Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit staré teraco?

  

Podlahy namáhaných prostor nebo teras vyžadují pevnou krytinu, která odolá náročnému dynamickému zatížení. Vedle betonové a keramické dlažby je pro její provedení možné využít také velmi pěkných dílců z umělého kamene, nebo přímo lité směsi – teraca. Teraco je pohledové zajímavou variantou, která se s oblibou používá nejen jako podlahová krytina pro kryté venkovní plochy, ale také na chodbách či pro řešení nášlapné vrstvy schodišťových stupňů. Velkou výhodou teraca je jeho přirozený a poměrně honosný vzhled evokující skutečný přírodní kámen a poměrně jednoduchá údržba (zvláště je-li při jeho pokládce dodržen požadovaný postup provedení ochranné svrchní vrstvy). Dlouhodobým provozním zatížením dochází i teraca především k zanášení nebo vydrolení v místech mechanického poškození nášlapného povrchu. V takovém případě je potřeba provést vhodné začištění a renovaci, které mu vrátí jeho původní vzhled i funkci.

Jak se starat o teraco či teracovou dlažbu

Lité teraco (nebo také terazzo) i teracová dlažba jsou vytvořeny buď přímým nadávkováním směsi na podlahovou konstrukci nebo prefabrikací. V obou případech se ovšem k jeho výrobě používá cementová kaše plněná kamennou drtí v různých frakcích, jež vytváří mozaikovitou strukturu, jíž je možné dekorovat do různých barevných odstínů. Po nanesení se povrch teraca brousí do hladka a pokrývá ochrannou vrstvou (impregnací), která zabraňuje pronikání vlhkosti k cementové matrici, a zároveň dodává podlaze lesklý či matný charakter. Při pokládce se dbá na to, aby byla nášlapná vrstva bez nerovností nebo bublin, proto se brousí dvakrát – první broušení slouží k zarovnání povrchu, po něm přichází začištění nedostatků cementovou kaší a následné druhé zbroušení. Impregnace je ve finální fázi často ještě voskována nebo dotvarována. Díky finální povrchové úpravě jsou pro pravidelnou preventivní údržbu vhodné běžné čistící prostředky určené na dlažbu, nebo klasická octová voda.

Jak odstranit mastné skvrny či zašlou špínu

V průběhu užívání se mohou na teracu objevovat usazeniny, vodní kámen nebo mastnota podle toho, v jakých provozech je aplikováno. Na běžné skvrny a špínu je vhodné využívat prostředky určené pro čištění keramické dlažby nebo kámen, které neobsahují hrubší částice, aby nedošlo k poškrábání povrchu, a nemají příliš kyselé nebo alkalické pH, ideální jsou saponáty s neutrální kyselostí. Ideální je užívat saponáty odstraňující mastnotu a horkou vody, které jsou nanášeny jemnými nástroji. Usazeniny a zašlou špínu je možné čistit jemným kartáčem – hrubší kartáče či drátěnky mohou vytvořit na finální povrchové úpravě hluboké rýhy, jimiž se dostane vlhkost do cementové matrice a urychlí její degradaci. Pravidelná údržba vyžaduje také čas od času přeleštění vhodnou pastou, která vrátí teracu jeho lesk a sjednotí jej. Údržba je obvykle završena navoskováním transparentním přípravkem.

Na co si dávat při čištění pozor

Teraco se velmi dobře ošetřuje v případě jakýchkoliv nečistot běžnými přípravky bez speciálních vlastností. Vzhledem k charakteru cementové matrice je však nutné počítat s riziky, která jsou dány zvýšenou alkalizací povrchu nebo agresivním působením kyselin. Oba tyto typy přípravků mohou urychlit degradaci matrice. Budete-li na mastné skvrny používat mýdlovou vodu, je nutné počítat s tím, že se teracový povrch stane velmi kluzkým.

Jak ošetřit poškrábané teraco

Dojde-li k poškrábání teraca, je nutné obnovit jeho finální nátěr. Pokud nejsou rýhy příliš hluboké a na povrchu se neobjevují skvrny či fleky, stačí provést důkladné očištění okolí rýhy či škrábance a vyplnit je transparentními nebo pigmentovanými polyesterovými tmely. Ty jsou zpravidla rychle tuhnoucí a vytvoří na povrchu podlahy hrbol, který je následně nutné zbrousit. Opravené místo ne nutné znovu impregnovat, aby se sjednotila nášlapná vrstva a byla opět plně funkční. Je-li poškození povrchu teraca většího rozsahu nebo jsou rýhy a škrábance velmi hluboké a na více místech, je obvykle lepší přistoupit k celkové renovaci, zvláště je-li užívána již delší dobu.

Renovace teracové podlahy

Je-li podlaha poničená nebo na více místech poškozená a bez lesku po dlouhodobém používání, namísto pravidelné údržby je vhodné provést jeho renovaci. Ta spočívá v odstranění celé svrchní ochranné vrstvy, přebroušení a opětovném nanesení. Tento je již poměrně náročný a vyžaduje speciální nástroje, kterými disponují profesionálové zabývající se renovacemi kamenných či betonových podlah. Standardně se k tomuto účelu využívá speciálních diamantových brusných kotoučů s vlhkým provozem. Při renovaci se vynechává oprava povrchu cementovou kaší, broušení je tak realizováno pouze v jednom kroku. Jakmile se dosaženo odstranění svrchní vrstvy se nedostatky, provede se její přeleštění a opětovná impregnace a navoskování.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.92/5 (13 hlasů)