Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak opravit propadlou zámkovou dlažbu u chodníku?

  

Nejste spokojeni se vzhledem své zámkové dlažby? Potřebujete opravit propadlé nebo naopak vystouplé části chodníku? Bortí se vám příjezdová cesta? Dělají se vám na dlažbě louže vody po dešti? Zřejmě nastal čas na opravu. Nemějte obavy, se všemi těmito problémy si dokážete poradit sami.

Během času se může stát, že se zámková dlažba začne zvedat nebo naopak propadat. Důvodů, proč k tomu dochází, může být několik.

Častou příčinou je mráz, který s dlažbou pracuje a nutí ji měnit polohu. Dalším důvodem může být podrůstání kořenů velkých stromů nebo keřů v blízkosti chodníků a cest, nebo špatně zvolené podloží, které nezajišťuje dostatečnou stabilitu dlažby. A v neposlední řadě bývá příčinou přílišné zatížení ploch dlažby, pak vznikají tzv. vyjeté koleje.

Před samotnou opravou dlažby je vhodné odhalit pravý důvod poškození a ten odstranit. Přetěžovanou dlažbu nebo špatnou spodní vrstvu opravíte celkem snadno. Pokud vám však prorůstají dlažbou rostliny, bude třeba částečně zredukovat jejich růst a kořeny odřezat.

Chodník před opravou

FOTO: Některé chodníky jsou ve velmi špatném stavu. Výše vidíte chybějí betonovou zámkovou dlažbu. Autor: sevdamujgan

Jak na opravu a rekonstrukci:

Pokud je dlažba špatná po celé ploše chodníku, příjezdové cesty či pergoly, tak se nepouštějte do opravy, ale rovnou do celé výměny. Nejčastější příčinou pohybu zámkové dlažby je špatné podloží. Proto je nepodceňujte a především v závislosti na budoucím účelu povrchu správně zvolte jeho tloušťku a hloubku.

Propadlou nebo vystouplou dlažbu z plochy vyjměte. Zámková dlažba má tu výhodu, že práce s jednotlivými díly je celkem jednoduchá. Na vyjmutí kostek použijte nějaký úzký, nejlépe železný předmět a kostku opatrně vypačte. Ostatní díly pak již půjdou mnohem snadněji.

Dlažba je obvykle velmi odolná, a tak by nemělo dojít k žádnému vážnějšímu poškození. Přesto ale počítejte s tím, že některé díly vám prasknou nebo jsou již popraskány před opravou a bude třeba je vyměnit. Mějte tedy připravené dostatečné množství dlažby k jejímu doplnění.

1# Základem je správný výkop

Pokud řešíte vystouplou dlažbu, budete po jejím odejmutí vrstvy pod ní odebírat, pokud řešíte propadlou dlažbu, budete je dosypávat. Podloží přímo pod dlažbou by nemělo být hliněné. Vykopejte zeminu dostatečně hluboko, odstraňte hlínu, jíl a podobné vrstvy, abyste měli dostatek prostoru pro podklad hrubého kameniva.

Výkop bude mít hloubku podle zatížení, které na něj bude působit:

  • u chodníku a pod pergolami je ideální hloubka 30 cm
  • u pojezdových cest nebo stání pro automobil je vhodná hloubka 0,7 – 1m

2# Dno výkopu zpevněte

Na dno výkopu pak po celé ploše nasypte štěrk. U chodníku bude stačit jemnější, na pojezdové cesty použijte více druhů. Začněte hrubým štěrkem a s každou další vrstvou ubírejte na hrubosti. Můžete zde uplatnit i stavební odpad ze stavby – drcené cihly a beton poslouží stejně dobře jako štěrk.

3# Hutnění vrstev

Nezapomínejte však každou vrstvu řádně hutnit. Ideální tloušťka vrstev je 10-15 cm. Správně nahutněnými vrstvami předejdete dalším budoucím poškozením dlažby, zajistíte její stabilitu a pevnost.

Tato část je obvykle fyzicky nejnáročnější. Námaha však bude stát za to. Podloží musí být skutečně dobře zvoleno a uloženo, aby perfektně a spolehlivě plnilo požadovaný účel. Věnujte se tedy práci pečlivě, abyste měli zámkovou dlažbu po dlouhá léta v dokonalém stavu.

4# Dlažbu položte zpět

Konečnou vrstvou pod dlažbou by měla být jemná drť kameniva. Při následném pokládání dlažby je třeba dbát na dodržování požadované vazby. Postupujte od jednoho konce k druhému a k ukládání dlažby používejte gumové kladivo, aby nedošlo ke zbytečnému poškození. Po konečném zadláždění plochy použijte křemičitý písek i na zasypání spár mezi jednotlivými díly a celou plochu opět důkladně vibrační deskou zadusejte.

Po zavibrování spár opět nasypte písek a hrubým koštětem jej rovnoměrně rozmístěte po celé ploše. Nechte jej zapadat do uvolněného prostoru spár a přebytek neodstraňujte. Klidně nechejte vrstvu písku po celé ploše několik dní, ideálně dokud nezaprší. V suchých měsících si samozřejmě můžete vypomoci tím, že plochu sami pokropíte. Působením vody písek i celá dlažba lépe sedne. V této fázi již můžete povrch běžně využívat.

TIP na závěr: Obrubník dlažbu podrží

Pokud oprava zasahovala i do okrajových částí, nezapomeňte, že byste kolem chodníku či cesty měli osadit obrubník. Obrubník drží dlažbu pohromadě a zabraňuje jejímu „ujíždění“ do stran. Obrubník a případně i odvodňovací kanálky zasazujte do betonu a teprve potom výkop naplňujte kamenitými vrstvami a dlažbou.

Na závěr po několika dnech odstraňte přebytečný písek z povrchu a věnujte se jen estetickým a terénním úpravám, jako je vysypávání okolí zdobnými kameny nebo zasetí trávy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (4 hlasy)





Související články