Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit vteřinové lepidlo?

  

Vteřinové lepidlo umí být v domácnosti pomocník k nezaplacení. Když není doma náhodou po ruce, je to katastrofa! Mnoho domácností si život bez něj vůbec nedokáže představit. Obzvlášť máte-li děti nebo hravá zvířátka, či dokonce onu vražednou kombinaci - obojí dohromady! Slepí velmi spolehlivě to, co slepit chcete, ale stejně tak dobře bohužel i to, co nechcete.

Prostředky k odstranění vteřinového lepidla

Způsobů, jak si s ním poradit, dostane-li se tam, kam nemá, je celá řada. Od mechanických po chemické. Záleží na povrchu. Někdy je lepší prostředky skombinovat.  Pojďme si tedy říct, co pomůže:

  • Prevence - to je vůbec nejjednodušší způsob! Největší nebezpečí při práci s "vteřiňákem" hrozí samozřejmě vám. Proto se vyplatí vzít si např. ochranné rukavice, v extrémních případech, máte-li strach o svůj zrak, můžete použít i ochranné brýle. Doporučujeme také pracovat s ním nad novinami nebo igelitem, kdyby nám náhodou lepidlo ukáplo.
  • Seškrábnutí - díky tomu, že je vteřinové lepidlo rychleschnoucí, se dá poměrně dobře oddrolit zejména z hladkých povrchů. Když oddrolíme vyšší vrstvy, můžeme si pomoct seškrábnutím např. žiletkou nebo nožem. Jestliže skvrna stále není dokonale odstraněna, můžeme použít pilník. Pokud jste si ovšem zalepili kůži, touto metodou postupujte velmi opatrně.
  • Aceton - je to kapalina, která nemá žádnou barvu, za to pěkně páchne. Koupit se dá v drogerii či domácích potřebách. Pracujete-li s vteřinovým lepidlem, je dobré ho mít někde po ruce. Můžete ho použít na přírodní textilie, plast, dřevo (zejména lakované) i kůži. Ovšem nikdy na otevřené rány! Kápnete si trošku na nějaký hadřík a krouživými pohyby jím lepidlo potíráte.
  • Sůl - ta pomáhá zejména na kůži. Vezmete si do dlaně dvě lžíce soli a namočíte ji. Vznikne vám taková kaše, kterou drhnete postižené místo. Potom ho opláchnete a znovu drhnete solí, tentokrát už ale nepřidáváte vodu. Tento proces opakujte, dokud se sůl (i s lepidlem) úplně nerozpustí. Na kůži je také dobrý margarín.
  • Horká voda, olej, lak na nehty - to všechno se dá také použít.

Tak hodně štěstí a hlavně dávejte pozor, abyste nic z těchto rad, snad krom té prevence, využívat nemuseli.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)

Související články