Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Tipy: jak šetřit při splachování wc

  

Možná vás to překvapí, ale ročně proteče toaletou obrovské množství vody. Vždyť až 70 % vody, kterou v domácnostech spotřebujeme, připadne na splachování a osobní hygienu. A jedná se o pitnou vodu! Není tedy od věci se zamyslet nad možnosti, jak tuto spotřebu omezit. Zde je několik užitečných tipů, jak docílit úspory, aniž by došlo ke snížení hygienických návyků.

Tipy:

1. Zavedení úsporných zařízení 

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak omezit množství spláchnuté vody, je použití úsporných zařízení, která se vkládají přímo do splachovací nádržky toalety. Jedná se například o:

WC Stop 

  • vhodný do většiny nádrží, kde se zavěšuje do přepadové trubice
  • tvoří jej 5 válečků, které fungují jako závaží přetlačující vypouštěcí ventil a zamezující úniku vody po uvolnění tlačítka
  • odebráním jednotlivých válečků se prodlužuje doba uzavření výpustného ventilu, čímž se zvýší objem splachované vody
  • zabrňuje také protékání
  • ušetří při každém spláchnutí 14 - 70 % vody (podle počtu válečků)

Dry Planet Save a Flush

  • jednoduché řešení s rychlou instalací, cenově dostupné
  • jedná se o sáček se silikonovými krystaly, které se umisťují přímo do splachovací nádržky
  • krystaly pohltí vodu, čímž se během 6 hodin zvětší asi 100krát a zmenší tak objem splachovací nádržky 
  • úsporu lze regulovat odebráním hmoty ze sáčku, nebo naopak přidáním dalšího sáčku, max. objem jednoho sáčku je cca 1,2 litru
  • umožňuje úsporu okolo 10 - 30 % vody

2. Instalace úsporné splachovací soupravy

Další z možností, která je velmi efektivní, je pořízení moderního splachovače do nádržky staršího WC. U starších toalet s možností splachovat výhradně 6 litry je průměrná roční spotřeba okolo 18 000 litrů vody na osobu. Moderní dvoutlačítkový splachovač, který splachuje 3 litry malým spláchnutím a 4,5 litrů velkým spláchnutím, vám může ročně uspořit okolo 7 000 litrů na osobu. Uvedené litry při velkém a malém spláchnutí jsou navíc maximální. Pro zvýšení úspory si můžete nastavit vypouštěcí ventil nádrže na menší splachovací objem, případně využít výše zmíněná usporná zařízení. Pozor jen na to, aby i tak docházelo k efektivnímu spláchnutí obsahu toalety. 

3. Změna splachovacích návyků

Někteří z vás možná moderní toaletu s regulací splachování vlastní a jen ji zapomínají nebo neumějí používat. Některá jednotlačítková splachovadla dokonce umožňují včasným uvolněním tlačítka, případně dvojstiskem přerušit tok splachované vody. Snažte se soustředit na to, jestli splachujete úsporně.

4. Výměna starého WC za modernější

Pokud přemýšlíte nad výměnou staré toalety za novou, rovnou se poohlédněte nad úspornějším kouskem. Úsporné WC by mělo umožňovat splachovat menším (3 l)  a větším objemem vody (4,5 l). Počáteční vyšší investice se vám brzy vrátí v podobě nižší spotřeby vody.

5. Kontrola a oprava netěsnosti

V každém případě je dobré preventivně zkontrolovat těsnost toalety. Pokud WC protéká, můžete se snažit šetřit sebevíc, ale nikdy nedosáhnete patřičné efektivity. Přitom velmi často si protékání ani nemusíte všimnout. Těsnost lze snadno zkontrolovat přidáním potravinářského barviva do splachovací nádržky. V případě netěsnosti byste po nějaké době měli v míse pozorovat barvivo. Nejčastější příčinou protékání bývá prasklé nebo zpuchřelé těsnění na výtoku nebo zanesení vypouštěcího ventilu. Je proto nutné pravidelně kontrolovat funkčnost všech výše uvedených splachovacích zařízení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články