Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat olejovou lazuru na dřevo?

  

Aby vám váš zahradní ale i domácí nábytek, dřevěné dekorace nebo plot vydržel co nejdéle, musíte se o dřevo umět postarat. Ta správná olejová lazura dřevu dodá hezkou barvu, zvýrazní jeho strukturu, ale především ho ochrání před nepříznivým vlivem vlhka, slunečního záření nebo naopak mrazu, zabrání vzniku plísní a odpuzuje dřevokazný hmyz. Díky tomu se životnost dřeva prodlouží až o několik desítek let.

Kde použít olejovou lazuru a kde zvolit spíše lak?

Lak se od olejové lazury liší tím, že úplně pokryje dřevo a v podstatě mu zabrání v dýchání. Když pak dřevo vlhne, špatně vysychá a lak praská. Lak se proto hodí spíše do interiéru nebo na suchá místa. Olejová lazura je zase ideální pro exteriér. Vsákne se do dřeva a přitom mu dovolí dýchat, za prudkých teplotních změn v okolí proto nezpůsobí dřevu žádné potíže. Hodí se ale i do interiéru, a to především pokud chcete vdechnout nábytku staronový vzhled ideální pro chaty a renovování nábytku po babičce. V takovém případě sahejte po odstínech bílé, dokonce i existují lazury k tomu přímo určené.

Rozdíl olejové lazury od té klasické

Klasické lazury se dělí na tenkovrstvé a silnovrstvé podle toho, jak moc se vpíjí do dřeva a jak dlouho vydrží. Ta olejová však nese výhody obou těchto typů. Mají vysoký obsah sušiny - té aktivní ochranné látky, proto dodají dřevu vysokou ochranu, a pronikají hluboko pod povrch. Za dlouhé životnosti přitom stačí pouze jeden nátěr, a proto vám ušetří čas i peníze. K tomu navíc nemusíte čekat, až vám dřevo pořádně vyschne, lze ji použít i na čerstvé.

Na co si dát pozor

Při výběru lazury musíte respektovat, pro jaký druh dřeva je lazura určená. Jiné dřevo jinak saje, a tak byste mohli být nemile překvapeni, že vám lazura došla už v polovině práce. Měkké dřeviny, jakými jsou například jehličnany nebo některé listnaté stromy, jako je lípa, topol nebo vrba, sají více lazury. Tvrdé dřeviny jí spotřebují méně.

Téměř všechny lazury, jak venkovní, tak vnitřní, mají ochranu před UV zářením. Ty určené pro exteriér však mají navíc ochranu proti plísním a vlhkosti, a proto nepoužívejte interiérovou lazuru na plot nebo venkovní nábytek. Naopak to však již nevadí. Také se nenechte zmást barvou na plechovce, ta vaše výsledná se může lišit právě například podle druhu dřeva. Pokud vám proto na barvě záleží, vždy se poraďte v prodávajícím. V obchodech navíc často mají vzorník dané lazury pro jednotlivé druhy dřeva.

Nejvíce hleďte na obsah sušiny

Účinnost lazury se obecně dá určit podle množství obsažené sušiny. Nejspíše se při zjišťování tohoto údaje celkem nahledáte, v internetových obchodech často uveden není, ale na obalu je uveden vždy. Kvalitní olejová lazura vás sice bude stát více peněz, avšak déle vydrží, a proto se vyplatí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články