Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak vyčistit chrom?

  

Během vlastnictví motorky nebo auta jste se mohli setkat s postupným znečišťováním chromových částí. Alespoň v případě motorek narazíme na tento křehký kov poměrně často. Dokáže každého uchvátit svým čirým leskem. Když se ale skrývá pod vrstvou špíny, pohled už tak vábný není. Určitě vás jako první věc napadne dát příslušné věci do specializované dílny, kde vše perfektně vyčistí. Rázem vám odpadnou všechny starosti. Také však nezapomeňte, že si současně naúčtují nemalý finanční obnos. Řešení může být daleko jednodušší, než předpokládáte. Za pár minut lze dosáhnout identického výsledku v pohodlí domova. Přitom vás tato práce nebude stát skoro nic, možná jen trochu úsilí.

Pro perfektní vyleštění chromu zkuste jednu z následujících alternativ:

1) První možností, jak vyčistit chrom, je použití obyčejné Coca-Coly. Ano, čtete dobře. Cola díky své bublinkové koncentraci, barvivu a obsahu cukru dokáže za okamžik dát veškeré špíně definitivní sbohem. Teď se možná trochu zarážíte nad tím, co vlastně pijete za žíravinu a jaký účinek musí tato limonáda mít v trávicím ústrojí. Stačí nápojem postupně polévat inkriminovanou věc a tvrdší stranou houbičky trochu drhnout. Pro lepší třecí efekt použijte zmuchlaný alobal, jenž umocní prováděné tahy. Musíte být ale velice opatrní, aby se chrom nepoškodil. Při poškození je nutné provést pochromování znovu, jelikož oděrky na podkladovém materiálu začnou znenadání korodovat. Už po chvíli čištění spatříte efekt, kterému ani nebudete chtít uvěřit. Na závěr stačí vše opláchnout vodou.

2) Další variantou jsou klasické čistící prostředky ze supermarketu. Záleží na stupni znečištění. Některé preparáty dokáží prokázat výtečnou službu, nesmí být však příliš agresivní, aby nezpůsobily nepříjemnou škodu. Nejdříve zkuste povrch otřít měkkým vlhkým hadříkem. Následně začněte s pomocí prostředku postupně leštit. Když tato metoda nebude fungovat, zkuste vyzkoušet něco jiného.

3) Máme tu další účinnou kapalinu na přírodní bázi. Řeč je o jablkovém octě. Ten má velmi výrazné antibakteriální a zároveň čistící vlastnosti. Není tedy vhodný jen pro vnitřní použití, ale i k dalším alternativám. Provádíme stejný postup jako v předchozím případě.

4) Mezi ověřené suroviny k čištění patří také jedlá soda. O sodě víme, že oplývá silně neutralizačními schopnostmi. Znám mnoho lidí, kteří ji používají dokonce na odstranění problému překyselení organismu a srovnání hladiny pH. Neměla by zanechat absolutně žádné stopy při přehnaných tazích houbičkou. Mimo jiné ji lze uplatnit na různé připáleniny. Pokud zabrousíte po Internetu, objevíte mnoho dalších věcí, na které je jedlá soda užitečná. Rozhodně ji mějte v kuchyni neustále po ruce, nikdy totiž nevíte, kdy se vám bude hodit.

5) Doporučovány jsou i různé další prvky. Někdo velebí například sůl. Ta ale může způsobit určité škody. Spíše se dá zvolit v menším množství, při kombinaci s něčím jiným. Samostatně v úvahu přichází petrolej a odlakovač na nehty. Nezapomeňte tyto chemikálie po proceduře opláchnout čistou vodou. Lidé dále pozitivně informují o dětském oleji. Výjimečně postačí i mýdlová voda. Variant je celá řada a každá určitým způsobem funguje.

Jděte na to chytře

Určitě mi dáte za pravdu, že je lepší některé věci zkusit zvládnout na vlastní pěst. Odborné dílny by si za práci naúčtovali peníze, které jinak lze domácím čištěním ušetřit. V konečném součtu celá věc vyjde nastejno, pokud ji zvládnete dotáhnout do zdárného konce. Stačí vyzkoušet jednu ze zmíněných variant. Z vlastní zkušenosti objevíte tu nejúčinnější. Pravděpodobně budete ohromeni, jak efektivní některé běžné potraviny dokážou být.  

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.78/5 (9 hlasů)

Související články