Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit zoxidovaný hliník?

  

Hliník se používá k výrobě různých předmětů. K nim patří například kuchyňské nádobí, příbory, okna nebo dveře. Pro svou dobrou vodivost je hliník používán také jako součást elektrických vodičů. Podobně jako u dalších kovů i zde může dojít k jeho oxidaci. Poškozená místa lze odstranit pomocí vosku nebo různých chemických přípravků.

Vosky

Vosk je využíván na odstranění koroze u většiny kovů.

Voskování je také vhodnou prevencí proto oxidaci.

Na voskové bázi se proto vyrábí mnoho přípravků. K nejčastějším patří spreje. Vosk se z nich snadno aplikuje na oxidací postižená místa. Pronikne také do malých štěrbin. Jeho výhodou je krátký čas schnutí, vodoodpudivost a odolnost vůči vysokým teplotám.

Čistící přípravky obsahující vosk jsou rovněž přilnavé, nestékavé a pevné. Nepoškozují plast a pryž, proto se hodí i k čištění automobilových karosérií.

Voskové přípravky je nutné před použitím důkladně protřepat. Poté se nanáší na poškozený podklad, kde se rozetřou. Odstraníme rozpuštěné nečistoty a necháme zcela zaschnout. Pak teprve suchým hadrem přeleštíme plochu.

Ostatní přípravky

Proti korozi hliníku jsou účinné rovněž pasty. Na českém trhu jich najdeme širokou škálu, avšak ne všechny druhy jsou vhodné právě k použití na hliníkové části.

Jak na to?

 

Hodně zoxidované místa se přebrousí brusivem o zrnitosti 180 - 240. Při použití brusného plátna se doporučuje jej podmazávat lojovou pastou. Tím zabráníme tvorbě nežádoucích rýh. Brousíme vždy v jednom směru, v případě proláklin se pak snažíme o pohyb podél nich. Nikdy bychom však neměli brousit kolmo. Po přebroušení můžeme před samotným leštěním použít hrubovací pastu. Korozi můžeme odstranit také použitím běžných prostředků. Rez se dobře rozpouští například v octu. Malé předměty můžeme namočit přímo do roztoku. Větší kusy pak otíráme hadříkem namočeným v octu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.57/5 (7 hlasů)





Související články