Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit textilní vnitřní žaluzie?

  

Vnitřní textilní žaluzie představují praktický a zároveň estetický prvek pro využití v interiéru. Skvěle poslouží pro regulaci světla i zakrytí před zvědavými zraky z ulice. Mnoho lidí však často má problém s tím, jak takové žaluzie vlastně správně vyčistit. V tomto článku najdete rady a nápady, s jejichž pomocí budou vaše textilní žaluzie vypadat jako nové a snížíte riziko jejich poškození nevhodnou manipulací.

Pozor na zašpiněnou látku

Aby textilní žaluzie dobře sloužili, musí být jejich látka čistá a ideálně bez prachu. Tomu je vhodné přizpůsobit již místo, kam takové žaluzie umístíte. Rozhodně totiž nejde o dobrou volbu pro náročné či technické místnosti, kde je běžné vyšší znečištění. I v běžných podmínkách se však textilní žaluzie neobejdou bez občasného vyčištění minimálně od přirozeně napadaného prachu. Pro zachování jejich kvality, povrchu materiálu a vzhled je velmi důležitý především opatrný a citlivý přístup.

Jemné a šetrné čištění podle nároků materiálu

V první řadě si zjistěte, z jakého konkrétního materiálu jsou vyrobeny vaše textilní vnitřní žaluzie. Ideální je si rovnou dát tu práci a najít přímo od výrobce informaci o doporučeném způsobu čištění. Pokud však nemáte k dispozici ty správné informace, vyplatí se začínat co nejvíce šetrně. Pro očištění tak volte jemný hadřík, který lehce namočíte do vody. Nepřidávejte žádné agresivní čisticí prostředky.

Žaluzie raději nechte na oknech

Při každém čištění se doporučuje ponechávat žaluzie na oknech, protože jejich sundávání je poměrně komplikované a mohlo by dojít k jejich poškození. V žádném případě navíc textilní žaluzie neperte ani nijak výrazně nenamáčejte, protože by došlo ke změně tvaru. Opatrným a šetrným postupem podpoříte jejich dlouhou životnost a krásný vzhled. Pokud je navíc nesundáte, můžete si být jistí, že budou fungovat bez problémů, protože jsou správně nainstalované, což by se vám při opětovném nandání nemuselo podařit.

Vyluxování od prachu

Největším problémem na žaluziích je obyčejný drobný prach. Ten je úplně nejlepší odstranit s pomocí vysavače. Aby se dostal do všech míst v případě žaluzií, volte prachový huňatý nástavec, který spolehlivě pochytá všechny částečky. V porovnání s otíráním mokrým hadříkem se navíc vyhnete tvorbě fleků, které mohou po rozmočeném prachu zůstávat.

Odstranění drobných a mastných skvrn

Na mastné skvrny využijte namočený hadřík s trochou mýdla či mycího prostředku na nádobí. Postupujte opatrně, ať nevzniknou další skvrny. Přebytečnou tekutinu co nejdříve vysušte a nechte přirozeně zaschnout. Dávejte pozor na přílišné drhnutí nebo používání hrubé houbičky. Velmi záleží také na barevném odstínu žaluzií, kdy nechcete, aby kvůli čištění došlo ke zesvětlení či naopak ztmavení výchozí barevné varianty.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.5/5 (2 hlasy)