taktéž. Pokud nemáte k dispozici žádný jemný popel, nebo tuto variantu používat nechcete, využijte tradičního saponátu. K vyčištění vám postačí hadřík, voda a příslušný saponát. Po vyleštění jen setřete suchým hadrem a máte hotovo.

Speciální čističe krbových skel

Kromě tradičního saponátu lze využít i speciálního přípravku přímo určeného pro čištění krbových skel. Samozřejmě vám poskytne mnohem lepší účinnost než běžný čistící prostředek. Dle zkušeností samotných uživatelů, ale nejde o rozdíl markantní, takže dva výše uvedené způsoby jsou naprosto dostačující strategií.

Zašpiněné sklo od sazí

Špinavé a nevzhledné sklo krbových dvířek.

Moderní krby se samočistícím sklem

Pro náročnější klientelu hledající opravdový komfort bez jakékoliv námahy se na trhu nacházejí krbové vložky nadstandardního formátu se samočistícím sklem. Povrchová úprava skla je navržena tak, aby teplo aktivně působilo na všechny se usazující látky. Tento důmyslný proces podporuje tepelný rozklad a tím zajišťuje či napomáhá k samočištění.

Varování a prevence

Začouzeným sklům napomáháme i vlastním přičiněním. Přestaňte topit špatně vysušeným dřevem a pokuste se jej při zatápění dávat dál od skla. To jsou základní předpoklady k udržení čistého skla. Držte se těchto zásadních opatření a nebudete muset tak často skla čistit.

Jaké nářadí je nutné při čištění používat

Ten, kdo se při nákupu či realizaci krbové vložky domníval, že jen tu a tam přihodí polínku do krbu, je na velkém omylu. Krb není jen o sledování plápolajícího ohně, je třeba zajistit i další sounáležitosti navyšujíce celkový komfort užívání. Kromě paliva je nutné disponovat celou řadou nářadí k čištění.

Do kategorie zcela zásadních pomůcek při čištění krbových skel bezesporu patří pohrabáč. Nadále to jsou smeták a běžná lopatka. Nemusíme snad dvakrát zdůrazňovat, na co se výše zmíněné pomůcky používají. Rozhodně se vyvarujte nákupu pomůcek z plastového materiálu. Určitě nic nezkazíte stojanem na takové nářadí, díky němu budete mít vše vždy po ruce. Nezapomeňte na koš na dřevo a nádobu na popel. Nářadí musí být vyrobené z nehořlavého materiálu, proto je velmi důležité, aby lopatka či nádoba na popel byla kovová.

Krbová vložka nám bude sloužit jen do takové výše, do jaké se o ní budeme starat. Poskytněte sklům pravidelnou péči a ony se vám odvděčí ničím nerušeným pohledem přímo do útrob ohnivého tanečku.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.6/5 (5 hlasů)

Související články