Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit zašlou vanu?

  

Vaše vana může vypadat zašle, i když ji pravidelně čistíte. Takového problému se můžete zbavit mnoha způsoby. Vyberte si ten nejvhodnější právě pro vaši vanu.

Usilovně drhnete vanu, ale ta je stále zašlá, jsou na ní fleky nebo jiné stopy, kterých se nemůžete zbavit? Nemusíte kvůli tomu vanu hned měnit. Stačí vyzkoušet jiný a silnější způsob hloubkového čištění. Pozor na to, že ne pro všechny povrchy mohou být následující způsoby vhodné. Vyzkoušejte si proto odolnost materiálu na menším, méně viditelném místě. Nezapomeňte ani na ochranné rukavice.

Domácí pomocníci

Nepoddajné skvrny můžete vyčistit i přípravky, které máte běžně doma:

  • ocet působí dezinfekčně a pro čištění se hodí jeho méně aromatická čirá varianta. Naplňte vanu horkou vodou, přidejte 3 litry oleje a 4 lžíce jedlé sody. Nechte působit 3-4 hodiny a po vypuštění vody vanu vytřete houbou namočenou do prostředku na nádobí nebo na praní. Potřebujete-li vanu vyčistit rychle, můžete použít ocet opět s trochou sody. Důležité je, aby byl ocet teplý, lépe tak účinkuje.

  • jedlá soda + peroxid vodíku jsou účinné na odstranění starých odolných skvrn ve vaně. Smíchejte 1 díl sody a 1 díl peroxidu, naneste na skvrnu a nechte působit 40 minut. Poté otřete měkkým hadrem a pořádně vypláchněte teplou vodou. Je-li znečištěná celá vana, udělejte si roztok do rozprašovače a naneste jej na celou plochu vany.

  • šampón na vlasy použijte, pokud spěcháte a skvrny nejsou příliš zažrané. Šampóny jsou vyrobené tak, aby se vypořádaly s mastnotou, která hlavně zapříčiňuje skvrny ve vaně.

Šetrné k přírodě

Chcete-li šetřit životní prostředí, jistě upřednostňujete používání co nejméně průmyslově vyráběných čističů. Na zašlou vanu se můžete vrhnout i s těmito přírodními přísadami:

  • grep + sůl vám zajistí nejen vanu lesknoucí se čistotou, ale i příjemnou vůni. Navlhčete celou vanu, rozpulte grep a posypte jej hrubozrnnou solí (celkem je potřeba asi ¼ šálku). Trochou soli posypte i dno vany. Grep vždy trochu zmáčkněte, aby z něj vytekla šťáva, a krouživými pohyby začněte čistit vanu. Po několika kruzích doplňte sůl a nakonec vanu opláchněte.

  • kastilské mýdlo + citrusové esenciální oleje vám spolu s jedlou sodou vyčistí a provoní vanu. Smíchejte asi hrnek jedlé sody, 3 lžíce tekutého kastilského mýdla, 15 kapek citrusového esenciálního oleje a 1 lžíci vody. Dobře směs promíchejte a dejte do uzavíratelné nádoby, ve které ji můžete skladovat. Pro čištění naneste trochu směsi na vlhký hadr a vyčistěte špinavé plochy, opláchněte. Jedlá soda pomáhá spolu s mýdlem vydrhnout skvrny a citrusové oleje mají přirozené dezinfekční vlastnosti a vytahují mastnotu na povrch.

  • horká pára dokáže vyčistit i velmi zašlé povrchy. K tomuto způsobu čištění většinou ani nepotřebujete žádné přípravky (maximálně ocet nebo sypký prostředek na nádobí), pouze parní čistič a destilovanou vodu. Chce to jen trochu trpělivosti, protože na velmi zažrané nečistoty budete muset působit delší dobu. Horká pára až o 100 °C , kterou tyto přístroje vypouští, má i dezinfekční účinky.

Zašlá vana

Autor: depaulus

Čističe z obchodu

Nechce-li se vám nic míchat nebo dáváte přednost čističům dostupných v obchodech, hlavně si přečtěte etiketu. Mezi nejúčinnější patří:

  • čističe s účinnými látkami pentandial, chlornan sodný, kyselina citrónová a fosforečnápatří mezi nejúčinnější pro čištění zašlých van. Jsou ale velmi agresivní a není ho proto vhodné používat na poškozené povrchy ani příliš často. Pro smaltované vany jsou bezpečné, pokud neobsahují bělidlo.

  • sypké čističe působí při čištění i mechanickým tlakem, a proto zašlou špínu lépe odstraňují. Jsou ale velmi nevhodné pro smaltované povrchy, které častým používáním poškozují, a nejsou vhodné ani pro akrylátové vany. Naopak se hodí pro porcelánové.

  • gelové čističe jsou naopak k povrchu šetrnější a ty, které se specializují na zašlou špínu, ji také zvládnou vyčistit.

  • čističe ve spreji vanu také vyčistí šetrněji, většinou se nastříkají, nechají působit a spláchnou vodou. Stejně jako u gelového čističe si přečtěte etiketu, abyste zjistili, jestli je vhodný pro vaši vanu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.83/5 (12 hlasů)





Související články