Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   ›   › 

Obnova nátěru pozinkovaného plechu

  

Pozinkovaný plech má zvýšenou ochranu proti korozi. Zinek se na něj nanáší galvanicky, nástřikem nebo ponorem. Uplatnění nacházejí pozinkované plechy na mnoha místech. Asi nejčastěji se z tohoto materiálu vyrábí okapový systém či střechy. Čím takový plech natřít?

Co je nutné vědět před natíráním

Ačkoli je pozink sám o sobě odolný vůči korozi, další vrstva nátěru mu zajišťuje vyšší míru ochrany.

V praxi je obvyklé, že narazíte na problémy. Nátěr k tomuto typu povrchů přilne často špatně. Důvodem je složení zinkového povrchu. Za nedostatečnou přilnavost je především zodpovědný vysoký obsah chromu.

Ve výsledku tak příliš nezávisí na tom, zda je zinek čerstvý a ještě nezoxidovaný nebo opačně. Až donedávna se majitelům takovýchto prvků z pozinku radilo jediné. Nejméně půl roku vyčkat, aby zinek zoxidoval, což dávalo jistou šanci na lepší výdrž.

Dnes je již možné díky moderním nátěrům rovnou ošetřovat i čerstvý pozinkovaný plech. Vyhněte se však obyčejným barvám na kov, v čase by došlo k olupování. Na trhu jsou dostupné barvy speciální, které již vykazují lepší přilnavost. Mohou být syntetické i vodou ředitelné. Ve svých vlastnostech se nijak zásadně neliší.

Specifické zásady má natírání větších povrchů, jako jsou střechy. V těchto případech výrobci obvykle doporučují barvy na bázi alkydových pryskyřic modifikovaných uretany. Ty si uchovávají dostatečnou pružnost.

Jak připravit povrch

Za olupování může být navíc zodpovědná i nedostatečná příprava podkladu. Původní nátěr se nutně odstraňovat nemusí, pokud se také již neolupuje.

U galvanického zinkování, což je nejčastější úprava využívaná právě u okapů či střech, je povrch obvykle mastný. Musí se tedy před aplikací nátěru důkladně očistit, zbavit případně rzi, přebrousit a odmastit.

Nejlépe vám k tomu poslouží technický benzín. Ačkoli některé zdroje doporučují i obyčejný saponát nebo ředidlo C6000, podle dostupných zkušeností nejsou tyto přípravky příliš vhodné. Ředidlo je nedostatečně účinné, saponáty obvykle obsahují olejové složky, což je ve snaze odmastit povrch naprosto kontraproduktivní. Povrch je po odmaštění potřeba opláchnout čistou vodou.

Nejprve se nanáší tzv. reaktivní barva. Pokračuje se s barvou základní. Poslední vrchní vrstvou je email. Moderní barvy se na trh dodávají už v podobě tzv. jednošichtovek. V jediném nátěru tak získáme vlastnosti dvou vrstev.

Ačkoli jsou tyto barvy obvykle dražší, pokud jejich cenu ve výsledku porovnáme s cenou základního a vrchního nátěru, obvykle zjistíme, že jsme stejně ušetřili. Podle typu barvy může být finanční úspora až třetinová.

Jak se s barvami pracuje

Povrch lze standardně natřít, nátěr je možno aplikovat i nástřikem. Vhodné je opatřit povrch dvěma vrstvami. Mezi jednotlivými nátěry je zapotřebí udělat dostatečně dlouhou technologickou přestávku. Nejméně by to mělo být 12 hodin.

Se současnými barvami se již velmi dobře pracuje, nestékají a rychle schnou. Jsou ale o něco hustší než běžné barvy. Speciální anorganické pigmenty neobsahují těžké kovy, nemusíte se tak obávat ani toho, že byste ohrožovali životní prostředí škodlivými chemikáliemi.

Natírání realizujeme v době, kdy se teploty podkladu pohybují v rozmezí 10 až 25 °C. Povrch nesmí být příliš horký nebo mokrý.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (4 hlasy)