Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak opravit betonový bazén?

  

Pomalu, ale jistě přichází léto. Se zvyšujícími se teplotami a slunečními paprsky pro mnoho z nás přichází i období přípravy bazénu na nadcházející letní sezónu. Kromě provedení klasického čistění je však potřeba bazén rovněž důkladně překontrolovat, abychom zavčasu odhalili jeho případné poškození.

S opravami se nevyplatí otálet

Pokud je Váš bazén jakkoliv poškozen, nevyplatí se s opravami vyčkávat na vhodnější období. Neřešené poškození se může dále rozšiřovat a následná oprava bude fyzicky i finančně náročnější. V těch nejhorších případech může hrozit např. i nebezpeční úrazu při vodních radovánkách. U nafukovacích a plachtových bazénů lze poškození poznat poměrně jenoduše. Pokud je některá vrstva bazénu porušená, poznáte to většinou pouhým pohledem. Z bazénu může v těchto případech např. unikat voda. U nafukovacího bazénu si rovněž všimneme jeho samovolného vypouštění. U těchto typů bazénů stačí, ve většině případů, použít speciální záplaty, které jsou určeny k opravám daného materiálu. Samostatnou kategorií bazénů, co se oprav týče, představují bazény betonové. Ke zjištění jejich poškození je nutné vynaložit více úsilí. některé vady mohou být velice zřetelné, ale jiné mohou být tak drobné, že si jich na první pohled nevšimneme. 

Poškození bazénu může být různé

Jak již bylo zmíněno výše, některých závad si můžeme všimnout již na první pohled, a to např.: 

  • velikých trhlin,  
  • odpadlého materiálu,
  • vytvoření nejrůznějších děr,
  • úniku vody.

Dále pak existují i taková poškození, kterých si na první pohled všimnout nemusíme, a to např. drobné netěsnosti či menší praskliny. Je ovšem třeba se zabývat i těmito vadami, které by v konečné fázi mohly způsobit větší poškození.

Jak poškození bazénů vzniká?

Pečlivě se o bazén staráte, ale najednou se Vám objeví praskliny či netěsnost? Nezoufejte, jedná se o poměrně běžné vady, které lze snadno vyřešit. Ať už se jedná o bazén betonový či nafukovací, drobným závadám se zcela vyhne málokdo. Vlivem nepříznivého počasí, ale i stáří, se materiál postupně unavuje a dochází k poškození. U betonových bazénů mohou mít vliv na poškození mrazy. Některé závady si můžeme způsobit i svým vlastním zaviněním, a to např. protržení bazénu, praskání konstrukce atd. V mnoha případech lze poškození předcházet pravidelným kontrolováním stavu a prováděním drobných oprav.

Jak opravit betonový bazén

Důležité je objevit i příčinu, která mohla poškození způsobit. Praskliny se mohou objevit při sesedávání materiálu nebo okolního prostředí. Únik vody může být způsobený i závadou na potrubí. Abyste napříště mohli těmto poškozením předcházet, je vhodné se zabývat i příčinou jejich vzniku. Mohlo být poškození způsobeno nevhodným využíváním či zacházením?

Každopádně, drobné opravy nejsou extrémně náročné a zvládne je prakticky každý domácí kutil. Vzhledem k tomu, jaké se k opravám používají materiály, je třeba počítat s tím, že perfektní vyschnutí může nějakou dobu zabrat a Váš bazén můžete být nějaký čas mimo provoz. Věřte však, že řešení daného problému již v jeho počátku je v tomto případě tím nejvhodnějším řešením. Oprava prasklin probíhá tak, že se trhlina vyškrábe, čímž se zvětší, a následně se zadělá vhodným materiálem. Při opravě potrubí se doporučuje nejprve vyměnit těsnění  případně i část poškozené trubky.

Materiály vhodné pro opravu bazénů

Při výběru konkrétního opravného materiálu je třeba myslet na to, aby tento nepřipouštěl vodu. Materiál se vždy vybírá podle povrchu opravovaného místa a měl by být k tomuto účelu určený. Nejběžněji se používají:

  • speciální bazénové stěrky,
  • cementové stěrky,
  • určitý typ pryskyřice. 

Při opravě bazénu nezapomeňte na to, že vždy důležité uvést povrch do takového stavu, kdy nebude vsakovat vodu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1.62/5 (13 hlasů)





Související články