Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak odstranit dehet z komínu?

  

Usazování dehtu v komíně může mít různé příčiny a představuje velmi nebezpečný jev. Díky například mokrému dřevu nebo palivu, které by v kamnech (kotli) nemělo vůbec co dělat, se můžete dočkat i požáru.

Jak dehet poznat?

Dehet v komíně není pouhá běžná špína. Jedná se o mazlavý pevný povlak, který se při hoření taví. Kromě toho, že působí jako nečistota a může proniknout i skrze cihlové zdivo, se jeho části mohou snadno vznítit. Jak tedy předejít potenciálnímu neštěstí?

Strojní čištění

Pro odstranění dehtu pomocí strojního čištění budete ohebný hřídel s patřičným nástavcem. Používá se nejčastěji ocelový kartáč nebo například nylonová vlákna. Volba konkrétního nástavce závisí na míře zanesení komína, jeho celkovém stavu a průměru.

Jde po všech stránkách o nejvýhodnější variantu čištění. Je rychlá, efektivní, bezpečná a v neposlední řadě i levná. Dehet se po zásahu nástavcem drolí na drobné částice, které volně spadají dolů ke dvířkům, odkud je lze již snadno vymést.

Vypalování

Vypalování komínů je metoda dnes již téměř historická. Mohou ji provádět pouze kvalifikovaní kominíci, pojí se totiž s velikým rizikem. Kvůli vzniku extrémně vysokého tepla zde existuje nebezpečí vzniku požáru, hrozí i popraskání zdiva.

Kromě je tato metoda i časové velmi náročná a složitá na provedení. S kominíkem můžete u vypalování dehtem zaneseného komína strávit i celý den. Lze ji provádět pouze u šamotových a cihlových komínů, u těch, jejich vnitřek je zkonstruovaný z nerezu nebo hliníku to ze zřejmých důvodů není možné.

Pomocí chemie

Tuto variantu může realizovat sám každý majitel komínu. Speciální chemické prostředky, jejichž složení dokáže zajistit zvýšení průchodnosti komínu, se přikládají na hořící oheň. Cestou komínem poté odstraňují nanesené vrstvy sazí a dehtu.

Čištění chemií je efektivní pouze v rané fázi, kdy je komín postižen pouze minimálním znečištěním. V závažnějších případech nemá efekt a je nutné přistoupit k profesionálnější metodě.

Krátký návod na domácí čištění komínu:

  1. V kamnech spalte chemický přípravek na čištění komína a ihned poté přestaňte topit.
  2. Dokonale utěsněte spodní dvířka a zakryjte podlahu kolem kamen
  3. Nejlepší je čistit komín ze shora. Při manipulaci s nástroji na střeše dejte pozor, aby vám nespadly do komína. Nejlepší způsob, jak tomu zamezit, je přivázat si je k sobě.
  4. Čisticí nástroje na provaze spouštějte do komína postupně. Čistí se vždy odshora dolů. Při čištění postupujte velmi opatrně, aby se saze nezvířily.
  5. Po dokončení čištění opatrně otevřete spodní dvířka a nečistotu z nich vymeťte.
  6. Pokud při čištění narazíte na silnější nánosy dehtu, neexperimentuje a okamžitě volejte odbornou pomoc – tedy sjednejte si schůzku s kominíkem.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.13/5 (8 hlasů)





Související články