Jak vyčistit nerezovou digestoř?

Nerezové spotřebiče jsou symbolem nadstandardního přístupu a cítění k celkovému vzhledu kuchyňského prostoru. Určitě si ještě teď vzpomenete na ty krásné chvíle, kdy se před vámi objevily úplně nové, lesklé, že by se daly používat na místo klasického zrcadla.

Postupem času se však nerezová digestoř zamastila, ulpívají na ní otisky prstů a již dávno nevykazuje takové estetické vlastnosti, jako při svém nákupu. V tomto článku si prozradíme, jak takovou nerezovou digestoř vyčistit bez jakékoliv šmouhy a zbytečné námahy.

Vyvarujte se destruktivním škrábancům

Boj proti mastnotě s preventivního pohledu nemáte šanci vyhrát. Mnohem jednoduší strategie se skrývá pod návodem, jak se následně mastnoty zbavit. Ještě před tím, než se vyzbrojíte speciálním čističem, je vhodné si připomenout, že na nerez za žádných okolností nepatří tekuté ani klasické písky nebo jiné abrazivní přípravky. Je sice možné, že vás silně znečištěný povrch láká k radikálnějšímu postupu, zapomeňte však i na drátěnku nebo houbičku se zdrsněnou stranou. Pamatujte, že rýhy jsou nevratnou chybou, za kterou si může každá hospodyňka sama.

Speciální čističe od renomovaných výrobců

Nerezové spotřebiče nepatří mezi nejlevnější sortiment na našem trhu, proto raději sáhněte po speciálním čističi určený přímo na nerez povrch. Tyto přípravky na nerezovém povrchu mnohem lépe drží a zároveň se stávají i efektivním leštičem. Raději si v této oblasti trochu připlaťte a kupte si kvalitnější produkt, které po vyleštění zanechávají na povrchu ochranný silikonový film. Díky tomu již nebudete muset ihned dalšího dne bojovat s otiskem prstu. Doporučené čističe jsou jistotou pro každého, kdo nechce v této otázce dělat žádné kompromisy nebo ústupky. Pro šetřivé máme varování, běžné saponáty vám nepomohou.

Pootevřete i svou spižírnu

Každá dobrá hospodyňka nalezne ve své spižírně celou řadu nepostradatelných čističů, aniž by to možná tušila. Pokud se vám ozvala nečekaná návštěva a vy zrovna nemáte po ruce vhodný speciální čistič, je zaděláno na pořádný problém. Naděje však umírá poslední, pokuste se nahlédnout do své spižírny a podívejte se do poličky s potravinami. Určitě tam naleznete ocet nebo hodně populární jedlou sodu. Tyto dva potravinářské čističe lze využít takřka na cokoliv.

  • Pokud vaše nerezová digestoř trpí povlakem těžko odstranitelné špíny, uvařte z vody a jedlé sody kašičku, která je pro tento účel ideální.
  • Ocet zde supluje leštěnku, vytáhněte ze zásuvky klasický hadřík nebo utěrku a nerezovou digestoř po vyčištění přeleštěte.

A co když nemám kvalitní čistič s ochranným filmem

Všechny speciální čističe neobsahují ochranný silikonový film. Jakmile tedy nerezovou digestoř důkladně omyjete, zbavíte jí i jakékoliv ochrany. Čističe navíc disponují agresivními látkami, pakliže je řádně nevyleštíte, mohou na digestoři vytvořit nenávratné změny v podobě skvrn. Po důkladné očistě vždy sáhněte po konzervantu, hodně oblíbeným je pěna ve spreji určená pro ušlechtilé ocele. Stačí jednoduše nanést a lehce roztáhnout hadrem, ihned se na povrchu vytvoří ochranný film na principu parafínu. Tuto ochrannou emulzi je vhodné nanést i ve chvíli, kdy si nerezovou digestoř přinášíte z obchodního centra.

Alternativní tip

Pokud se bojíte zvýšených nároků na úklid, můžete se nakonec rozhodnout pro kartáčovaný nerez nebo šedě lakované spotřebiče. Sice již nejsou tak vzhledově stylové, ale na druhou stranu se nemusíte obávat jakéhokoliv kontaktu s lidskou rukou. Záleží pouze na vás. Pokud na druhou stranu nerezové spotřebiče upřednostňujete a stojíte na samém počátku výběru, vždy se daného výrobce optejte na problémy s otisky, moderní nerez je již vůči omaku více odolný.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články