Betonová podlaha může taktéž podlehnout pověstnému zubu času. Jakým způsobem jí vrátit někdejší vzhled? Jak se dá opravit?
Betonová podlaha může taktéž podlehnout pověstnému zubu času. Jakým způsobem jí vrátit někdejší vzhled? Jak se dá opravit?
Betonové podlahy jsou známé svou pevností a odolností, nicméně i v tomto případě může dojít časem k jejich znehodnocení. Zodpovědná je za to především intenzivní zátěž včetně mechanického poškození, jež může být vyvoláno například pádem těžkého předmětu, ale také vystavení povětrnostním vlivům. I betonovou podlahu je ale možno opravit.
Kriticky důležité je betonový povrch renovovat, pokud se na něj chystáme položit podlahovou krytinu, což může být například keramická dlažba, PVC, vinyl či akrylát. Tyto soudobé podlahy mají značné nároky na kvalitu provedení. Není-li podkladová vrstva adekvátně soudržná, hrozí pozdější poškození. V konečném důsledku by tak mohlo být pokládání zcela zbytečné.
Poškození menšího rozsahu v těchto případech není nutné opravovat. K vyrovnání dojde aplikací samonivelační stěrky. Ty tvoří roznášecí a vyrovnávací podklad pod vrchní nášlapné vrstvy. Běžně se dělí na cementové nebo na bázi tzv. alfa sádry, což je moderní materiál na bázi síranu vápenatého.
Opravitelné jsou betonové povrchy téměř vždy. A prakticky ve všech případech se to navíc ve srovnání s celkovou výměnou podlahy i vyplatí. Výjimku tvoří trhliny vycházející z hloubky betonu nebo vlhkost.
Vhodně provedená oprava je tedy důležitá nejen z hlediska estetického, ale i ekonomického a bezpečnostního. Veškeré výtluky, vydrolené hrany, rohy a další nedokonalosti je potřeba včas zlikvidovat. Vhodný prostředek volíme především podle toho, zda se zamýšlená renovace bude realizovat v exteriéru nebo interiéru.
Stěžejní je především důkladná příprava. Pryč musejí veškeré nečistoty, prach, barevné nátěry i zbytky omítky. Povrch je zapotřebí pečlivě očistit, vysát a zbrousit. Před aplikací opravné směsi je třeba podklad i mírně navlhčit, čímž zajistíme lepší přilnutí opravné směsi.
Obecně lze říci, že pro opravu poškození menšího rozsahu dobře slouží jednak epoxidy. Epoxidová pryskyřice představuje druh polymeru, který se používá k lepení a vytvrzování povrchů. Stejně tak lze využít dvousložková cementová lepidla případně tmel.
V Česku existuje hned několik produktů vhodných pro tyto účely:
BETON FIX
SPRAVBETON
ARDEX B 16
WATCO Flowpatch
webercolor POLY
Univerzálně použitelný pro exteriéry i interiéry je chemický systém na bázi polyesterové pryskyřice, který nabízí především možnost rychlých oprav povrchu. V tuzemsku je uváděn pod názvem BETON FIX a distribuuje jej známá značka Den Braven.
Stejně tak je na trhu dostupná jednosložková suchá maltová směs určená zejména na opravy poškozených betonových a železobetonových horizontálních povrchů a podlah. Prodává se pod obchodním názvem SPRAVBETON od dodavatele HASOFT.
Produkt ARDEX B 16 (výrobce ARDEX) je na trh dodáván coby opravná sanační malta na betony s ochranou proti korozi. Podle výrobce je určen do exteriéru i interiéru a nabízí odolnost vůči mrazu, posypovým solím a sulfátům. Také je bez obsahu bez chloridů.
V tomto případě se jedná o opravnou betonovou maltu z dílny značky Watco, která je určena pro vyplňování otvorů, výtluků a děr v betonu, v exteriéru i interiéru. Vyznačuje se snadnou použitelností a rychleschnoucí recepturou. Ke stěžejním vlastnostem se řadí i vlákny vyztužená receptura pro větší pevnost.
Jednosložkový lepicí tmel na bázi MS polymeru dodává Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ. Výrobce v tomto případě uvádí, že opravovat lze s pomocí tohoto výrobku prokazatelně staticky dotvarované trhliny, které je možno vytmelit. Výtluky či jiné plošné defekty se vyspravují za pomocí weberbat opravné hmoty.
Obecně je možné říci, že dvousložkové epoxidové plnivo lze využít pro opravy trhlin, lézí a otvorů. Betonová malta je určena primárně pro opravu prasklin. V případě jednotlivých produktů je ale vždy potřeba řídit se konkrétními instrukcemi ustanovenými výrobcem.
Ten určuje způsob aplikace, příslušný poměr, v němž se má mísit základní surovina s vodou, ale také například provozní teplotu nebo dobu, po které je již opravený povrch již vytvrzený a také pochůzný. Stejně tak je v návodu k použití orientačně uváděna i spotřeba, což nám umožní správně při nákupu určit potřebný počet balení výrobku.