Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Vrzání parket - příčiny a způsoby oprav

  

Existuje mnoho věcí, které ve starším domě působí nemalé obtíže a určitou nervozitu obyvatel. Jedním z nich je i vrzání parket, které je nepříjemné především v nočních hodinách, kdy je každý zvuk slyšet o mnoho více a může probudit nejen spící děti, ale i rozštěkat vašeho domácího mazlíčka. Nepříjemností s vrzajícími parketami může být opravdu hodně, proto jsme se rozhodli sepsat článek, který řeší příčiny a způsoby oprav vrzajících parket

Příčiny vrzání parket

Asi se shodneme, že vrzání parket je velmi nepříjemné a bojovat s ním není jednoduché. Na samotném začátku je třeba odhalit příčinu, která vede k tomuto problému. Důvody jsou v naprosté většině pouze dva:

 • Vysychání dřeva - v tomto případě se parkety začnou smršťovat a dochází k jejich tření, čímž vznikají nepříjemné až protivné zvuky
 • Zvětšující se vlhkost dřeva - vlivem vyšší vlhkosti dojde k rozšiřování mezer mezi parketami, přičemž efektem je opět nepříjemné vrzání

Zjednodušeně lze napsat, že dřevo je materiál, který stále tzv. pracuje tím, že reaguje na změny tepla a vlhkosti ve svém okolí. Jejich vlivem mění své parametry a může dojít k uvolnění parket z lepidlového lůžka. V tu chvíli jsou parkety drženy pohromadě jen díky péru a drážce, čímž je narušena jejich vzájemná fixace a dochází k nepřijatelnému vrzání podlahy. 

Ať už je vrzání podlahy způsobeno přílišným suchem nebo větší vlhkostí, tak existuje řada řešení, která pomohou problém odstranit. Pojďme se na ně podívat blíže. 

Způsoby oprav vrzajících parket

Vrzání parket je obtíž, kterou je možné napravit. Především u dílčích oprav je možné využít způsoby, které neznamenají obří investici, protože není třeba renovovat celou podlahu. My pro vás máme hned pět zaručených způsobů, které budou znamenat nejen klidný spánek, ale i život bez nervů. 

Prášek z grafitu

První možností, jak odstranit vrzání parket je grafitový prášek. Před jeho aplikací je třeba přesně určit místo, kde vrzání vzniká. Následně stačí grafitový prášek nasypat do rýh mezi parketami a vtlačit jej do míst spojů. Poté místo můžeme překrýt hadrem nebo utěrkou a několikrát se po něm projít tak, abychom na něj zatlačili celou svou vahou. Prášek tak pronikne hodně hluboko a vrzání ustane. V závěru parkety očistíme vlhkým hadrem, čímž zajistíme jejich opětovný lesk a čistotu. 

 • Rada našich babiček - místo grafitového prášku je možné použít nastrouhané mýdlo, které splní stejnou úlohu.

Podlepení parket

Druhou možností, jak odstranit nepříjemné vrzání parket je jejich podlepení. Tento způsob opravy je velmi účinný, protože "útočí" na samotnou podstatu vrzání podlahy. Postup je vcelku jednoduchý:

 • Vyhledejte uvolněné parkety
 • Provrtejte tyto parkety vrtákem o průměru 4 mm
 • Vstříkněte do otvorů polyuretanové lepidlo
 • Zatěžkejte opravené místo alespoň na půl dne tak, aby lepidlo vytvrdlo
 • Díry v parketách zakryjte akrylovým tmelem nebo voskem v odstínu parket

Přebroušení parket

Třetí možností, jak na vrzající podlahu je její přebroušení. Na první pohled složitější způsob opravy, který v závěru přináší nutnost použití laku. Postup je jednoduchý:

 • Nejprve podlahu připravte na broušení
  • důkladně zameťte
  • odstraňte postranní lišty
  • z místnosti odneste vše, co by na sebe mohlo poutat prachové částice
  • odstraňte z podlahy vyčnívající hřebíky, popř. hodně poškozené parkety vyměňte za nové
 • Podlahu zbruste - postupujte od nejhrubších po nejjemnější brusné papíry
  • Podlahu bruste rovnoměrně
 • Prach využijte jako výplň spár
 • Prach působí podobně jako grafitový prášek - zamezuje vrzání parket
 • Na závěr je důležité parkety ošetřit olejem a nalakovat, čímž se zvýší jejich odolnost vůči vnějším vlivům

Výhodou přebroušení parket je nepříliš vysoká finanční nákladnost a také malé nároky na zručnost. Nevýhodou může být vznikající prach, který může být problémem především pro alergiky. 

Přeložení podlahy

Čtvrtým způsobem opravy podlah, které začnou vrzat je přeložení. To je nutné v případech, kdy dojde k uvolnění hřebíků, kterými jsou parkety uchyceny. Pokud toto zjistíme, pak doporučujeme v místě vrzání podlahu rozebrat a parkety uchytit pomocí hřebíků, popř. speciálního lepidla. Jen díky lepidlu zajistíte to, aby nedocházelo k pohybům podlahy, parkety držely na svém místě a při chůzi se nebudete muset obávat nepříjemného vrzání. 

Nové parkety jako poslední způsob

Poslední možností, kterou lze využít, když vše ostatní selže, je nákup a pokládka nových parket. Pokud k tomuto sáhnete, pak je důležitý už samotný nákup nových parket, kdy doporučujeme nešetřit a zakoupit parkety z kvalitního severského dřeva. Ty skvěle odolávají všem vlivům z okolí a jejich údržba je nenáročná. A navíc se snadno pokládají, což je výhodou pro domácí kutili, kteří si chtějí poradit samostatně a nechtějí objednávat drahé řemeslníky. 

Na závěr

Vrzání podlahy není nic, co bychom chtěli zažívat každý den, proto je třeba jednat. V našem článku jsme přinesli několik možností, jak si lze s nepříjemným zvuky při chůzi po podlaze poradit. Snad jen poslední výměna podlahové krytiny je náročnější na zručnost i vaše finance. Ostatní v zásadě stojí jen pár drobných a s trochou zručnosti a umu si s tímto poradí i běžný domácí kutil. Tak neváhejte a pusťte se do toho - odměnou bude klidný spánek a komfortní chůze bez nepříjemných zvuků. 

 • Věříme, že vrzání podlahy pro vás s našimi radami nebude problémem, se kterým byste si neporadili. Bát se opravdu není čeho, dokonce si troufneme napsat, že odstranění vrzání podlahy může být zábavou. 
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články