Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit mikrovlnku octem?

  

Často stačí jediné ohřívání trochu mastného jídla nebo nějaké omáčky k tomu, aby vaše mikrovlnka získala jen těžko vyčistitelné skvrny. Obyčejná voda s octem přitom přináší levný a ekologický způsob, jak takovou nečistotu odstranit někdy i lépe než chemické prostředky.

Budete potřebovat:

  • ocet
  • voda
  • miska (nebo hadr, houbička)
  • hadr, papírové ubrousky nebo houbička

A volitelně potom:

  • citron
  • párátko

Práce s tím je velmi jednoduchá a zabere vám pouze několik minut. Doba však může být odlišná v závislosti na výkonu vaší mikrovlnky.

Postup:

1. V misce smíchejte s dvěma hrnky vody přibližně dvě lžíce octa. Pokud je špína ve vaší mikrovlnce velmi silná, můžete použít více octa, klidně i v poměru půl na půl s vodou.

2. Pokud chcete, přidejte do směsi citronovou šťávu nebo rovnou celá kolečka, abyste zamezili štiplavému zápachu octa i po vyčistění.

3. Vložte do misky párátko. Nemusíte, avšak zmenšuje to šanci, že voda exploduje po vyndání z mikrovlnky.

Voda při varu totiž vytváří bublinky, které stoupají a odnášejí vytvořenou energii pryč ve formě páry. Tyto bublinky se však nemohou tvořit na velmi hladkém povrchu. Energie tak zůstává ve vodě a ve chvíli, kdy s ní i jen lehce pohnete nebo vložíte jinak teplý předmět (lžičku, čajový sáček,…), energie se uvolní a vařící voda exploduje. Vložením párátka zajistíte, že se bublinky budou tvořit okolo něho. Takto velmi hladký povrch má však jen málo předmětů, proto se této reakce pravděpodobně obávat nemusíte.

4. Misku vložte dovnitř a zahřívejte na 5-10 minut tak, aby se směs začala odpařovat. Po uplynutí této doby ji nechte ještě chvíli uvnitř a neotvírejte dvířka. Pára tak bude mít více času zapůsobit na nečistoty.

5. Vezměte hadr, ubrousky nebo houbičku a povrch otřete. Špína půjde velmi snadno odstranit.

Tip: Místo misky můžete použít i houbičku nebo hadr napuštěný octem. Ovšem miska, která vytvoří co největší povrch vody, je pro vás východnější, protože bude vytvářet více účinné páry.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2/5 (3 hlasy)

Související články