Opravy

Blikání žárovek - co s tím dělat?

Blikání žárovek není nic příjemného, problém navíc nastává, pokud nevíte, kvůli čemu blikají a nenabízí se tak snadné řešení. Důležité je přijít na příčinu blikání žárovek. Přečtěte si nejčastější možné příčiny blikání žárovek a jejich řešení. 

Tipy, co dělat se starým kobercem

Předělání starého pokoje vyžaduje nejen nákup nového vybavení, jako je třeba koberec, musíte i vědět, jak se starým kobercem naložit. Přečtěte se tipy, jak se starého koberce zbavit nebo jak ho ještě využít. 

Voda z vany neodtéká - možnosti opravy

Známe to všichni, jednou za čas nám nechce odtékat voda do odpadu, a to není příjemná situace, ať už se jedná o dřez, umyvadlo anebo rovnou vanu. Naštěstí existuje několik řešení, jak si s ucpaným odtokem poradit sami. Vyzkoušejte naše tipy nejprve sami, než budete muset zavolat instalatéra. 

Možnosti odhlučnění podlahy

Ať už bydlíte v rodinném domě, nebo v paneláku, hluk je tím, co vám může hodně znepříjemnit život. Dá se s ním ale bojovat za pomoci moderních izolačních materiálů, které dokáží výrazně snížit kročejový hluk, případně změnou některých stavebních prvků ve starší zástavbě. Ve své vlastní nemovitosti to budete mít výrazně snazší. Přesvědčit sousedy bydlící v činžovním domě nad vámi, že jejich hluk je nesnesitelný a je třeba ho řešit, bývá někdy nadlidský úkol.

Co dělat s popraskaným soklem u plotu?

Jako všechny stavební materiály, i betonový sokl nebo podezdívka postupně degraduje vlivem působení okolní povětrnosti. Ji-li dílec vhodně odizolovaný, dochází k degradaci velmi pozvolně a pravidelnou údržbou je možné dosáhnout velmi dlouhé životnosti při kontinuálně dobrém vzhledu. V případě velmi dlouhé doby užívání nebo u plotů ve vlhkém prostředí s neodpovídající hydroizolací však muže dojít k degradaci zrychlené, jež má za následek vznik prasklin v povrchových vrstvách, jež postupně pronikají do hloubky (mechanismus praskání je založen na nedostatečném vysychání a promrzání konstrukce). Jak tyto praskliny opravit?

Co dělat, když se pokazí vodovodní baterie?

Pokazila se vám vodovodní baterie a nevíte, jak ji vyměnit? Její výměna ve skutečnosti není tak složitá a zvládnete ji sami. Ať už doma máte nástěnnou baterii umístěnou ve zdi, nebo baterii stojánkovou, která je umístěna přímo na umyvadle či dřezu, postup výměny je stejný.

Havárie: Praskla voda v domě - jak elegantně vyřešit?

Havárie vody v domě, kterou si nikdo z nás nepřeje zažít a přece nás může potkat kdykoli. Lepší je být teoreticky i prakticky připraveni, ať víte, co byste dělali, než aby vás to potkalo a vy byste nejen nevěděli co dělat, ale neměli doma ani žádné pomůcky.

Co dělat s vrzající postelí?

Rozvrzaná postel dokáže způsobit hodně nepříjemností: rušit a ze spaní budit bude nás samotné i všechny ostatní obyvatele bytu. A pokud na posteli zrovna nebudete sami, uslyší to občas i sousedi. Vrzající postel není zkrátka nic příjemného. Co ale dělat, pokud tao nepříjemnost postihne právě nás?

Hmoždinka ve zdi nedrží, možnosti jak opravit

Při upevňování poliček, zrcadel a jakýchkoliv dalších prvků na zeď je hmoždinka nepostradatelným pomocníkem. Může se však stát, že hmoždinka ve zdi nedrží dobře. Jak k něčemu takovému dojde? A především: jak takový problém vyřešit?

Tipy: jak šetřit při splachování wc

Možná vás to překvapí, ale ročně proteče toaletou obrovské množství vody. Vždyť až 70 % vody, kterou v domácnostech spotřebujeme, připadne na splachování a osobní hygienu. A jedná se o pitnou vodu! Není tedy od věci se zamyslet nad možnosti, jak tuto spotřebu omezit. Zde je několik užitečných tipů, jak docílit úspory, aniž by došlo ke snížení hygienických návyků.

Jak opravit sednutou dlažbu

Betonovou dlažbu používáme na různě široké chodníky, příjezdové plochy, parkovací stání a často i pod přístřešky a pergoly. V tomto článku si povíme něco málo o sedání venkovní betonové dlažby a řešeních, jak se tomuto problému vyhnout nebo jej co nejvíce omezit. 

Vady sekčních vrat a jejich způsoby oprav

Sekční vrata jsou vrata, která jsou rolovací, sklopná nebo posuvná. Mohou mít buď hliníkovou konstrukci, která je zakotvená z vnitřní strany objektu nebo klasickou se zárubní a křídly. Sekční vrata se skládají z pěti částí - vodící lišty, vrahové křídlo, spojovací prvky lamel, torzní pružiny a elektromotor, který není vždy podmínkou.

Oprava prasklin po štukování

Praskliny, trhliny a mnoho nerovností v omítce jsou jistě velmi nepříjemným společníkem, kterého si v novém ani starším bytě nepřejeme denně potkávat. Naštěstí existují zaručené postupy, které nám pomohou tento problém vyřešit. A my jsme se rozhodli je přehledně popsat v našem článku. Chcete-li se tedy dovědět více o opravách prasklin po štukování, pak čtěte dále.

Co vyřídit před demolicí starého domu?

Demolice starého domu není jednoduchou záležitostí a tak kromě využití správné techniky budete muset ještě před jejím započetím vyřešit spoustu dalších věcí. Demolice totiž vyžaduje splnění řady povinností. Co tedy vyřídit před demolicí starého domu, aby vše proběhlo podle pravidel a v souladu se zákonem?

Co dělat, když drhne okno?

V průběhu užívání a i tím, že si časem okno „sedá“ se může stát, že začne drhnout. Okna se hůř zavírají, někdy se musí s tahem otevřít, jednoduše jde o nevhodný kontakt okna a rámu. Pokud máte okna v záruční lhůtě, je vhodné zavolat odborný servis a nechat okna seřídit. Ale některé závady s drhnutím okna můžete snadno zvládnout i sami.

Jak vysušit mokrou zeď?

Mokrá zeď znamená nejen technický, ale často i zdravotní problém. Vysušit ji nemusí být vždy jednoduché. Zejména u starších domů se často jedná o velmi komplikovanou záležitost, ale vlhkost, solné výkvěty a plíseň se nevyhýbá ani špatně postaveným novostavbám. Nejčastější příčinou je buď chybně provedená, případně zcela chybějící hydroizolace. Pokud se problém neřeší, může dojít až k poškození celé stěny.

Oprava betonu - jak opravit vydrolené díry?

S vydroleným betonem se může i běžný majitel domu nebo třeba chaty potkat poměrně často. Jak tento materiál nejúčinněji opravit?

Jak opravit vady trávníku?

Krásný zelený trávník je ozdobou každého dvora, zahrady či předzahrádky, V porovnání s jinými úpravami povrchu venkovních ploch se vyznačuje celou řadou výhod, mezi které patří především pocitově příjemný charakter a poměrně měkká struktura. Aby si trávník dlouhodobě požadovaný homogenní vzhled, je potřeba se o něj správně starat a udržovat jej pravidelným hnojením a kosením. Přísun živin stejně jako zarovnávání jsou důležitými aspekty správné péče o traviny, pokud nejsou prováděny odpovídajícím způsobem, může dojít k nerovnoměrnému nebo zpomalenému růstu, či se začnou v trávníku objevovat holá místa, plevel či nemoci. Oprava trávníku pak může být poměrně vysokým nákladem, zejména v případě, že vyžaduje komplexní ošetření vhodným přípravkem.

Vrzání parket - příčiny a způsoby oprav

Existuje mnoho věcí, které ve starším domě působí nemalé obtíže a určitou nervozitu obyvatel. Jedním z nich je i vrzání parket, které je nepříjemné především v nočních hodinách, kdy je každý zvuk slyšet o mnoho více a může probudit nejen spící děti, ale i rozštěkat vašeho domácího mazlíčka. Nepříjemností s vrzajícími parketami může být opravdu hodně, proto jsme se rozhodli sepsat článek, který řeší příčiny a způsoby oprav vrzajících parket

Oprava díry v odpadu (jak na to?)

Poškození vodovodního potrubí a odpadů je nepříjemnou komplikací, kterou muselo řešit už mnoho znás. Jednoznačnou příčinou popraskání a vzniku děr či jiných poškození bývá únava materiálu a stárnutí. Lze je opravit?

Oprava parapetů - chybně namontovaných, poškozených, starých...

Vnitřní i venkovní parapety plní praktickou i estetickou funkci. Ale to jen v případě, že nejsou poškozené. Jak se dají opravit v případě, že je nechcete rovnou měnit za nové?

Oprava dlažby u balkónu (dlažba je volná)

Poruchy jednotlivých skladebních vrstev podlahy balkónu se obvykle projevují praskáním, vzdouváním nebo uvolňováním nášlapných dlažebních dílců. V případě, že na vašem balkóně dochází k tomuto jevu, je potřeba provést rekonstrukci podlahy v rozsahu odpovídajícím míře porušení skladebních vrstev. Ty jsou zpravidla tvořeny základovou konstrukcí, na níž je vytvořena spádová vrstva pokrytá izolačními mezivrstvami, lepící hmotou a nášlapnou vrstvou. Podle rozsahu poškození je pak potřeba sanovat buď jednotlivé vrstvy nebo kompletní skladbu.

Obnova nátěru pozinkovaného plechu

Pozinkovaný plech má zvýšenou ochranu proti korozi. Zinek se na něj nanáší galvanicky, nástřikem nebo ponorem. Uplatnění nacházejí pozinkované plechy na mnoha místech. Asi nejčastěji se z tohoto materiálu vyrábí okapový systém či střechy. Čím takový plech natřít?

Oprava poškrábané sklokeramické desky

Sklokeramické varné desky jsou oblíbené z různých důvodů, včetně jejich elegantního profilu, bezpečnostních prvků a snadného čištění, ale žádný spotřebič není dokonalý. Skleněné varné desky jsou bohužel náchylné k poškrábání od hrnců, pánví a dalšího nádobí. Stejně jako ze všech skleněných povrchů a výrobků není možné zcela odstranit škrábnutí ze sklokeramické varné desky. Je však možné drasticky snížit viditelnost poškrábání.

Jak opravit strop v paneláku?

V panelákovém bytě se občas můžete setkat s tím, že mezi panely na stropě je viditelný přechod. Jak se dá podobný problém vyřešit?

Jak opravit praskliny na stropě?

Prasklý strop představuje nepříjemný problém mnoha majitelů nemovitostí. Jak na účinnou opravu?

Jak dokonale opravit děravý okap?

Nejprve si povězme fakt, že k perfektní funkčnosti střechy patří i správný okapový systém. V dnešní době máme na výběr z mnoha materiálů, které se klidně i společně mísí. Vybrat si můžete od klasických plechových okapů, přes různé slitiny kovů, hliníkové okapy až po plastové. Není výjimkou, že někteří volí i možnost kombinace plastu a kovu.

Jak opravit propadlou zámkovou dlažbu u chodníku?

Nejste spokojeni se vzhledem své zámkové dlažby? Potřebujete opravit propadlé nebo naopak vystouplé části chodníku? Bortí se vám příjezdová cesta? Dělají se vám na dlažbě louže vody po dešti? Zřejmě nastal čas na opravu. Nemějte obavy, se všemi těmito problémy si dokážete poradit sami.

Jak opravit betonový bazén?

Pomalu, ale jistě přichází léto. Se zvyšujícími se teplotami a slunečními paprsky pro mnoho z nás přichází i období přípravy bazénu na nadcházející letní sezónu. Kromě provedení klasického čistění je však potřeba bazén rovněž důkladně překontrolovat, abychom zavčasu odhalili jeho případné poškození.

Jak opravit opadanou omítku?

Jestli jste na své fasádě zaznamenali nějaké poškození, jako jsou trhliny, vypoukliny či plochy opadané omítky, začněte řešit opravu. Poškození má jistě nějakou příčinu, a tu bude třeba odhalit. S opravou není vhodné dlouho otálet, neboť do zdiva může proniknout vlhkost, s ní související plísně a škoda může nepříjemně narůstat.

Jak opravit propadlé kanalizační potrubí?

Kanalizační potrubí je v současné době snad již základem každého obydlí. Neobejdeme se bez něho stejně tak, jako bez elektřiny či bez vody. Dá se říci, že díky němu je náš život i mnohem snazší. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy kanalizační potrubí nefunguje tak, jak by mělo. Závady na kanalizaci rozhodně nejsou žádnou příjemnou záležitostí. Čas od času se s nějakou poruchou však setká téměř každý z nás. Může se jednat o banalitu či závažnější problém.

Jak opravit praskání sádrokartonu?

Sádrokarton patří k nejčastěji používaným materiálům při stavbě novostaveb i při rekonstrukci starších domů. Jeho použití je ideální i při rekonstrukci bytových jader. Montáž sádrokartonu by se měla provádět odborně. Správně montovaný sádrokarton by nám měl vydržet poměrně dlouhou dobu v perfektním stavu. Při nesprávné montáži se vystavujeme riziku rychlejší únavy materiálu a samozřejmě i nejrůznějším vadám a poškozením.

Jak opravit zatékání u venkovních parapetů?

I tak zdánlivě obyčejná a jednoduchá věc jako parapet vyžaduje dodržení určitých zásad při instalaci. Jinak nemůže plnit svou funkci. Co způsobují nevhodně navržené parapety a jak se tomu vyhnout?

Kdy je nejlepší čas na servis komínu?

Péče o komín je stejně tak důležitá jako pravidelná péče o celý dům. Nemít revizní zprávu může znamenat velký problém, zejména pokud dojde k požáru. Každý majitel domu, by měl nechat komín pravidelně zkontrolovat kominíkem v zákonem stanovených intervalech. Otázkou však zůstává, kdy je nejlepší čas na servis komínu?

Jak opravit prošlapané schody?

Schody, které sloužily dlouhá léta, již pravděpodobně dosloužily? Není potřeba dělat rovnou celé nové schodiště. Prošlapané schody lze svépomocí opravit. Postačí na to trocha volného času, šikovnosti a také to, že si přečtete tento článek.

Jak opravit poškrábané dřevěné schodiště?

Poškození jakýchkoli schodů je postupem času nevyhnutelné, nejvíce trpí tzv. stupnice. Týká se to i schodišť dřevěných, přestože dřevo se jinak řadí mezi velmi kvalitní materiály s dlouhou životností. Naštěstí je možné je zrenovovat, což je nutné nejen z důvodů estetických, ale taktéž i bezpečnostních. Jakým způsobem?

Jak opravit poškrábaný nábytek?

Nábytek má tu nepříjemnou vlastnost, že i při sebevětší opatrnosti se na něm tu a tam objeví škrábance či jiná drobná poškození. Pokud máte doma děti, je to jen otázkou času. Většinou se to povede na místě, které je viditelné na první pohled. Ale to není důvod k nákupu nového nábytku, škrábance se dají opravit.

Jak vybrat olejovou lazuru na dřevo?

Aby vám váš zahradní ale i domácí nábytek, dřevěné dekorace nebo plot vydržel co nejdéle, musíte se o dřevo umět postarat. Ta správná olejová lazura dřevu dodá hezkou barvu, zvýrazní jeho strukturu, ale především ho ochrání před nepříznivým vlivem vlhka, slunečního záření nebo naopak mrazu, zabrání vzniku plísní a odpuzuje dřevokazný hmyz. Díky tomu se životnost dřeva prodlouží až o několik desítek let.

Jak opravit tekoucí radiátor?

Radiátor je v současnosti nezbytnou součástí téměř každého domu i bytu. Ať už máte článkové, nebo modernější deskové, klasické litinové či ocelové, nebo hliníkové nebo měděné, může se stát, že vám z něj někde začne unikat voda. Mohou to být jen kapky, nebo rovnou pramínek, v každém případě je třeba radiátor opravit, jinak nebude pořádně hřát a vy budete běhat sem tam s umyvadlem nebo hrnečkem a odstraňovat následky.

Jak opravit lino?

Známe to všichni, občas něco upadne na podlahu asi úplně každému. Někdy to zůstane bez následků, jindy si na podlaze objeví rýhy, škrábance i jiná poškození. A to platí zvlášť o podlahových krytinách z měkčích materiálů, jako například na linoleu. Případně potřebujeme změnit rozestavění nábytku a na místě bývalé skříně či postele nám zůstanou v linu dolíčky po nožičkách.Problém můžete vyřešit buď radikálně, to znamená výměnou celé podlahy, nebo lino opravit. Jak na to?

Jak vyměnit dřevěný práh u vnitřních dveří?

Existuje obrovské množství stavebních procesů, ke kterým je zapotřebí přivolat specializovanou společnost nebo přinejmenším zkušené pracovníky. Pak se však setkáváme i s takovými úkony, u nichž je přítomnost využití předražených služeb spíše na obtíž a dají se zvládnout svépomocí. Jednou z takových záležitostí je i výměna dřevěného prahu u vnitřních dveří. V našem informativně pojatém článku se zaměříme na přesný postup, po jehož přečtení se stanete v této oblasti natolik zkušenými, že celou realizaci zvládnete bez jakékoliv pomoci. Tento podrobný návod je určený všem majitelům klasického dobrého dřevěného prahu.

Jak na opravu betonových mazanin?

Nejdříve si popíšeme co je to betonová mazanina? Z názvu je patrné, že pro výrobu mazaniny použijeme betonovou směs. Tato směs by neměla obsahovat mnoho vody. Proč? Protože by pak podlaha nemusela být ideálně rovná. A taktéž příliš „suchá“ směs snížuje pevnost betonu.