Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit koberec od moči?

  

Mít v domácnosti psa, kočku nebo jiného domácího mazlíčka obnáší celou řadu výhod a nevýhod. Jednou nepříjemnou záležitostí jsou loužičky a o to horší, pokud je udělají na koberec. Z linolea nebo dlažby jdou snadno setřít, ale jak vyčistit moč z koberce? Aby koberec nezapáchal a neměl patrné skvrny, je nutné moč ihned odstranit. Ve článku vám prozradíme triky, jak na to.

Čistý koberec

Koberec od moči můžete vyčistit několika způsoby. Pokud máte speciální vysavač na mokré čištění a chemické přípravky, návod si najdete přímo na obalu výrobku.

Existují dvě rychlé metody čištění koberců od „čůránek“.

  1. Na čerstvou loužičku od domácího mazlíčka nebo miminka položte suché bavlněné utěrky. Je nutné je co nejvíce přitisknout a přimáčknout ke koberci a nechat zhruba 10 minut působit, aby se do utěrky moč nasákla. V případě potřeby utěrku vyměňte za novou, zcela suchou a proces několikrát opakujte, dokud nebude místo zcela suché. Po vysušení doporučuji místo na koberci vydrbat vodou a odsát.
  2. V případě, že přijdete domů z práce a loužička je v koberci už několik hodin a hodně zasáklá, čištění bude o něco pracnější. Skvrnu namočte vodou, poté doporučuji aplikovat nějaký enzymatický čistič. Na takto ošetřenou skvrnu aplikujte navlhčené utěrky a nechte je tam minimálně do druhého dne. Po celém procesu vyčistěte koberec teplou vodou.

Čistící prostředky

Speciální čisticí prostředky, které jsou určeny výhradně na čištění koberců lze zakoupit např. v domácích potřebách nebo ve drogerii. V případě, že vám chemické prostředky a čističe přijdou zbytečně předražené, můžete si ho snadno doma vyrobit. Je nutné zakoupit Peroxid  vodíku, jedlou sodu a mít jakýkoliv čistící prostředek, který běžně používáte.

Návod:

30 ml Peroxidu vodíku + 3 lžíce jedlé sody + 1 kapka čistícího prostředku

Veškeré ingredience smíchejte dohromady, nalijte směs do rozprašovače a nastříkejte na skvrnu na koberci. Nechte cca 1 hodinu působit. V místnosti dobře větrejte.

Slovo závěrem

Jestliže je skvrna čerstvá, doporučuji ihned odstranit a místo ošetřit, aby se zamezilo vsáknutí moči do vláken koberce a podkladku koberce. Pokud se jedná o menší koberec, vložte suché bavlněné nebo bílé papírové utěrky i pod něj, aby se moč nasákla z obou stran.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.8/5 (5 hlasů)

Související články