Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit prošlapané schody?

  

Schody, které sloužily dlouhá léta, již pravděpodobně dosloužily? Není potřeba dělat rovnou celé nové schodiště. Prošlapané schody lze svépomocí opravit. Postačí na to trocha volného času, šikovnosti a také to, že si přečtete tento článek.

Dřevěné schody

Jestliže máme schody vevnitř v bytě či domě, v drtivé většině se jedná o schody dřevěné. A to je dobře, protože dřevo hřeje, je to živá energie v domě a hlavně je praktické, protože se dobře opravuje.

Problém se schody může být různého charakteru. My si probereme jak opravit ty nejčastější. Uvidíte, že to není žádná velká věda.

Povrchové poškození plochy schodu

Jde jak o sešlapané schody, tak i o nějaké drobné rýhy a podobná poškození. Takové místo je potřeba:

  1. zbrousit, aby rozdíl mezi propadlinou a zbytkem schodu nebyl tak veliký. Na to můžete použít pilník, nebo jiný manuální způsob, rozhodně se vám ale vyplatí elektrická bruska, abyste se moc nenadřeli.
  2. Omýt horkou vodou, můžete do ní přidat trošku sody. Ale opravdu pečlivě!
  3. Vyrovnat epoxidovou pryskyřicí, do které přidáte piliny ze stejného dřeva, z jakého je i zbytek schodů. Opravdu místo jen vyrovnejte se zbytkem, snažte se pracovat pečlivě a přesně, ušetříte si tak práci se závěrečným broušením.
  4. Nechat zatuhnout pryskyřici. To bude trvat minimálně 24 hodin, ovšem bude jen dobře, když jí necháte víc času. Přece jen chceme, abyste za chvíli nemuseli opravovat znovu. Než hmota zatvrdne, zabezpečte schody tak, aby po nich nikdo nechodil. Klidně ať spí obyvatelé patra jednu noc ve spacáku v kuchyni.
  5. Zbrousit ztvrdlou pryskyřici na úroveň schodu. Je to neuvěřitelné, ale zvýší-li se výška schodu byť jen o 2 mm, budete neustále zakopávat. Na zabroušení je nejvhodnější skelný papír.
  6. Finální zkrášlení. Samozřejmě nechceme schody každý pes, jiná ves. Proto ve finále ještě schody nalakujeme barvou co nejpodobnější zbytku. Anebo, pokud opravujete celé schodiště, můžete tento moment využít ke své kreativitě. Život je změna, tak proč nezměnit i barvu schodů?

Poškozená hrana schodu

Právě hrana je vlastně nejzatěžovanější částí schodu. Podle toho taky může po delší době užívání vypadat. Pojďme si říct, jak naložit se schodovou hranou v opravdu žalostném stavu.

  1. Onu zbědovanou hranu bude třeba odříznout. Pokud je to možné, odřízněte špičku až v místě, které je co nejpodobnější výškou výšce schodu.
  2. Nahradíme špici schodu novou lištou. Ta by měla být oříznutá tak, aby byla stejně dlouhá jako původní špička a neměla by převyšovat zbytek schodu. Tuto lištu následně přišroubujeme ke schodu.
  3. Mezi lištou a zbytkem schodu nám vznikne rýha, se kterou si poradíme opět pryskyřicí a pilinami jako ve výše uvedeném návodu.

Výměna celého stupně

Může se vám ale také stát, že je schod tak poškozený, že je budete muset celý vyměnit. I tento úkon hravě zvládnete sami.

  1. Kdo je připraven, není zaskočen. Proto si schod napřed pečlivě změřte a připravte si desku se správnými rozměry. Ty by se daly sice upravovat na již upevněném schodě, ale proč si to dělat složitější, když to jde snadno? V ideálním případě byste měli použít stejné dřevo, ze kterého je postaveno celé schodiště. Nejen kvůli estetické stránce, ale také kvůli vlastnostem dřeva a odolnosti.
  2. Další postup záleží na tom, jak je schod upevněn. Jestliže je jen přišroubován k liště, máte vyhráno. Prostě jej odšroubujete a našroubujete nový. Pokud je ovšem zapuštěn do schodnice, bez pilky a trochy šikovnosti to nepůjde. Desku odřízněte co nejtěsněji u schodnice.
  3. Připevněte k ní lišty a upravte novou desku tak, aby co nejlépe sedla do svého nového působiště. Pak už jen stačí připevnit ji k zabudovaným lištám.
  4. Nakonec už vás čekají jen estetické práce, jako je natření nového schodu stejnou barvou, jakou má celé schodiště a už je to uděláno, už je to hotovo.

TIP: Pokud vyměňujete schod poněkolikáté, zkontrolujte ještě stav lišt a případně je vyměňte také.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články