Vady trávníku a jejich příčiny
Trávník může vykazovat vady různého druhu – některé z nich jsou relativně triviální a vyžadují pouze okamžitý zásah dosetím, jiné jsou náročnější a způsobené škůdci jež se živí stébly.
Příčiny vad trávníku
Vady trávníku mohou mít různé původce. Podle typu původce rozlišujeme vady způsobené biotickými a abiotickými faktory. Abiotické faktory obvykle zahrnují:
- povětrnost a její nedostatečnou kompenzaci – dlouhodobé sucho nebo naopak deště, mráz, vysokou vlhkost vzduchu apod., nadměrné nebo nedostatečné zalévání
- vsakování škodlivin – vedle syntetických látek, které se mohou rozlít na větších plochách a způsobit tak holá místa se může jednat i o nadměrné používání ošetřujících látek, které mají za úkol zajistit prevenci infekčních onemocnění či napadání biotickými škůdci (pesticidy, fungicidy, insekticidy) či podpořit růst trávníku (hnojiva)
- mechanické poškození – nevhodná úprava zařízení pro sekání, která narušuje strukturu stébla
Biotické faktory obecně zahrnují působení různých druhů škůdců, ať už se jedná o velká zvířata nebo drobný hmyz či infekce. V tomto směru jsou rozlišovány vady zapříčiněné:
- živočichy – může se jednat o větší doma chované živočichy (psy, kočky, domácí zvířata a drůbež), ale také o živočichy divoké (krtci, hraboši nebo škodlivý hmyz)
- neinfekční vady – nejčastěji se vykytují místa porůstaná mechy nebo řasami, které mají tendenci se usazovat na půdě se specifickými vlastnostmi
- infekční onemocnění – zahrnují napadání stébel různými druhy plísní a bakterií, proti nimž je nutné zakročit odpovídajícím způsobem
Vady trávníku
Konkrétní vady trávníku se projevují především vizuálně, a to buď snižováním kvality z hlediska barvy a mechanické pevnosti stébel, nebo výrůstky či specifickými infekčními projevy. Poškozený trávník je obvykle rozeznatelný na první pohled – standardně rozeznáváme následující druhy vad:
- zaplevelený trávník – kromě homogenních stébel, která byla zaseta, se na ploše trávníku vyskytují také jiné divoké druhy
- přerostlý trávník – trávník, u nějž bylo vynecháno jedno nebo více sekání
- řídký až pelichající trávník – hustota porostu není dostatečná nebo došlo k jeho poškození působením živočichů
- trávník s nezdravou barvou nebo skvrnami – ty mohou být způsobeny nedostatkem vhodných živin nebo infekčními onemocněními
- stébla rostou v nehomogenních drnech – jejich síla, délka nebo směr růstu nevykazují dostatečnou jednotnost
- trávník vykazuje pomalý růst – doba růstu a mohutnění stébel je velmi dlouhá
- trávník je slabý – stébla nemají dostatečnou pevnost a mají tendenci při zátěži sléhat
Charakteristické faktory půdy podporující vznik vad trávníku
Kromě původců, jejichž působení přímo ovlivňuje kvalitu trávníku, napomáhá vadám trávníku také prostředí. Nejčastěji se jedná o následující problémy:
- pH půdy – příliš vysoké pH půdu okysličuje a napomáhá rozšiřování plevele, naopak nízké pH způsobuje, že se živiny v půdě neudrží a trávník není dostatečně vyživován a proto řídne
- nevhodné složení půdy – půda by měla obsahovat vhodné složení minerálů, které pomáhají trávník vyživovat, důležité je dodávat půdě dostatek živin prostřednictvím hnojiv obsahujících dusík, síru, mangan, železo, zinek, draslík, měď a další, jež zajišťují odolnost travin vůči působení biotických škůdců, a také optimální rychlost růstu a zdravou barvu – obvykle stačí hnojit běžnými směsmi a podle pokynů výrobce, vhodné je také provést před sadbou diagnostiku půdy, nadměrné hnojení totiž může mít opačný efekt
- nedostatečné provzdušnění půdy – před výsadbou by měla být půda připravena nejen hnojením, ale i provzdušněním (používá se vertikutátor), v průběhu růstu je pak dobré jej prořezávat a pravidelně kosit, aby se vzduch dostával také k nově vyrůstajícím stéblům
- půda je příliš vlhká až podmáčená s nedostatkem slunce – tento aspekt podporuje růst řas a mechu, ale také rozvoj infekčních chorob
- půda je příliš suchá – v takové půdě naopak nerostou dostatečně silná stébla, je potřeba ji dostatečně zavlažovat
Opravy trávníku
Pokud se potýkáte s některou z uvedených vad trávníku, je vhodné na něm provést odpovídající opravy. Ty se obvykle aplikují podle toho, jaké vady lze pozorovat a jaký je jejich rozsah. Primárním krokem je vždy posouzení konkrétní vady a případná úprava složení půdy. Pokud je poškození většího rozsahu, přistupuje se k použití náročnějších přístupů.
Opravy zapleveleného trávníku
Zaplevelený trávník, nebo trávník, na němž se vytváří mechy a řasy, je nutné ošetřovat především s ohledem na složení a charakteristiky půdy. Obvyklým důvodem výskytu těchto neduhů je buď příliš okysličená nebo příliš vlhká půda. Obnova zdravého trávníku pak vyžaduje následující kroky:
- Odstranění mechu a odumřelého plevele.
- Úprava pH půdy vhodnými prostředky, odvodnění a případné provzdušnění holých míst (na jaře je nutné půdu provzdušňovat kompletně)
- Pohnojení vhodnou směsí a aplikace pesticidu.
- V stinných místech zkombinovat traviny pro tyto lokality, aby zabránily opětovnému návratu mechu.
Opravy přerostlého trávníku
Pokud trávník přeroste, protože nebyl v pravidelných intervalech pokosen, je potřeba jeho opravu provést postupně, tzn. není možné trávník zkrátit na běžnou délku. Oprava takového trávníku vyžaduje:
- Pokosení v několika fázích (s kratším intervalem mezi jednotlivými sečemi).
- Po pokosení na původní délku se provede provzdušnění a prořez.
- Pokud je na některých místech řídký porost, zapískuje se a provede se přísadba.
- Poté se trávník pohnojí vhodnými přípravky.
- Následná péče je pak prováděna dle klasického postupu.
Opravy řídkého trávníku
Objevují-li se v porostu pelichající místa nebo lokality s menší hustotou, nebo je-li trávník pravidelně vystaven působení nežádoucích živočichů, kteří po sobě zanechávají holá místa, je v první řadě nutné odstranit prvotní příčinu jejich vzniku. Následně je možné začít jeho obnovu. Místa, kde nepůsobí živočichové, ale půda je neúrodná, vyžadují odebrání několika svrchních vrstev a zasypání novou půdou, do nichž je provedena výsadba. Standardně se provádí provzdušnění, pohnojení a přísadba na potřebnou hustotu.
Opravy nezdravého trávníku
Trávníky napadené infekcemi je potřeba ošetřovat podle toho, jaký typ infekce je zasáhl. Obvykle se v takovém případě aplikují nejdříve fungicidy, které odstraní zárodky plísní. Následně je potřebné aplikovat vhodnou prevenci, kterou je především úprava charakteristik půdy, tzn. provzdušnění a případné zapískování, které podpoří odvod vody. Velmi důležité je také aplikovat vhodná hnojiva – v tomto případě především draselná, a také vysévat typ travin, který je určen pro konkrétní podmínky.
Opravy trávníku nehomogenního, pomalu rostoucího nebo slabého
Vyznačuje-li se trávník především mechanickými nedostatky, je to zpravidla způsobeno nevhodnou péčí. Nehomogenní a pomalu rostoucí trávník má zpravidla málo vzduchu nebo je mu dodáváno nadměrné množství živin. V takovém případě je potřeba provést prořezání a úpravu hnojivové směsi. Slabá stébla obvykle trpí nedostatkem vody a je potřeba upravit způsob závlahy.
Cena opravy trávníku
Náklady na opravy trávníku vyplývají především z náročnosti úkonů. V některých případech je potřeba provést pouze jednorázovou operaci, která zajistí odstranění vady, udržování stavu trávníku pak nevyžaduje speciální prevenci. Obecně ovšem opravy trávníku vyžadují využívání speciálních přípravků a také nástrojů (nejčastěji se jedná o zmíněný vertikutátor, který však obvykle mívají majitelé trávníku k dispozici, případně o náročnější zařízení pro odstraňování vysokých trav). Standardně lze počítat s náklady na přísadbu, vhodné hnojivo či nějaké doplňující nástroje.
Orientační ukázky cen (rok 2023). Tyto ceny je potřeba brát s rezervou, jelikož každá firma má odlišné ceníky. Velkou roli hraje i místo. Ve větších městech počítejte s vyšší cenou.
- Postřik proti plevelům 3-8 Kč / m2
- Dosetí travního semene 2-14 Kč / m2
- Hnojení 5-9 Kč / m2
- Vertikutace 2-8 Kč / m2
- Posečení nízké trávy 1-3,5 Kč / m2
- a další práce ...
Do ceny se dále promítá: doprava, konzultace, materiál, velikost a složitost opravovaného trávníku. Nejpřesnější cenu obdržíte při zadání poptávky přímo firmě, která je vaší zahradě nejblíže.