Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak opravit poškrábané dřevěné schodiště?

  

Poškození jakýchkoli schodů je postupem času nevyhnutelné, nejvíce trpí tzv. stupnice. Týká se to i schodišť dřevěných, přestože dřevo se jinak řadí mezi velmi kvalitní materiály s dlouhou životností. Naštěstí je možné je zrenovovat, což je nutné nejen z důvodů estetických, ale taktéž i bezpečnostních. Jakým způsobem?

Nášlapy

Nášlapy jsou vlastně jakýmisi obklady, které se na původní schodiště jednoduše upevní. Tyto obklady se vyrábějí většinou z laminátu nebo ze dřeva. Renovace je tak velmi účinná i u schodů, které jsou poškozené výrazně a mají na sobě jasně patrné nerovnosti.

Nevýhodou je, že tímto způsobem překryjete barvu i původní strukturu materiálu, což může narušit výsledný estetický dojem v interiéru. Jestliže je renovace schodů a naprostá změna jejich designu pro vás žádoucí, jedná se naopak o veskrze ideální řešení. Postup se totiž obejde bez bourání a složitých stavebních úprav, nové schodiště tak můžete mít za vcelku nenáročných podmínek.

Dřevěné schodiště

Autor: freephotos

Broušením proti poškrábání

Zašlou slávu lze schodům vrátit poměrně jednoduchým přebroušením. Schodiště může tímto způsobem dostat novou tvář, pokud je mírně poškrábané nebo na něm ulpívá zašlá špína. Obroušení původní povrchové vrstvy a opětovné nalakování jako řešení drobného opotřebování zpravidla dostačuje.

Firma na tento úkon má speciální nářadí, jež zároveň umí eliminovat nadměrnou prašnost, vy si vystačíte s tím, co najdete v běžné dílně každého zručného domácího kutila – elektrickým ručním hoblíkem a kotoučovou bruskou. Použít je možné i pásovou brusku. Pozor, neodborným broušením můžeme schody definitivně zničit a znemožnit jakoukoli další renovaci.

Pryskyřice na menší poškození

Pouze menší poškození způsobené prošlapáním, jež se typicky objevuje hlavně na stupních ve střední části, lze vyspravit epoxidovou pryskyřicí, do které namícháte piliny. Musíme ale použít totéž dřevo, z něhož jsou vyrobeny poškozené stupně. Jestliže jej k dispozici nemáme, snažíme se vybrat to nejpodobnější.

Před započetím celého postupu je potřeba opravované místo vyčistit a důkladně vysušit. Použijeme horkou vodu a obyčejnou sodu. Následně musí aplikovaný materiál alespoň 24 hodin schnout. Poté můžeme pryskyřici přebrousit, k tomu použijeme skelný papír. Na závěr přelakujeme. Pryskyřici lze také nahradit speciálním tmelem.

Podobným způsobem můžeme opravit nejen poškozenou stupnici, ale také hranu. Je ale možné, že poškození bude natolik rozsáhlé, že bude lépe hranu kompletně vyměnit. Pak potřebujeme dřevěnou náhradu, kterou přilepíme a přišroubujeme.

Rozsáhlejší oprava schodů za pomocí štěpů

I rozsáhlou opravu schodů lze zvládnout svépomocí. K tomuto účelu však, pozor, nejsou rozhodně využitelné lamely plovoucích podlah. Ty je optimální ponechat pouze k jejich původnímu využití, na schody se nehodí.

Základním úkonem, který vás při náročnější opravě schodů čeká, je opět broušení. Na pomoc si můžete vzít i zde techniku v podobě elektrické brusky. Dále je nutné do rozbitých míst vlepit štěp. Použít můžete disperzní lepidlo. V takovém případě je přirozeně nejlepší vybírat na opravu ty části dřeva, které jsou barvou a strukturou původnímu materiálu nejpodobnější. Drobné barevné nerovnosti lze posléze do jisté míry korigovat užitím laku či lazury. Dřevo se ještě ošetřuje v rámci finální úpravy lakem. Hledejte v obchodě ten, který se označuje jako pochozí, měl by být protiskluzový.

Lak nesmí klouzat, jinak budou i zrenovované schody velmi nebezpečné. Dříve poměrně hojně užívaný lodní lak byste proto v tomto případě určitě aplikovat neměli. Podobně špatnou volbou ze stejného důvodu je taktéž epoxidový lak.

Opravit nebo vyměnit?

Je možné, že ani výše zmiňované postupy nepomohou, vzhledem k tomu, že stupnice jsou natolik poškozeny, že je nutná jejich kompletní výměna. Musíme je tím pádem v těsné blízkosti schodiště odříznout, abychom získali prostor pro upevnění dřevěných lišt, které poslouží k uchycení stupnic nových.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.33/5 (3 hlasy)





Související články