KatkaD - články



Kdy je nejlepší čas na servis komínu?

Péče o komín je stejně tak důležitá jako pravidelná péče o celý dům. Nemít revizní zprávu může znamenat velký problém, zejména pokud dojde k požáru. Každý majitel domu, by měl nechat komín pravidelně zkontrolovat kominíkem v zákonem stanovených intervalech. Otázkou však zůstává, kdy je nejlepší čas na servis komínu?


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jakým způsobem zabezpečit garáž?

Garáž je mnohdy místem, které zloději využívají při vykrádání rodinných domů. Podle statistik je velkým lákadlem nejen zaparkovaný vůz, ale především snadná cesta do dalších objektů. V garáži skladujeme cenný majetek v podobě jízdních kol, pneumatik, nářadí, zahradní techniku a nesprávným zabezpečením je prakticky zlodějům přímo nabízíme na ruku. Z tohoto důvodu bychom měli mít garáž zabezpečenou opravdu kvalitním a spolehlivým mechanismem.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vytvořit omítku v přírodním stylu?

Přírodní materiály jsou ve stavebnictví velice oblíbené. Jsou velice vhodné do interiéru i exteriéru a působí opravdu krásným, stylovým i elegantním dojmem. S takzvaným přírodním bydlením se setkáme především u dřevostaveb nebo ekostaveb, ale i nájemník v panelovém domě jistě nepohrdne kouskem přírody.  Abychom se doma cítili příjemně, obklopujeme se krásnými kusy nábytku nebo interiérovými doplňky. Málokdy si však uvědomíme, že to, co dělá pokojík útulným, je především obyčejná omítka.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co je klimaregulační omítka?

Budovu bez omítky si dnes umí představit jen málokdo. Omítka slouží jako podklad pro celkový finální vzhled. Vnější omítky chrání stavbu před vnějšími vlivy, zejména před vlivy počasí. Naopak omítka v interiéru ovlivňují pokojové mikroklima. Z tohoto důvodu je nutné vybírat opravdu kvalitní stavební materiály.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zabránit ucpávání okapů?

Pravidelným a správným čištěním okapů můžeme předejít jejich zničení především v zimním období. Největší nebezpečí představuje spadané listí, které okap ucpe. Neodtékající a hromadící se voda s prvními mrazíky zamrzá a roztahující se led může okap roztrhnout. Kromě toho se voda vsakuje do zdí,což má za následek nevzhledně se olupující omítku a neustále vlhké stěny. Čištění okapů bychom proto měli věnovat dostatečnou pozornost.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na čistou, kvalitní a nezávadnou vodu v bazénu?

Mít vlastní zahradní bazén dnes není žádným přepychem. Ne každý má rád přeplněná koupaliště s minimální možností si dobře zaplavat. Vlastní bazén představuje dostatek soukromí a možnost ochladit se kdykoliv to jen potřebujeme. Krytý bazén můžeme využívat celoročně a největší zábavu představuje zejména pro děti. Velký problém však může nastat v případě čištění vody. Čistá a kvalitní voda je prioritou každého majitele, ale jak touho stavu nejlépe dosáhnout?


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na přípravu teplé vody v rodinném domku?

Bez teplé vody bychom se neobešli.  Využíváme ji při každodenní hygieně, při mytí nádobí a mnohdy si ani nedovedeme představit, že by zkrátka z kohoutku netekla. Teplá voda však není samozřejmostí. V každém rodinném domku si musíme zajistit pokud možno nejlepší způsob její přípravy. Na výběr máme různé způsoby, jak vodu efektivně ohřívat, z nichž každý má své výhody i nevýhody. 


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit perský koberec?

Ručně vyráběné perské koberce patří k nejkvalitnějším na světě. Jsou vyráběny z ovčí vlny a pravého hedvábí. Obecně platí pravidlo, že čím kvalitnější koberec, tím snazší údržba.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit radiátory?

Přiznejme si, že při radikálním úklidu domácnosti, jsou radiátory poměrně opomíjenou záležitostí. Čištění radiátorů je práce poměrně složitá, avšak velice důležitá. Vnitřní část radiátorů je za celý rok zanesená nemalou vrstvou prachu. Tato prachová vrstva se uvolňuje do prostředí a může nám způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Pravidelným čištěním radiátorů můžeme předejít zdravotním potížím u nás i našich dětí. Jednou z největších komplikací života v prašném prostředí je vznik alergií nebo astmatu.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak funguje septik?

Jako septik můžeme označit nádrž sloužící na částečné čištění odpadních vod. Nejčastěji septik najdeme u domů, které nejsou přímo napojeny na kanalizaci. Často dochází k mylné představě toho, jakou funkci septik plní a nezřídka bývá zaměněn se žumpou. Žumpa je nádrž na odpadní vody, která je na rozdíl od septiku bezodtoká.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyrobit domácí lepidlo?

Výroba lepidla v domácích podmínkách není úplně běžným postupem, jak získat materiál k lepení nejen papíru, ale například i plastů. Někdy se však jedná o metodu nevyhnutelnou, především v případě, kdy nemůžeme zaběhnout do obchodu, chceme ušetřit nebo chceme pracovat s lepidlem vyrobeným bez zbytečné chemie. Na výrobu potřebujeme běžně dostupné suroviny a postup je velice snadný. lepidlo vyrobené je tímto způsobem je levné, šetrné a představuje skvělý způsob zábavy při vyrábění s dětmi. 


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak spočítat spotřebu vody, elektřiny a plynu?

Účet za energie a vodu dokáže pořádně zahýbat rodinným rozpočtem. Mnozí z nás jsou výslednou spotřebou a částkou natolik zaskočeni a musí sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Je možné si celkovou spotřebu regulovat, a kde se dá ušetřit?


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak správně naložit maso na uzení?

Poletující sníh, horký svařák nebo grog a kouř vycházející z udírny. I takto je možné definovat pravou českou zimu. Čerstvým uzeným s okurkou a chlebem jistě nikdo nepohrdne, ale cesta k tomuto cíly bývá často trnitá. A tím největším trnem je nakládání masa. Tento nejdůležitější krok je skutečná alchymie a není dobré ji uspěchat a odbýt.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odstranit mastnotu ze zdi?

Důkladně odstranit skvrny ze zdi, to může být doslova oříšek. Obzvlášť odstraňování mastných skvrn je poměrně nelehkou záležitostí. Bohužel však tento problém je nutné občas řešit.

Zejména v kuchyni a v rodinách s malými dětmi. Mastné otisky na zdi nejsou zrovna módní záležitostí, ale ne vždy se nám podaří odstranit skvrnu šetrně a bez známek poškození stávající barvy. Jak správně na to? Fungují takzvané babské rady?


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit odpad u vany?

Zanesený odpad u vany nám může způsobit nemalé potíže. Pokud pozorujete, že voda neodtéká tak, jak by měla, měli byste odpad vyčistit. Jestliže se odtok zcela nezastaví, jednoduše si poradíte sami. V opačném případě je nasnadě přivolat na pomoc instalatéra.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit čalounění sedací soupravy?

Ježí se vám vlasy na hlavě pokaždé, když objevíte novou skvrnu na vaší sedačce? Toto nemilé zjištění zažil každý z nás. Pokud pořádáte posezení s přáteli, občas se stane, že nějaká kapka vína ulpí jinde než ve skleničce. Pokud je dům plný dětí, zkrátka neuhlídáte, kde skončí plná lžička přesnídávky nebo kde zanechá stopu čokoládová tyčinka. A takhle je to pořád dokola. Nedaří se vám skvrny vyčistit a už došla zásoba malých polštářků, kterými nečistoty maskujete? Zde je několik typů, jak čalounění sedací soupravy oživíte a navrátíte mu perfektní vzhled beze šmouh.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak funguje čistička odpadních vod?

Voda je bezesporu nedílnou součástí každodenního života. Praní, mytí nádobí, vaření, to vše jsou činnosti, u nichž se bez ní prostě neobejdeme. A když si celý vyprahlý natočíme sklenici vody na osvěžení, bereme jako samozřejmost, že se naplní až po okraj průzračně čistou tekutinou. Kdo ale tuto titěrnou práci zajistí? Kde se voda zbaví veškerých nečistot a bakterií?


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak penetrovat zeď?

Rozhodli jste se nově vymalovat byt nebo jste se pustili do rekonstrukce staršího bydlení? Chcete dát zdím novou barvu a oživit tak váš každodenní život? Možná máte strach z toho, že vám práci zkomplikují mastné skvrny a nečistoty, díky kterým vzniknou nevzhledné šmouhy. V takovém případě se malování poněkud prodraží. Utratíme nejen peníze, ale především čas. Věnujte proto velkou pozornost nejen správnému výběru odstínů, ale především si zdi důkladně připravte.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odmastit zeď před malovaním?

Už máte dost šedých, oprýskaných zdí ve vašem bytě, které jsou navíc upatlané od dětí? Z nic neříkající bílé barvy na vás padá deprese a toužíte po barvách, které vám vnesou radost do každodenního života? Už jste nakoupili kyblíky nejrůznějších barev, válečky a štětky jsou připravené a vy přemýšlíte jak na to. Aby byla zeď vymalovaná souměrně, sytě a bez zbytečných šmouh, je nutné zeď důkladně připravit.


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Švábi - jak se jich zbavit?

I přesto, že dodržujeme veškerá hygienická opatření, důkladně uklízíme a dezinfikujeme prostory ve vašem bytě, občas se může stát, že nás navštíví nezvaní hosté. Je možné, že si je přivezeme v kufrech z dovolené nebo je prostě zakoupíme společně s potravinami. Ano, řeč je o švábech. Jak se jich tedy důkladně zbavit?


Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek