Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Co dělat, když drhne okno?

  

V průběhu užívání a i tím, že si časem okno „sedá“ se může stát, že začne drhnout. Okna se hůř zavírají, někdy se musí s tahem otevřít, jednoduše jde o nevhodný kontakt okna a rámu. Pokud máte okna v záruční lhůtě, je vhodné zavolat odborný servis a nechat okna seřídit. Ale některé závady s drhnutím okna můžete snadno zvládnout i sami.

Jak postupovat, když je okno sedlé

Na pozvednutí rámu okna stačí seřídit pant oken. Ze spodního vnějšího pantu odejměte ochranný kryt a do otvoru (je tam jen jediný vhodný) vložte imbusový klíč. Jeho mírným otáčením směrem vlevo můžete zvednout o několik milimetrů okno nahoru.

Obdobně postupujte na snížení rámu okna. Využijte zase naopak horní pant a stejným způsobem po odstranění ochranného kryt, akorát směrem doprava upravte libovolně výšku okna na požadovanou hodnotu.

Když drhne okno na straně kliky

I v tomto případě můžete celkem jednoduše upravit výšku rámu. Tuto část okna ovlivňuje nastavení vnitřního kování. To znamená, otevřete okno a imbusovým klíčem zvyšujte nebo snižujte polohu z vnitřní strany pantů. Opět je možné u pantu nahoře i dole.

Drhnutí okna kvůli klice

Klika nezřídka také způsobuje drhnutí okna. Je totiž častým užíváním více namáhána a potřebuje proto větší péči.  Můžete ji utáhnout nebo povolit. No, a když je poškozená přímo ji vyměňte. Uděláte to tak, že poodsunete plastový kryt, takže se vám odhalí skryté kování - a zde utáhnete nebo povolíte šrouby, které ji drží na rámu okna.

Nedostatek maziva

Rámy oken a všechny pohybové mechanismy je třeba pravidelně, pokud možno alespoň jednou ročně, promazat. Drhnutí okna často způsobuje právě nedostatek maziva. Na promazání můžete použít speciální oleje, ale nejvíce se osvědčí ty s jednoduchou aplikací, díky které můžete mazivo nastříkat přímo na ošetřovanou plochu. Olej si sám najde cestu do mechanismu okna. Při použití zároveň zabráníte nechtěnému nanesení oleje na jiné plochy (třeba na stěnu, odkud se pak olej hůř dostává).

Důsledná čistota

A v neposlední řadě je třeba zmínit, že také usazování nečistot, prachu, nebo třeba i hmyzu může být důvodem, proč okna drhnou. Okna je třeba pravidelně čistit a udržovat, aby se zabránilo jejich poškození a prodloužila se jejich životnost.

Stará okna drhnou také z jiných důvodů

Klasická dřevěná okna mohou drhnout i z dalších důvodů. Třeba kvůli zatečení vody. Dřevo může zvětšit svůj objem a nedovírat. Často bývá důvodem i nový nátěr (barva nebo lak ve velké vrstvě). V obou případech je možné konkrétní plochu upravit třeba zabroušením.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články