Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit zadehtovaný komín?

  

Dehet je velmi nebezpečným a rizikovým faktorem vznikající nekvalitním pálením v kotli na tuhá paliva nebo v krbové vložce. Mnoho lidí se domnívá, že kotel slouží pouze k přikládání a není třeba se o něj výrazněji start. Jaké je pak jejich zjištění, když dojde na pozdní čištění a je třeba volat profesionální kominíky, kteří z bezpečnostních opatření dehet vypalují, jelikož je hodně hořlavý a snadno se tak vznítí.

Komín dokáže dobře sloužit, ale pokud se vám vymkne kontrola nad jeho údržbou, zaděláváte i na výrazný problém a nejeden majitel kotle na tuhá paliva nebo krbové vložky vyhořel. V tomto informativně laděném článku si prozradíme, jakým způsobem se čistí zadehtovaný komín, jinak řečeno, když už je pozdě.

Čtěte také: Schiedel komínyČištění krbových skel

Jak si vůbec zadehtovaný komín obstaráme

Dehet se v komínu vytvoří za velice jednoduchých podmínek. Z dlouhodobého hlediska je největším viníkem mokré a nedůkladně proschlé dřevo. Každé polínko by tedy mělo nejdříve řádně vyschnout a teprve až po té posloužit jako prostředek pro zateplení prostor. Pokud se řídíte i dalším negativním pravidlem, že do kotle hodíte všechno, čeho se v domě chcete zbavit, rovněž podporujete tvorbu dehtu. Když k tomu přidáme nepravidelnou údržbu, je jen otázkou času, kdy se na stěnách komínu vytvoří nebezpečná látka.

Čtěte také: Jak na ukládání palivového dřeva, aby dobře proschlo?

Prostupující problematiku vypozorujete pouhým okem. jakmile se ve spalinových cestách objeví nános sazí a mazlavá hmota, nastěhoval se vám do komína černý dehet. V horších případech se mohou objevit i útvary krápníkovitého vzhledu. Asi nejhorší možnost se ukrývá v postupném prorůstání skrze komínové cesty, v takovém případě je každé zatopení hazardem, jelikož se může dehet vznítit a zapálit celý dům.

Strojí čištění komínu

Naprosto nejlepší metoda, která si sebou nese i vysokou míru účinnosti se skrývá ve strojním čištění komínů. K tomuto specifickému a zároveň efektivnímu způsobu je zapotřebí ohebná hřídel optimální délky určená právě pro čištění komínu touto cestou.

Hřídel se napojí na výkonnou aku vrtačku a za pomocí točivého momentu dehet odstraníte z povrchu vnitřních stěn. Na konec je nutné upevnit i vhodný nástavec v podobě řetízku, ocelového kartáče nebo nylonového vlákna. V případě, že jste laik, nemůžete sami určit, jaký nástavec je pro průměr a stav vašeho komínu nejvhodnější, vždy tuto problematiku přenechte na odborníkovi. Když tuto strojní metodu porovnáme s klasickým vypalováním, získáme celkem čistý a výrazněji rychlejší způsob čištění.

Vypalování komínu

Vypalování je podstatně starší metodu než je tomu u strojního čištění. Ještě před tím, než vám ve stručnosti popíšeme postup, připomeňme si, že je nutný dohled odborníka. V opačném případě se vystavujete vzniku požáru, který může mít nedozírné následky. Tento postup se provádí výhradně u cihlových nebo šamotových těles. Vypalování se neprovádí u hliníkových nebo nerezových vložek.

Proč se vůbec dehet vypaluje?

  • aby se zlepšila průchodnost spalin v komíně
  • před přípravou komína na frézování a vložkování

Při vypalování je vedlejším produktem opravdu značně vysoká teplota, proto se tato metodika nedoporučuje svépomocí, jelikož může dojít k vypálení domu nebo otravě lidí.

Pokud vám komín spaluje dobře, je kominík zapotřebí jen pro zběžnou kontrolu. V případě mírného zanesení počítejte tak s desetiminutovou prací. Jakmile se objeví v komíně dehet můžete na několika minutové povyražení s odborníkem rovnou zapomenout. vypalování komína je úkonem na celý den, přičemž cena za jeden komín se pohybuje od 500 Kč výše dle dané sazby kominické společnosti nebo soukromníka.

Odstraňte dehet ještě před tím, než se rozleze

Stačí si objednat speciální chemii určenou pro čištění komína, přidává se při zatápění do ohně a ta následně spalinovou cestou odstraňuje povlak s dehtem i se sazemi. Tento postup je vhodný výhradně pro mírně zanesené komíny.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.55/5 (33 hlasů)





Související články