Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak opravit strop v paneláku?

  

V panelákovém bytě se občas můžete setkat s tím, že mezi panely na stropě je viditelný přechod. Jak se dá podobný problém vyřešit?

Čím spáry opravit

Příliš doporučit nelze opravu sádrou. Mnozí kutilové se na toto řešení spolehnou, nicméně v čase vám sádra popraská, neboť je příliš tvrdá. Podobně tomu bývá při snaze vyplnit kompletně mezeru maltou.

Často používanou volbou je běžně používaný akrylový tmel, který je dostatečně pružný. Tmel pořídíte v kartuši v celé řadě barevných odstínů. Přetřít se dá disperzní i akrylátovou barvou. Opravované místo tak bude maximálně nenápadné.

Velmi dobrým řešením je pak použití speciálního tmelu na spáry u panelákových bytů, který se dnes již dá běžně pořídit. Jak vyplývá ze zkušeností uživatelů, na rozdíl od akrylového tmelu nemá tato hmota sklony k propadání.

Někteří se také odvolávají na směs tmelu a sádry. Opravené místo se pak ještě navíc překryje skelnou tapetou, nemělo by již pak vystupovat.

V praxi se rovněž pro tento účel osvědčilo flexibilní lepidlo na obklady. Před samotnou aplikací lepidla je pak ještě vhodné nanést adhezní můstek, který je bázi akrylové pryskyřice. Po nanesení lepidla se pak vyrovná povrch stěrkou. Poté se opravovaná plocha přebrousí a naštukuje.

Vzhledem k tomu, že různé materiály, jako je právě lepidlo, jsou poměrně těžké, lze vyzkoušet ještě jednu možnost: Do spáry lze jednoduše vlepit proužek polystyrenu, který navíc ukotvíte hmoždinkami. Poté se doporučuje aplikovat lepidlo a perlinku.

V případě, že je strop i jinak poškozený, jednoznačně se vám vyplatí celková oprava. Pak přes něj musíte opět natáhnout perlinku a veškeré nerovnosti srovnat přeštukováním.

Čím spáry zamaskovat

Někteří majitelé panelákových bytů se spolehnou na jiné řešení, které problém sice neodstraní, ale na pohled celkem účinně zamaskuje.

Na nerovné stropy se tak používají i polystyrenové stropní kazety. Praskliny, trhliny a spáry se tímto způsobem dají zakamuflovat především s minimálním finančním vydáním. Navíc instalace kazet není náročná a zvládne ji i laik, což se například o natahování perlinky úplně říci nedá. Lepí se vodou ředitelným lepidlem.

Estetickým řešením i výraznějších nerovností jsou stropní podhledy. Typicky se vyrábějí ze sádrokartonu. Podmínkou realizace podhledů je aplikace na pevný a suchý podklad, nemohou se instalovat do vlhka. Moderní verzi představují podhledy napínané, které jsou vyrobeny natažením plastové fólie na hliníkovou konstrukci. Finančně se u podhledů už jedná o poměrně náročnou možnost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články