JD Rea - článkyJaký štěrk pod zámkovou dlažbu?

Pokud se chystáte na zámkovou dlažbu, tak nesmíte podcenit přípravu a správnou volbu podkladních vrstev. Z dlouhodobého hlediska a z hlediska kvality je správné provedení podkladních vrstev v podstatě tou nejdůležitější fází výstavby, kterou v případě zanedbání nezachrání ani ta sebekvalitnější dlažba. Mezi základní podkladní vrstvy patří kamenivo, jehož správný výběr pro zámkové dlažby si zde ukážeme.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Z čeho stavět příčky

Vnitřní příčky, tedy vnitřní stěny se hodí stavět v případě, že dochází k úpravám vnitřního členění bytu, vzniku nových místností, jejich dělení a podobně. Abychom přesně určili, z čeho tyto příčky stavět, je nutné se nejdříve zamyslet nad tím, jaký charakter a účel budou plnit a jestli půjde o příčku trvalou nebo dočasnou.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na provizorní oplocení pozemku při stavbě domku?

Účelem dočasného oplocení pozemku je především zabránění přístupu na tento pozemek osobám, které k tomu nemají oprávnění. Tedy ochrana majetku a zároveň zajištění potřebné bezpečnosti na stavbě, neboť na zhotovitele stavby jsou z hlediska zajištění staveniště kladeny nemalé požadavky.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co je geometrický plán?

Geometrický plán je listina, kterou vyhotovuje geodet nebo geodetická kancelář. Geometrický plán slouží jako technický podklad pro zápis změny do katastru nemovitostí a bývá součástí právních listin, na jejichž základě se tato změna zapisuje (kupní smlouva, darovací smlouva, ohlášení dokončené stavby apod.).

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Kolik stojí zaměření pozemku a budoucí novostavby?

Cenu zaměření pozemku i novostavby ovlivňuje řada faktorů, a to zásadním způsobem. Při výběru geodeta, který tento úkon vykoná, je však vhodné brát zřetel i na jiné ukazatele, než je jen nejnižší cena. Volbu by měly ovlivnit i termíny a lhůty, jeho vytíženost a samozřejmě také případné recenze.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit asfalt?

Asfalt patří na silnice, chodníky a příjezdové cesty, a nikam jinam. Ale určitě se vám už někdy stalo, že jste vy nebo váš zvířecí miláček šlápli do rozteklého asfaltu, nebo že jste projeli opravovaným úsekem komunikace a části asfaltu se přilepily na karosérii vašeho auta, nebo se vám asfalt dostal i na oblečení, tašku a podobně. Asfalt je směs, kterou lze skutečně velmi těžko odstranit. A je celkem jedno, jestli jde o čerstvou nebo starou skvrnu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jakou vrstvu štěrku pod zámkovou dlažbu?

Nevíte, jaké podloží potřebuje zámková dlažba? Kolik vrstev, jaké kamenivo? Vše záleží na tom, pro jaký účel zámkovou dlažbu pokládáte. Tedy nejdůležitější je předpokládané provozní zatížení a samozřejmě také očekávaný vzhled. Tomu se přizpůsobí nejen tloušťka dlažby, ale také tloušťka podloží.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit dlažbu po spárování?

Stavíte si novou nebo renovujete starou koupelnu? Nová dlažba a obklady? Člověk má radost z šikovných řemeslníků, ale pokud po sobě důkladně neuklidí, může se radost změnit v noční můru. Zvlášť zaschlá spárovací hmota umí potrápit. Co s tím?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co jsou lodžie?

Pokud jste majitelem bytu, tak jistě víte, jak podstatné a účelné je využití každého místa, který byt nabízí. Jednou u velkých plusů bytů je, pokud je jejich součástí i balkon nebo lodžie. Perfektní relaxační místo, které vám zajistí příjemné výhledy nebo ničím nerušené posezení u kávy, sklenky vína či u dobré knihy. Balkony a lodžie mají také mnoho praktického využití a může se tak snadno stát, že se stanou nejmilejším místem vašeho obydlí.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zamezit pronikání hluku přes zeď?

Klid patří mezi základní požadavky na kvalitní bydlení. Nežádoucí hluk je samozřejmě logickým průvodním jevem současného vývoje civilizace. Zvuky a ruchy nás běžně provázejí na každém kroku. Ale přece jen aspoň doma chce mít člověk svůj klid a pohodu, aby mohl ničím nerušený odpočívat. Ale ani zde se hluku nevyvarujeme, proniká k nám z ulice i od sousedů. Co s tím?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak opravit propadlou zámkovou dlažbu u chodníku?

Nejste spokojeni se vzhledem své zámkové dlažby? Potřebujete opravit propadlé nebo naopak vystouplé části chodníku? Bortí se vám příjezdová cesta? Dělají se vám na dlažbě louže vody po dešti? Zřejmě nastal čas na opravu. Nemějte obavy, se všemi těmito problémy si dokážete poradit sami.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Co je Dunajský kámen?

Zahrada a okolí domu patří k místům, kde se chce člověk cítit příjemně a útulně. Pokud však vaši zahradu hyzdí nevzhledný beton nebo poničená dlažba, tak estetický vzhled vašeho domu zcela zničí. Oživit a obnovit funkční části domu – chodníky, terasu, příjezd či okolí bazénu můžete jednoduše pomocí přírodního kamene z oblasti Dunaje.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Venkovní žaluzie - jak čistit?

Venkovní žaluzie plní mnoho potřebných funkcí. Jsou elegantním doplňkem, který zvyšuje atraktivitu vašeho obydlí. Zároveň jsou praktickým prostředkem k dokonalé ochraně vašeho interiéru před slunečním zářením v letním období. V zimě pak chytře eliminují tepelné ztráty, ke kterým dochází přes okenní plochy. V neposlední řadě plní také bezpečnostní funkci. Abyste se mohli dlouho těšit ze všech kladů venkovních žaluzií, musíte o ně řádně pečovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit náhrobní kámen od mechu?

Mechem pokrytý náhrobní kámen může být svým způsobem pěkný, ale většinou působí spíše neupraveně a hrob vypadá neudržovaně. To jistě nechceme. Péče a údržba posledního místa odpočinku našich blízkých by měla být projevem naší úcty. Proto je třeba jednou za čas věnovat trochu času i údržbě a úklidu hrobu.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Čím odstranit starou folii z parapetu?

Každý výrobce vybavuje pohledové profily snímatelnou fólií, jejímž smyslem je chránit povrch profilu před poškozením, ke kterému by mohlo dojít při instalačních a zednických pracích. Tato folie má být odstraněna ihned po montáží, nejpozději obvykle do čtyřech týdnů. Co ale s folií, na kterou jsme zapomněli a která již tak snadno odlepit nejde?

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit mastné skvrny z betonu?

Vyteklý olej na betonovém povrchu je opravdu velký problém. Ať už jde o pár kapek nebo i větší množství, je nutné pokusit se odstranit jej co nejdříve. Olej se velmi rychle propíjí strukturou betonu a vzhledem k jeho pórovitosti může být odstranění nevzhledných skvrn celkem složité. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si s tímto problémem poradit, a to ať už se jedná o skvrnu čerstvou nebo již zaschlou. Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit rez z keramické dlažby?

Keramická dlažba a obklady patří mezi oblíbené moderní odolné povrchy. Zvlášť v exteriéru musí splňovat požadavky na vysokou odolnost vůči povětrnostním i biologickým vlivům. Často jsou vystavovány i posypovým solím. V interiéru pak musí vzdorovat vodnímu kameni a dennímu opotřebení. Ale ani vysoce odolná keramická dlažba není zcela bezúdržbová.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak opravit opadanou omítku?

Jestli jste na své fasádě zaznamenali nějaké poškození, jako jsou trhliny, vypoukliny či plochy opadané omítky, začněte řešit opravu. Poškození má jistě nějakou příčinu, a tu bude třeba odhalit. S opravou není vhodné dlouho otálet, neboť do zdiva může proniknout vlhkost, s ní související plísně a škoda může nepříjemně narůstat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odlepit samolepící tapetu ze skla?

Samolepicí tapety plní na skle nejrůznější úlohy. Ať už jde o estetické, praktické či bezpečnostní využití, chráníte si majetek, stíníte si, znesnadňujete průhled. Druhů tapet je celá řada.  Pokud ta vaše již svůj účel splnila, chcete ji vyměnit za novou, je poškozená nebo už se vám vůbec nelíbí, je třeba tu původní odstranit, a to beze zbytků a bez jakýchkoli škod.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak na vodní kámen ve sprchovém koutě?

S nepříjemným povlakem, který se usazuje ve sprchovém koutě, se v různé míře setká každý. Míru určuje především tvrdost vody – čím tvrdší, tím je výskyt vodního kamene častější, a také způsob údržby a pravidelná péče. Sprchový kout patří k nejproblematičtějším místům domácnosti, kde se s vodním kamenem musíme vypořádat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak odstranit zbytky omítky z chodníku?

Po jakékoli zednické práci je nutno důkladně uklidit a zamezit tak roznášení nepořádku do dalších míst domácnosti. Zvlášť důležitý je pořádný úklid po práci s odolným materiálem.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak vyčistit žulové schody?

Žula je hornina, které se vzhledem k jejím jedinečným vlastnostem říká věčný kámen. Má vysokou odolnost vůči změnám teplot a vůči špíně, v podstatě nevstřebává vodu. Je velmi pevná a trvanlivá, proto se stala oblíbeným a hojně užívaným materiálem ve stavebnictví. Ale i tento velmi odolný kámen je třeba čas od času vyčistit a renovovat.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Hlavní přednosti pěnového skla

Pěnové sklo jako relativně nový stavební materiál má zajímavě mnoho variant využití. Jedná se o uměle vyráběné kamenivo, jež vzniká recyklací odpadního, převáženě obalového skla. Obsah tohoto skla je asi 90%, proto je tento produkt řazen mezi ekologicky čistý a nezávadný materiál.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Proč plesniví stěny a kouty místností?

Plíseň na stěnách, v koutech místností, kolem oken, za kuchyňskou linkou nebo i v nebytových místnostech je velký problém. Plísně produkují výtrusy, které mohou škodit zdraví, způsobují nevzhledné mapy v interiéru a mohou poničit povrch, na kterém se usadily.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Jak zabránit zamrznutí okapů?

Problém se zamrzáním okapů je vhodné řešit již před nástupem chladnějších dnů. Ve chvíli, kdy začnou teploty klesat pod bod mrazu, hrozí zamrzání vody nejen u okapové hrany, ale také v celém okapovém systému. Předcházením tohoto problému lze předejít i značným škodám.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek


Negativní účinky soli na betonové chodníky

Známá věc: je zima, sněží, potom taje a následně mrzne. Veškeré veřejné i soukromé komunikace se během krátkého času stávají neschůdné a nesjízdné. Se sněhem si poradí smeták nebo shrnovadlo, ale co s námrazou a ledem? Dochází k ohrožení nejen majetku, ale především zdraví. Vzniklý stav je nutné řešit okamžitě a obvykle tím, co je po ruce.

Zobrazit celý článek nebo zpět na začátek