Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit odpad a jaké jsou alternativní řešení?

  

V dnešní době si lidé zvykli, že na všechno co se jim v domácnosti porouchá, zavolají odborníka, aby jim to opravil. Někdy je to nezbytné a nic jiného nezbývá, zejména když se porouchá třeba pračka či lednice, ale když se ucpe odpad, je mnohdy zbytečné hned volat specializovanou firmu na čištění odpadů, aby za nás vyřešila problém, který můžeme nejdříve zkusit odstranit sami svým přičiněním.

Existuje mnoho způsobů, jak si s takovou ucpávkou poradit, ať už mechanickou cestou, chemicky či strojem. Ucpat se může odpad v dřezu, ve vaně, sprchovém koutě či u WC. Pro začátek je dobré mít doma ve vybavení obyčejný zvon a nějaký sypký, popř. tekutý čistič odpadů. K zahození není ani instalatérské pero.

UPOZORNĚNÍ - při čištění používejte adekvátní ochranné pomůcky! (rukavice, ochranné brýle, štíty). Přípravky uchovávejte mimo dosah dětí!

Čištění odpadu zvonem

Pokud voda odtéká aspoň částečně, stačí použít gumový zvon, s jehož pomocí odstraníte nečistotu, která dřez ucpala, bez ohledu na to, jestli je to dřez, vana či sprcha. Klasický gumový zvon je k sehnání v několika velikostech a průměrech v běžné drogerii či v domácích potřebách.

Někdy je dobré použít také tlakový čistič odpadních rour, to zejména když máte na odpadní trubky napojenou myčku nádobí či pračku. Dá se předpokládat, že se díky tomu trubky a jejich stěny zanesly tukem a mastnými usazeninami.

Postup čištění

Abyste dřez uvolnili, je nutné ho nejdřív napustit teplou vodou aspoň do půlky, namočte si hadr, a položte na přepadovou vpusť. Vyndejte zátku a na odtok položte zvon, kterým jeho stlačováním a následným nadzvedáváním vytvoříte podtlak, jež by měl odpad uvolnit. V průběhu tohoto čistícího procesu Vám začnou ve vodě plavat kousky usazenin a nečistot, které byly původcem ucpávky.

Zvonem na odtoku pohybujte tak dlouho, dokud nebude voda odtékat správně, pokud možno plynulým proudem. Když dřez vypustíte a začne se při tom tvořit vír, máte jistotu, že se Vám podařilo odstranit překážku, která odtékání vody zabraňovala a potrubí je čisté.

Alternativa - chemické pomůcky

V případě, že tzv. zvonování nepřineslo kýžený výsledek a odpad je stále ucpaný, přichází na řadu chemie. Na trhu můžete najít celou škálu různých přípravků na čištění a protažení odpadních trubek:

Sypké

  • Krtek čistič odpadů a wc 450g 900g - velice agresivní, nepoužívat na hliníkové potrubí.
  • Hydroxid sodný (KITTFORT) 0,5kg 1kg- základní chemická surovina k čištění kotlů, potrubí a odpadů.
  • Rejsek čistič odpadů 250g 600g 1kg - odstraňuje usazené tuky, vlasy, papír, jídlo.
  • Fredy čistič odpadů 500g - čistí sifony umyvadel, dřezů, van, sprchových koutů, toalety apod.

Tekuté

  • Well done WC čistič Fresh power 750 ml - k důslednému odstranění vodního kamene.
  • Mr.Mattes čistič odpadů 250g 500g - čistí kanalizační odpady i vany,umyvadla, výlevky.
  • Kyselina chlorovodíková (solná) 500ml 1L - pozor žíravina, může poškodit zdraví při nadýchání, zasažení očí či požití, potřísnění pokožky. 
  • Ideál Sanitan WC 750ml - vysoce účinný čisticí prostředek s dezinfekčním a antibakteriálním účinkem.

Z uvedených přípravků je nejvhodnější začít hydroxidem sodným, který je na bázi louhu a je nejlepší pro likvidaci chlupů, nehtů, vlasů, srsti zvířat a jiných nečistot. Hodí se také pro udržení čistoty v pisoárech a bidetech. Pokud se rozhodnete tento přípravek použít, dávat si musíte zejména pozor na oči a dýchací cesty, stejně tak byste si mohli poleptat kůži.

Do čištění se nepouštějte bez ochranných pomůcek!

  • gumové rukavice
  • pracovní ochranné brýle

Pokud nemáte, stejnou službu Vám udělají nepříliš tmavé sluneční brýle, vezměte si také oblečení s dlouhým rukávem a dostatečně větrejte.

Louhem

Než do odpadu nasypete louh, je nutné ho prolít horkou vodou. Na obalu máte napsán návod, kolik granulek máte do odpadu nasypat (většinou to bývá 40 - 100 g při velkém ucpání), až ho tam nasypete, znovu odpad zalijte horkou vodou z konvice a nechte působit zhruba půl hodinky, délka působení je v návodu taky, ale můžete si jí upravit podle svého. Bude-li se z trubek ozývat pobublávání a zvláštní syčení, je to známka, že louh pracuje na usazeninách. Po uplynutí doby, kdy chemikálie působila, zkuste pustit vlažnou vodu z kohoutku a zjistit, zda je dřez čistý a bez usazenin. Pokud voda stále neodtéká, postup zopakujte ještě jednou.

Solí

Někteří odborníci radí, že když smícháte vroucí vodu se solí, které musí být větší množství, klidně půl kila a nalijete do odpadu, vyčistí ho to možná i lépe, než samotný hydroxid sodný. Sůl je schopná účinkovat do větší hloubky trubek, zatímco louh účinkuje na okraji odpadu a zbytek usazenin tak zůstane v trubkách ve zdi.

JEDLÁ SODA S OCTEM

Pokud je odpad alespoň trochu průchozí (částečně odtéká) může se Vám podařit jej uvolnit kuchyňskou jedlou sodou. Musíte však odstranit k ucpávce co nejvíce vody, aby chemická reakce fungovala. Vodu lze odstranit například vysavačem, s pomocí nádobky nebo odejmutím sifonu. Následně přidejte půl šálku sody, zatlačte jej do odtoku co nejblíže ucpávce, zalijte octem a rychle zacpěte odtok.

Když nepomůže mechanické ani chemické čištění, přichází na řadu instalatérské pero, kterým můžete zkusit odpad pročistit, nebo také tlakové čištění zahradní hadicí a wapkou.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)





Související články