Odpad

Jak si realizovat odpady u novostavby (základy)

Realizaci gravitační kanalizace se u novostavby nevyhne nikdo. Část financí lze ušetřit správným návrhem a realizací. Pojďme si v tomto článku ukázat základní informace, které budeme potřebovat k správnému dokončení jedné z mnohá fází stavby.

Jak určit výšku odpadu pro dřez v kuchyni?

Při realizaci či rekonstrukci kuchyně se dostaneme do fáze, kdy potřebujeme umístit vývod odpadu pro kuchyňský dřez. Na první pohled se zdá, že je to jednoduché, ale opak je pravdou. Je lepší se nejdříve informovat, jaké možnosti máme. V opačném případě se může stát, že vývod bude nutné posunout. Sekání drážky do již hotové stěny není ideální řešení.

Jak minimalismus zlepšuje kvalitu bydlení a snižuje množství odpadu

Minimalismus se stal populárním trendem v posledních letech, a to nejen kvůli estetickému vzhledu. Minimalistický životní styl se soustředí na to, aby se člověk soustředil na to nejdůležitější v životě a minimalizoval množství věcí, které ho ruší nebo ho odvádějí od toho, co je opravdu důležité. Minimalismus může mít pozitivní dopad nejen na naši mysl a duševní zdraví, ale také na náš fyzický prostor a životní prostředí. V tomto článku se podíváme na to, jak minimalismus může zlepšit kvalitu bydlení a snížit množství odpadu.

Oprava díry v odpadu (jak na to?)

Poškození vodovodního potrubí a odpadů je nepříjemnou komplikací, kterou muselo řešit už mnoho znás. Jednoznačnou příčinou popraskání a vzniku děr či jiných poškození bývá únava materiálu a stárnutí. Lze je opravit?

Azbest (popis, likvidace, kdo likviduje?)

Azbest českým názvem osinek, můžeme naleznout stále mezi námi a ani o tom nevíme. Jistě si většina lidí představí azbest jako něco, co je pro člověka škodlivé. Protože, kdokoliv o něm mluví, vždy zdůrazní, že je proč člověka velmi škodlivý. Z tohoto důvodu se v dnešní době odborníci dělí na dva různé tábory. První zastává názor, že všechen musí být okamžitě odstraněn. Druhá jí ovšem odporuje ponechat, protože při jeho neodborném odstranění je azbest ještě škodlivější. Většina odborníků se přiklání k první variantě a z toho důvodu je spíše likvidován a ve většině států je jeho používání zakázáno. Musíme si však uvědomit, že je ho kolem nás v opravdu obrovském množství. Vždyť před takovými 40 lety to byl doslova zázračný materiál, a to hlavně ve stavebnictví, kde byl považován za materiál budoucnosti.

Co je trativod a jak ho postavit?

Trativod je určen na odvádění nebo vsakování dešťové nebo vyjímečně odpadní vody. Kde všude se používá a jakým způsobem se buduje?

Kořenová čistírna odpadní vody ‒ jak čistit vodu v souladu s přírodou

Podmínkou existence jakékoliv stavby je vyřešené nakládání se splaškovou vodou. Bohužel, ne každý má možnost připojit se na veřejnou kanalizační síť, a musí se proto poohlédnout po náhradním řešení. Ekologické a zároveň účinné jsou kořenové čistírny odpadních vod, zkráceně kořenovky. Představují plnohodnotnou alternativu ke klasickým septikům nebo žumpám. Kořenovka zbaví odpadní vodu veškerých nečistot tak, že může být vypuštěna do potoka či řeky nebo použitá k zalévání či splachování WC.

Kam uložit odpad z bourání domu?

S bouráním se nejčastěji setkáme při rekonstrukcích a v menší míře při stavbě novostavby. Produktem z bourání je odpad.  Jeho množství velmi záleží na stavu budovy. U velmi starých domů bývá odpadu mnohem více. Je to dáno tím, že většinou bývá potřeba upravit rozměry oken, dveří, rekonstruovat staré omítky, vyměnit podlahy atd. U novostaveb je odpadu minimum. Spíše se jedná o zbytky z cihel, malt a betonů, které lze později uložit pod chodník či příjezdovou cestu.

Jak vyřešit zápach ze septiku?

Komu by se nevybavil onen nepříjemný zápach ze septiku kupříkladu při náhlé změně počasí či vysokých teplotách, který dokáže spolehlivě otrávit sebehezčí den? Rozhodně se s ním vyplatí bojovat! S některými způsoby účinného boje se můžete seznámit na následujících řádcích.

Jak likvidovat odpadní vodu u chaty?

Pokud žijete ve městě nebo větší obci, stačí se napojit na místní kanalizaci a problém s odpadní vodou je vyřešen. Problém nastává v místech, kde kanalizace není. Jde hlavně o různé rekreační objekty, dále od obcí. Jak likvidovat odpadní vodu u chaty, na chalupách a podobných místech? Zde jsou možná řešení.

Jak funguje kořenová čistička odpadů?

Čistá pitná voda se pomalu, ale jistě stává jednou z nejcennějších surovin ve světě. Tento vývoj je bohužel nevyhnutelný ze dvou důvodů: jednak je nezbytná pro přežití každého člověka a jednak se veškeré zdroje pitné vody postupně stávají kontaminovanými, tudíž nepoužitelnými. Proto je třeba začít s takovou cenností zacházet šetrně a patřičně si jí vážit, což znamená omezit její používání místo vody užitkové.

Jak efektivně vyčistit zanesenou kanalizaci?

Kanalizace je součástí každého domu či bytu a její pravidelné čištění je nezbytné. Když se totiž  zanese, hrozí katastrofa. Odpad se ucpe a stane se neprůchodným - to je ten lehčí případ, který doprovází i zápach z ucpané kanalizace. Horší případ je ten, když se odpad vrací zpět a zaplaví třeba sklep. Naštěstí existuje řada způsobů, jak kanalizaci efektivně vyčistit.

Jak na zpětné klapky v potrubí dešťové a splaškové kanalizace?

Co to jsou zpětné klapky, jakou funkci plní v kanalizaci a jak se zorientovat v široké nabídce dostupných produktů na současném trhu?

Jak se napojit na veřejnou kanalizaci?

Každý provozovatel kanalizace má trochu jiné podmínky, takže o jejich přesném znění se přesvědčte přímo na jeho webu. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat. Pozor na jeden problém hlavně v rychle se rozšiřujících obcích či městských čtvrtích – je-li vyčerpána kapacita kanalizace nebo čistírny odpadních vod, provozovatel vás na kanalizaci připojit nemusí. Raději si to všechno předem ověřte.

Kam odvézt stavební suť?

Pokud si svůj dům či byt nějak stavebně upravujete, velmi pravděpodobně budete mít doma nějaký odpad, mezi který patří i stavební suť. Klasik by řekl: „Kam s ní?“ Stavební suť se dá znova použít a proto je ji vhodné odevzdat k recyklaci. Takový materiál ale rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do příkopu za obcí. Pokud nechcete dostat pokutu, nebo naštvat sousedy, musíte ji uložit jinak.

Jak likvidovat zahradní odpad?

Každý začínající zahrádkář se občas potýká s otázkou zpracování zahradního odpadu. Možností je však dostatek a všechny jsou v souladu se životním prostředím.

Jak funguje septik?

Jako septik můžeme označit nádrž sloužící na částečné čištění odpadních vod. Nejčastěji septik najdeme u domů, které nejsou přímo napojeny na kanalizaci. Často dochází k mylné představě toho, jakou funkci septik plní a nezřídka bývá zaměněn se žumpou. Žumpa je nádrž na odpadní vody, která je na rozdíl od septiku bezodtoká.

Jak vyřešit svod dešťové vody?

Dešťová voda může být bohatstvím pro toho, kdo s ní umí naložit. Dnes si ukážeme, jak správně vyřešit svod vody, pro její maximální využití.

Jak odstranit zápach z odpadu?

Jen máloco dokáže příjemnou vůni domova zkazit tak nečekaně a nechutně, jako zápach z odpadu. Na vině jsou nejčastěji zbytky jídla a vlasů a další nečistoty, které postupně odpad ucpaly, problémem však může být také narušená pachová uzávěra. Pojďme se podívat, jak se vypořádat s nechtěným zápachem.

Jak na ucpaný odpad?

Jedna z věcí, které se přihodí vždy, když se to hodí nejméně. Třeba kombinace plné pračky a ucpaného odpadu je skutečně výživná. Ať už se to týká kuchyňského dřezu, umyvadla, vany nebo toalety, problém je to vždycky, ale řešení není příliš komplikované. Jen to není vždy úplně příjemná práce.

Jak odstranit zápach ze septiku?

Nejen trpaslíci na zahradě, ale hlavně obyvatelé přilehlého domu mohou být zaskočeni nepříjemným zápachem linoucím se ze septiku. Nejhorší to bývá při prudké změně počasí, nebo při velmi vysokých letních teplotách. Snášet tuto nepříjemnost ale nemusíte ani když zrovna nemůžete septik nechat hned vyvézt.

Jak zjistit velikost jimky na odpadni vodu?

Při stavbě domu se musí myslet na spoustu věcí, třeba i na odvod odpadních vod. Pokud nejste připojeni na kanalizaci, máte prakticky už jen tři způsoby, jak zajistit odvod splašků. U domu si můžete pořídit jímku, septik nebo čističku odpadních vod. Z těchto tří variant je pro majitele asi nejjednodušším řešením jímka. Pro její stavbu je zapotřebí jen povolení stavebního úřadu. Větším oříškem je pak zjišťování, jaký objem má jímka vlastně mít.

Jak vyčistit odpadové potrubí?

Odtéká vám špatně voda z umyvadla, vany, dřezu, nebo cítíte nepříjemný zápach? Tohle je známka ucpaného odpadního potrubí. I když se doporučuje ideálně 2 krát do měsíce „protáhnout“ odpadové potrubí, málo kdo z nás to dělá. Děláme to až v případě nutnosti.

Někdo si zavolá firmu s domněním, že problém nastal určitě u sousedů, nebo má někde skrytou vadu, jiný kutil rozebere, vyčistí potrubí, a někteří si poradí i s obyčejnými prostředky na čištění. Vyčistit odpadové potrubí zvládne opravdu každý. Můžete k tomu použít dva základní typy a to: mechanické a chemické čistění.

Jak vyčistit ucpaný odpad?

Zjistili jste, že odpad v kuchyni nebo koupelně neodtéká nebo že výlevka neobvykle zapáchá? S největší pravděpodobností je váš odpad ucpaný. Řešení, jak ucpaný odpad vyčistit je od babských rad po agresivní chemikálie několik. Pojďme se zaměřit na ty nejúčinnější z nich. Jejich vyzkoušením nic nezkazíte a naopak můžete předejít drahé návštěvě instalatéra.

Jak vyčistit odpad u vany?

Zanesený odpad u vany nám může způsobit nemalé potíže. Pokud pozorujete, že voda neodtéká tak, jak by měla, měli byste odpad vyčistit. Jestliže se odtok zcela nezastaví, jednoduše si poradíte sami. V opačném případě je nasnadě přivolat na pomoc instalatéra.

Jak funguje čistička odpadních vod?

Voda je bezesporu nedílnou součástí každodenního života. Praní, mytí nádobí, vaření, to vše jsou činnosti, u nichž se bez ní prostě neobejdeme. A když si celý vyprahlý natočíme sklenici vody na osvěžení, bereme jako samozřejmost, že se naplní až po okraj průzračně čistou tekutinou. Kdo ale tuto titěrnou práci zajistí? Kde se voda zbaví veškerých nečistot a bakterií?

Jak vyčistit odpad v kuchyni?

Chtělo by se říct, tedy spíše napsat, že nejlepší by bylo, kdyby se odpad vůbec nezanášel. Důkladné používání sítka, neházení a hlavně nevylévání do dřezu nic co do něj nepatří, to vše by nám následné starosti výrazně ulehčilo. Jenže v reálném životě to jde jen stěží, a tak se ucpanému odpadu neubrání čas od času ani ta nejsvědomitější hospodyňka.

Třídění odpadu je důležité

Komunálního odpadu vyprodukuje ročně průměrně každý člověk 280 kilogramů. Pokud bychom jej netřídili, všude okolo nás budou skládky a spalovny. Tříděním odpadů dle materiálů můžeme docílit částečné recyklace. Ale jak vůbec správně třídit?

Ulehčete životnímu prostředí - třiďte odpad

Životní prostředí je místem, které sdílí veškerá naše populace. Kvalita našeho života se právě odvíjí od stavu, v jakém se momentálně toto prostředí nachází. I my jsme tudíž součástí životního prostředí a proto bychom ho měli chránit a chovat se k němu šetrně. Jen tak si můžeme dopřát kvalitnější životní podmínky.

Jak zabudovat gajgr?

Gajgry nám slouží k lapání splavenin. Jsou vyrobené z plastu nebo litiny a umísťují se v dolní části okapového svodu. Rozdělit je můžeme na výrobky se spodním a bočním výtokem. Posledně zmíněné jsou obzvláště vhodné pro nižší stavební výšku kanalizačního systému. Nejčastěji jsou gajgry vyráběné na potrubí o průměru 110 a 125 mm. Na jiné rozměry lze použít redukční kroužky.

Jak na kanalizaci v domě?

Kanalizace domu je nedílnou součástí standardního předpokladu komfortního užívání stavebního objektu. Je velmi důležité, aby se její realizace za žádných okolností nepodceňovala a postupovalo se dle přesně stanovených pravidel. Mějte na paměti, že případná oprava budoucích ucpaných trubek je finančně i časově velmi nákladná. Právě z těchto důvodů je nutné věnovat celému projektu zvýšenou pozornost a nedělat zbytečné chyby vedoucí k nejistým výsledkům.

Jak vyčistit odpad a jaké jsou alternativní řešení?

V dnešní době si lidé zvykli, že na všechno co se jim v domácnosti porouchá, zavolají odborníka, aby jim to opravil. Někdy je to nezbytné a nic jiného nezbývá, zejména když se porouchá třeba pračka či lednice, ale když se ucpe odpad, je mnohdy zbytečné hned volat specializovanou firmu na čištění odpadů, aby za nás vyřešila problém, který můžeme nejdříve zkusit odstranit sami svým přičiněním.

ČOV - Čistička odpadních vod

Ne každý rodinný dům, chalupu nebo chatu chatu lze napojit na kanalizaci. Ale každý objekt musí mít zajištěnu likvidaci odpadních vod. Tam, kam dosahuje kanalizace žádný problém není. Jiná situace však nastává, pokud kanalizační síť na pozemku není. V těchto místech pak za likvidaci odpadních vod nesou zodpovědnost sami majitelé objektů, a nezáleží na tom, zda se jedná o rodinné domy, nebo rekreační zařízení. Nabízejí se tři možnosti likvidace – septik, žumpa a čistírna odpadních vod. Jednoznačná odpověď na to, jaká forma je nejvhodnější, neexistuje. Záleží totiž na celé řadě faktorů.