Výskyt plísně v domě může mít jeden nebo i několik důvodů, mezi nejběžnější patří:
- plíseň vzniklá kondenzací vlhkosti
- špatně provedenou nebo chybějící hydroizolací
- porušeným potrubím
Kondenzace
Nejčastěji se plíseň v domě objevuje v chladnější částech roku, kdy se méně větrá a v interiéru se zvyšuje relativní vlhkost vzduchu. Nemusí jít nutně jen o koupelnu, také v jiných místnostech se vlivem změn teploty (chladnější zdi x teplý vzduch), vysokou produkcí vlhkosti (koupání, vaření, sušení prádla) vysráží voda a poskytne tak plísni příhodné prostředí k růstu.
Spóry hub a plísní volně létají vzduchem a spolu s částečkami prachu ulpívají na různých površích. Ke svému růstu už v podstatě víc než vlhkost nepotřebují.
Plíseň se tak může nejčastěji objevit
- na stěnách
- v koutech místností
- u oken či u dveří
- u podlahy a u stropu
Plíseň na stěnách
Pokud se vyskytne plíseň jen na určitém místě na stěně, je nutné zjistit, co je na tomto místě jiné. Příčinou může být poškozené potrubí nebo venkovní svod vody. Lze-li tyto možnosti vyloučit, obvykle se bude jednat o prochlazování stěny zvenku.
Příčinou bývá tzv. tepelný most, tedy místo, které je oproti okolním konstrukcím domu méně zatepleno a to z toho důvodu, že se jedná o jiný prvek konstrukce. Může to být kotvení zábradlí nebo kotvy zateplení, silnější šrouby, různé vpusti, použitý beton a podobně.
Plíseň v koutech místností
Nejčastějším důvodem vzniků plísní v koutech je špatná cirkulace vzduchu. Kouty místností bývají chladnější než zbytek interiéru. Chladnější stěna je větší než ohřátý vzduch, který na ni působí, dochází tak k větší kondenzaci vlhkosti.
Cirkulaci vzduchu zpomalí i nábytek, umístěný přímo u zdí.
Plíseň u oken a u dveří
Tato plíseň bývá způsobena zvýšenou srážlivostí vody v rozích zasklení oken nebo v dolní spáře mezí zasklením a rámem, a to v kombinaci s prochlazováním stěn a okna. Špatné zasklení, chybná montáž, nesprávné větrání, nebo i malá hloubka zasklívací spáry tak mohou být příčinou výskytu plísně.
Zde je vhodné poradit se s odborníkem, případně okna reklamovat. Takto vznikající vlhkost může v zimních měsících i zamrznout, a porušit tak těsnění nebo i celou konstrukci okna.
K lepší cirkulaci vzduchu kolem oken pomůže nezakrývat radiátor, popřípadě vyvarovat se používání těžkých závěsů, které přirozený oběh vzduchu brzdí.
Plíseň u podlahy a u stropu
Výskyt plísně u podlahy může mít na svědomí špatně provedená nebo zcela chybějící hydroizolace, a tím vzlínající vlhkost ze země.
Pokud se však plíseň vyskytuje jen v chladnějším období, půjde zřejmě o problém kondenzace. Důvodem bude tzv. studená pata zdiva - nezateplení detailu soklu, nebo v případě stropu nezateplení pozedního věnce, či další prochlazování z tepelného mostu.
Hydroizolace
Významnou příčinou vzniku plísně je chybějící nebo špatně provedená hydroizolace. Hydroizolace se používá k oddělení základů stavby od okolního povrchu, dále k izolaci teras, balkonů či střech. Tvoří ji souvislá, neprodyšná vrstva z různých voděodolných materiálů.
V interiéru je nutné správně izolovat prostory, které jsou působení vody nejvíce vystaveny, jako např. koupelny.
Mechanická závada
Výskyt plísně může být také zapříčiněn poškozením potrubí nebo jinou závadou na domě. V takovém případě již řádné odvětrávání nepomůže a závadu je nutné fyzicky najít a odstranit.
Co s tím?
S plísní lze bojovat několika způsoby.
Hlavním bodem musí být vždy zjištění pravé příčiny jejího výskytu. V případě nejistoty je dobré poradit se s odborníkem.
Lze-li vyloučit vady vzniklé vzlínající vlhkostí nebo prosakujícím potrubím, řešení bývá prosté:
- je nutné zajistit správné a dostatečné odvětrávání místností,
- zamezit vzniku zbytečné vlhkosti (sušení prádla v interiéru),
- dále odborně provedené zateplení,
- správná montáž oken a dveří.
Výskyt lokálních hnízd plísně není vhodné oškrabovat, její spóry se tak jen zbytečně rozšíří do dalších míst. Lze ji odstranit chemickými prostředky, volně dostupnými na trhu, které lze aplikovat a poté jednoduše setřít, nebo (dle druhu) nechat působit a nestírat, zbytky samy vyprchají.
V případě rozšířeného výskytu nebo složitějšího problému, bude nutné přejít ke komplexnějšímu opatření. Výjimkou nebývá zásadní stavební zákrok, výměna omítek, oken nebo celého zateplení.